Türk kültüründe zeytinyağlı yemekler, çok büyük bir yer kaplamaktadır. Zeytinyağlı yemeklerden en bilineni ise zeytinyağlı biber dolmasıdır. Zeytinyağlı biber dolmasını da yapmak, sanılanın aksine çok kolay ve pratiktir. Zeytinyağlı biber dolması için gerekli malzemeler şunlardır:

 • 2 adet kuru soğan
 • 1 su bardağı pirinç
 • 1 tatlı kaşığı tarçın
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • Yarım demet maydanoz
 • Bir kaç dal taze nane
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane
 • Yarım kahve fincanı kuş üzümü
 • Yarım kahve fincanı kadar dolmalık fıstık
 • 1 büyük domates
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • Tuz
 • Bir küçük domates

Zeytinyağlı dolma nasıl yapılır?

Zeytinyağlı dolma yapmak için öncelikle iç harcını yapmamız gerekiyor. Bunun için de kuru soğanlarımızı ince ince doğrayalım ve yarım çay bardağı kadar zeytinyağında kavurmaya başlayalım. Soğanlarımızı kavururken 1 adet domatesi alıp, rendeleyelim ve ardından da kavurduğumuz soğanların içine ekleyelim. Domates ve soğanları da biraz karıştıralım. Biraz karıştırdıktan sonra ise pirinçlerimizi eklememiz gerekiyor. Ancak bu ekleyeceğimiz pirinçleri daha önceden yıkayıp, suyunu süzdürmemiz gerekiyor.

Pirinçlerimiz de kavrulduktan sonra ise dolmalık fıstıklarımızı ve diğer baharatları eklememiz gerekiyor. Baharatlarımızı da ekledikten sonra kuru nane, kuş üzümü ve tarçını da ekleyerek karıştırmaya başlayalım. Biraz karıştırdıktan sonra ise tenceremizi ocaktan alalım. Tencereyi ocaktan aldıktan sonra ise ince doğranmış maydanoz ve taze nanelerimizi de ekleyelim. Daha sonra bütün iç harcı tekrardan güzelce karıştıralım.

İç harcımızı hazırladıktan sonra ise bu iç harcı dolmalık biberlerimize eklememiz gerekiyor. Bunun için ilk önce dolmalık biberlerimizin kapak kısmını açalım ve biberlerimizi güzelce yıkayalım. Biberlerimizi yıkadıktan sonra ise iç harcımızı biberlerimize dolduralım. Ancak iç harcımızda bulunan pirinç, pişerken şişecektir. Bu yüzden iç harcını biberlerimizin yarısından biraz fazlasına denk gelecek şekilde dolduralım. Daha sonra ise dolmalarımızın kapağını kapatmamız gerekiyor. Bunun için domatesi ince şekilde doğrayalım ve biber kapağı ile birlikte, iç harç doldurduğumuz biberlerin kapak kısmını kapatalım.

Zeytinyağlı dolma nasıl pişirilir?

Zeytinyağlı biber dolmalarımızı pişirmek için derin bir tencere seçmemiz gerekiyor. Tenceremizi hazırladıktan sonra ise her bir biberimizi tencereye teker teker yerleştirelim. Biberlerimizi yerleştirdikten sonra ise biberlerin üzerinde biraz zeytinyağı gezdirelim. Zeytinyağını gezdirdikten sonra ise tenceremize biberlerin yarısına gelecek kadar su koyalım. Ocağımızın altını açalım ve tencerenin kapağını kapatarak, zeytinyağlı dolmamızı pişmeye bırakalım. Biber dolmamızda bulunan pirinçler yumuşayana kadar, yaklaşık 20 ile 25 dakika kadar pişmesini beklememiz gerekiyor. Dolmalarınız piştikten sonra ise soğumasını bekleyip servis edebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Zeytinyağının 'yüze' faydalarını duyunca şok olacaksınız

İzleyin: Zeytinyağlı Biber Dolması Tarifi | Nefis Yemek Tarifleri

Zeytinyağlı dolma faydaları

Zeytinyağlı dolma, Türk yemeklerinden biridir ve genellikle taze sebzelerin içine kıyma veya pirinç doldurulup, zeytinyağı ile pişirilir. Bu yemek, yüksek oranda lif içeriği nedeniyle iştahı kontrol edebilir ve bağırsak sağlığını destekleyebilir. Ayrıca, taze sebzelerin içerdiği vitaminler ve mineraller sayesinde vücut için yararlı olabilecektir. Zeytinyağı da, yüksek oranda monosodyum glutamat ve polifenoller içeriği nedeniyle sağlıklı bir yağ kaynağıdır. Bu nedenle, zeytinyağlı dolma yemekleri, kalp sağlığını destekleyebilir ve inme riskini azaltabilir. Ancak, zeytinyağlı dolma yemekleri yüksek oranda kalori içerebilir, bu nedenle dengeli bir diyet içinde tüketilmesi önerilir. Ayrıca, zeytinyağlı dolmaların pirinç içermesi nedeniyle, bu yemeklerin tüketimi, kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle, diyabetik kişiler için dikkatli tüketilmesi önerilebilir.