Mozaik pasta, içeriğindeki yoğun çikolata ile oldukça lezzetli bir tatlıdır. Hazırlanması ise oldukça kolay ve pratik olan mozaik pasta için gerekli malzemeleri çok rahat bir şekildeki evinizden temin edebilirsiniz. Mozaik pasta pratik bir şekilde hazırlanmasının yanında oldukça hızlı bir şekilde, sadece 5 dakikada yapabilirsiniz. Mozaik pasta için gerekli malzemeler şunlardır:

  • 3 yemek kaşığı kakao
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • 3 yemek kaşığı eritilmiş tereyağı/margarin
  • 300 gram petibör bisküvi
  • 1 su bardağı süt

Mozaik pasta nasıl yapılır?

Mozaik pasta yapımına baslamak için ilk önce hazırladığımız pötibör bisküvileri ufalıyoruz. Ancak bisküvileri ufalarken toz haline gelmemesi gereklidir. Eğer bisküviler toz haline gelirse, mozaik pastamıza şekil verirken zorlanırız ve mozaik pastamız dondurulduktan sonra bile şeklini koruyamaz. Daha sonra 3emek kaşığı kadar margarin veya tereyağını bir tavada eritiyoruz. Eriyen yağı bir kaba döküyoruz ve içerisine 1 su bardağı süt, 5 yemek kaşığı toz şeker ve 3 yemek kaşığı kakaomuzu ekliyoruz. Daha sonra kabımızın içerisine eklediğimiz malzemeleri güzelce karıştırıyoruz.

Elde ettiğimiz karışımı, ufaladığımız bisküvilerin içerisine döküyoruz ve bisküvileri ezmeden, dikkatli bir şekilde karıştırıyoruz. Daha sonra bu karışımı bir kek kalıbına koyuyoruz. Kek kalıbı olarak kullanacağınız kabın uzun olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer bu şekilde bir kek kalıbınız ya da kek kalıbı olarak kullanabileceğiniz bir malzeme yoksa, streç folyo ile de mozaik pastanıza şekil verebilirsiniz. şekil verdikten sonra mozaik pastanızın üst kısmını süslemek için antep fıstığı kullanabilirsiniz. Şekil verip, süslemenizi yaptıktan sonra mozaik pastanızı 2 ya da 3 saat kadar buzlukta dinlendirmeniz gerekmektedir. Mozaik pastanız 2 ya da 3 saat kadar buzdolabında dinlendikten sonra ise istediğiniz boyutta keserek servis edebilirsiniz.

Mozaik pasta kaç kalori?

Herkes mozaik pastayı sever. Ancak bazı insanlar, mozaik pastayı bir tatlı olduğu için yemekten kaçınırlar. Çünkü içerisinde kullandığımız malzemeler yüksek kalori içermektedir. Mozaik pasta içerisinde bisküvi ve şeker oldukça fazladır. Orta boy bir mozaik pasta dilimi yaklaşık olarak 331 kcal’dır. Ancak ara sıra olmak üzere, ince bir dilim mozaik pasta tüketebilirsiniz.

Mozaik pasta çeşitleri

Mozaik pastanın çeşitleri içerik bakımından değil de şekil olarak birbirinden ayrılmaktadır. Genellikle en çok gördüğümüz mozaik pasta çeşidi, klasik mozaik pastadır. Klasik mozaik pasta, şekil olarak dikdörtgendir. Piramit mozaik pasta ise en çok kullanılan ikinci mozaik pasta çeşididir. Mozaik pastanıza streç folyo ile şekil verecekseniz, piramit mozaik pasta yapmanızı önermekteyiz. Bu sayede arkadaşlarınız arasında, ilgi çeken pastayı yapan kişi olarak anılabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  3 malzeme ile dünyanın en kolay pastasını yapabilirsiniz! Lezzeti olay yapılışı kolay

Mozaik pasta yapımında son ayların popüler şekili ise küçük küçük hazırlanan top şeklindeki mozaik pastalar. Bu mozaik pastalar daha çok lokmalık mozaik pastalardır. Ancak bu küçük topların şekillerini vermek biraz daha zahmetli olsa bile bu şekilde hazırlanan mozaik pastayı yemek, oldukça keyifli olacaktır.