Gözleme yapmak oldukça basit ve pratik bir tariftir. Ancak biz daha basitini size sunacağız. Gözlemeyi günün her vaktinde yiyebilirsiniz. Oldukça pratik olan bu gözleme tarifi için gerekli olan tüm malzemeler, evde kolayca bulabileceğiniz ve sizi zorlamayacak malzemelerdir. 10 dakikada hazırlayabileceğiniz yumuşacık sütlü gözleme tarifi için gerekli malzemeler şunlardır:

  • 3 su bardağı süt
  • 5,5 su bardağı un
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 200 gram böreklik peynir

Yumuşacık sütlü gözleme nasıl hazırlanır?

Gözlememizi yapmak için ilk önce, hazırladığımız 3 su bardağı sütü bir kap içerisine boşaltıyoruz. Daha sonra 1 çay kaşığı tuz ekliyoruz ve karıştırıyoruz. Tuzumuz, su içerisine iyice karıştırdıktan sonra ise 5,5 su bardağı un ve 1 paket kabartma tozumuzu da kap içerisine ekliyoruz. Kabımızın içerisindeki malzemeleri güzel bir şekilde karıştırarak bir hamur elde ediyoruz.

Hamurumuz yavaş yavaş oluşacaktır. Hamurumuzu yoğurmak için bir tezgah üzerine biraz daha un döküyoruz ve hamurumuzu bu un üzerinde yoğuruyoruz. Hamurumuz unu bünyesine kattıkça, tezgah üzerine biraz daha un eklememiz gerekmekte. Bu işlemi ise hamurumuz iyice yumuşayana kadar tekrarlıyoruz. Daha sonra ise hazırladığımız hamuru 7 ya da 8 parçaya bölüyoruz ve hamurumuzu yaklaşık 10 dakika kadar dinlendiriyoruz.

Hamurlarımız iyice dinlendikten sonra ise gözlememizin peynirlerini koymamız gerekmekte. Hamurumuzu açmak için bir merdane veya bir oklavadan yardım alabiliriz. Hamurumuzu yaklaşık pasta tabağı boyutuna yakın bir şekilde açıyoruz. Daha sonra ise hamurumuzun içerisine birazcık peynir ekleyelim ve ikiye katlayarak hamurumuzu kapatalım.

İzleyin: 10 Dakika da ❗Kahvaltıya Yumuşacık Sütlü Gözleme

Yumuşacık sütlü gözleme nasıl pişirilir?

Gözlememizi pişirmek için yapışmayan, teflon bir tavaya ihtiyacımız var. Bu tavanın içerisine biraz sıvı yağ döküyoruz. Daha sonra bir yağlama fırçası yardımı ile döktüğümüz bu sıvı yağı, tavamızın her tarafına yayıyoruz.

Yağımızı birazcık kızdırdıktan sonra, gözlememizi tavamıza yerleştiriyoruz. Gözlememizin bir tarafının iyice kızarması, yaklaşık 4 dakika sürecektir. Gözlememizin iki tarafını da eşit bir şekilde kızartmamız gerekiyor. Ortalama 5 ya da 6 dakika kadar bir pişirme süresi gerekiyor. Daha sonra gözlemenizi afiyetle yiyebilirsiniz.