Süt başlı başına bir sağlık deposu iken bir de bildiğimiz sütü daha da sağlıklı hale getirecek baharatlar ve farklı gıdalar ile birleştirenler var ki, daha ne kadar faydalı olabilir ki dediğimiz anda devreye giriyor ve şaşırmalarımıza bir yenisini daha ekliyor. Bu faydalı süt çeşidi ise hem kolay hazırlanışı hem de kolay içilişi ile vücuda birçok farklı açıdan fayda sunmaya devam ediyor.

Zerdeçallı süt

Ay sütü olarak da isimlendirilen bu mucizevi süt zerdeçalın içerisinde bulunan kurkumin sayesinde hem beyin yapısına hem iç organların çalışmasına birçok fayda katıyor. Hazırlaması neredeyse söylemesi kadar kolay olan bu mucize niteliğindeki sütü hazırlamak için yapmanız gerekenler ise çok basit. İşte zerdeçallı sür malzemeleri ve doğru hazırlanış şekli:

Malzemeler

 • 1 su bardağı süt
 • 1 parça taze zerdeçal
 • yarım çay kaşığı karabiber
 • isteğe bağlı olarak 1 çay kaşığı bal

Hazırlanışı

1 dal taze zerdeçalı elinize alın ve rendenin en ince kısmı ile rendeleyin. Yaklaşık olarak 1 tatlı kaşığı zerdeçal çıkması yeterli olacaktır. Ardından 1 bardak sütü bir cezveye alın. Üzerine rendelediğiniz zerdeçal parçalarını da ekleyin ve ardından ateşin altını kısık ayarda açarak kaynatmaya başlayın. Kaynama sıcaklığına ulaştığı yani köpürdüğü zaman itibariyle 1-2 dakika kadar daha ısıtın ve ardından ocaktan alarak bardağa aktarın. Bardağa aktardığınız sütün üzerine yarım çay kaşığı kadar yeterli olacak şekilde karabiber ilave edin. bu işlemden sonra biraz daha ılımaya bırakabilir ve ılık hale geldiğinde tadını beğenmezseniz içerisine bal ekleyebilir ve bu şekilde tüketebilirsiniz.

Zerdeçallı sütün faydaları

 • Zerdeçallı süt doğal bir antioksidan ve anti-enflamatuar olarak sayılır. Bu sayede zararlı serbest radikalleri temizleyerek vücudun savunma mekanizmasını kuvvetlendirmeye yardımcı olur. Birçok kronik rahatsızlık vücutta inflamasyona neden olur. Zerdeçallı süt de barındırdığı özellikler ile bu hastalıklara karşı savaşır.
 • Doğal bir ağrı kesici olarak da sayılabilen zerdeçallı süt özellikle eklem ağrısı gibi ağrıları geçirmekte faydalı sayılır ve romatizmaya karşı iyi geldiği de gözlemlenmiştir.
 • Üst solunum yolu enfeksiyonlarını gidermeye sağlayan anti bakteriyel özelliği sayesinde zerdeçallı süt dönemsel hastalıklar olan grip ve nezle gibi virüslü hastalıkların tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda akciğerde oluşan tıkanmaları açar ve iltihaplanmaya karşı savaşır
 • Zerdeçal kansere karşı koruyucu bir baharattır ve meme, kolon ve akciğer kanseri başta olmak üzere kanser türleri ile savaşmaya yardım eder. İçerisinde  bulunan kurkumin ve anti-inflamatuar sayesinde DNA’yı koruma altına alır ve kanser hücrelerinin ulaşmasını engeller. Aynı zamanda kemoterapi nedenli oluşan yan etkilerin geçmesini sağlar.
 • Zerdeçallı süt aynı zamanda kemik yapısını güçlendiren ve kemiklerin esnekliğini kaybetmemesini sağlayan bir yapıya sahiptir. Kemik kaybı hastalığına karşı savaşınıza yardımcı bir besindir.
 • Anne olmak isteyenler için zerdeçallı süt östrojen hormonu seviyesini arttırarak hamile kalma ihtimalini yükseltir ve hücre onarımı sağlayarak da kadın üreme sağlığını iyileştirir.
 • Zerdeçal içerisindeki kurkumin sayesinde beyin fonksiyonlarını düzenleyerek Alzheimer hastalığına karşı savaşır.
 • Zerdeçallı süt geceleri içildiğinde kasları gevşeterek daha rahat bir uyku çekmeye yardımcı olur.
 • Düzenli şekilde zerdeçallı süt tüketmek sindirim sistemini düzenleyerek hazımsızlık ve şişkinlik gibi şikayetlerden kurtulmayı sağlar.
 • Zerdeçallı süt karaciğer detoksu yaparak yağlanmayı önler. Tam bir karaciğer dostu sayılabilir.
 • Zerdeçallı süt cildi parlatarak sivilce lekelerinin giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca egzama gibi şikayetlere iyi gelir.
 • Zerdeçallı süt kanı temizleyerek kan dolaşımını rahatlatır ve bu sayede vücudun düzenli çalışmasını destekler.
İLGİLİ MAKALE  Muhteşem ikili; turşu suyu ve bal. İşte 'turşu suyu ve bal' karışımı

Zerdeçallı süt ne zaman içilmeli?

Zerdeçallı süt günün her saatinde içilebilir. Uyku öncesi içmek uykudan alınacak verimi arttırır. Sabah içilmesi halinde ise enerji vererek zinde bir gün geçirmeyi sağlar. Zerdeçallı süt öpün yerine geçebilecek bir gıda değildir. Ayrıca günde 1 bardak ile sınırlandırılması en sağlıklısı olacaktır.