Günümüzde güzellik bakımlarının daha yaygın bir halde bulunması ve hemen hemen herkesin bu bakımı tam bir şekilde yerine getirmek istemesi bazı ürünlerin daha yaygın alınması ihtiyacını da ortaya çıkardı. Genel olarak kadınların ortak sorunu kabul edilen yüzdeki istenmeyen tüylere karşı üretilen ve alınan bu ürünlerin bazıları ise ciltte tahriş ya da acı hislerine neden olduğu için alternatif arayışları da bu kapsamda sıklaştı. Bu 5 yolu tercih ettiğinizde ise yüzdeki istenmeyen tüyler acısız bir şekilde kaybolacak.

Yüzdeki istenmeyen tüyleri acısız alma yolları

Kadınların ortak sorunu olan yüzdeki istenmeyen tüyler artık bir kabus olmayacak. Çoğu zaman ağda ya da cımbız ile alınan v sonrasında ya tahriş ya acı ya da en kötüsü olarak hem tahriş hem de acıya nenden olan istenmeyen tüyleri almak için tek seçenek cımbız ve ağda değil. Bazı alternatif yöntemleri kullanarak yüzde ortaya çıkan istenmeyen tüylerden kolayca kurtulabilir ve geriye ne acı en de tahriş izi kalmamasın sağlayabilirsiniz. Genel olarak pek tercih edilmeyen ya da bilinmeyen bu 5 yolu tercih ettiğinizde ise yüzdeki istenmeyen tüyler kolaylıkla kaybolacak. İşte yüzdeki istenmeyen tüyleri acısız şekilde almanın 5 yolu:

Jilet ile tüy almak

Genelde kadınlar tarafından pek tercihe dilmeyen bir yöntem olan jiletle tüyleri ala seçeneğini tercih edebilirsiniz. Pek yaygın bir tercih olmamasının sebebi jiletin kılları daha sert bir yapıda çıkarma eğilimi olmasıdır. Kıl köklerine kadar inmeden yalnızca yüzeyler ve deriye jilet değdirmeden kesilen kılların ardından cımbız kullanırsanız, biraz acılı olsa da kıl köklerini önce rahatlatmış sonra ise daha az acılı bir şekilde kıllardan kurtulmuş olursunuz. Ancak tek başına jilet kullanmak kılların daha sert bir yapıya sahip halde çıkmasına neden olacağı için tercih edilmemelidir.

İple tüyleri almak

Yüzde oluşan istenmeyen tüyler genel olarak en çok çene altında göze batar. Bu noktada tercih edebileceğiniz bir başka yöntem ip kullanarak kılları almaktır. Çoğu kişi tarafından acılı bir yöntem sanılsa da iple tüyleri almak tek seferde tek kıl kökünü alacağı için acı verici bir yöntem değildir. İlk denemelerde biraz zorlanabilirsiniz ancak birkaç denemenin ardından iple kolay ve acısız bir şekilde yüzdeki istenmeyen tüylerden kurtulabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Rüyalarınıza mı giriyor? İşte çamaşır suyu lekesine son veren formül

Zerdeçal ile tüy almak

Doğal bir yöntem olan zerdeçal ile istenmeyen tüyleri almak da tercih edebileceğiniz yöntemler arasındadır. Doğal yapısı sayesinde tüy dökücü özellik gösteren zerdeçal sayesinde hem istenmeyen tüylerden kurtulabilir hem de bir daha çıkmalarını engelleyebilirsiniz. Bu yöntemi kullanmak için 4 yemek kaşığı süt, 1 yemek kaşığı toz zerdeçal ve yarım limon suyunu bir kapta iyice karıştırın. Ardından bu karışımı bir macun kıvamına geldiğinde istenmeyen tüylerin oluştuğu bölgeye sürün ve 15 dakika bekleyin. Son olarak soğuk su ile cildinizi durulayın. Haftada 1 kez uygulayarak tüylerin bir daha hiç çıkmamasını sağlayabilirsiniz.

Türk kahvesi ve karbonat ile tüy almak

Doğal yöntemlerin bir bakası ve yine zerdeçal kadar acısız olanı Türk kahvesi ile karbonatın inanılmaz uyumu sonucu ortaya çıkıyor. ciltte peeling etkisi yapan karbonat ve Türk kahvesi ikilisinin etkisi ile hem tüylerden kurtulabilir hem de bir daha çıkmalarını engelleyebilirsiniz. bu yöntemi kullanmak için  çay bardağı pişmiş kahveyi telvesi ile birlikte alın. Kahvenin içerisine 1 çat kaşığı toz karbonat ilave edin ve tamamen karışana dek karıştırın. Hazırladığınız karışımı cildinize masaj yaparak uygulayın. Birkaç dakika bu karışımı cildinizde beklettikten sonra yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

Hamam otu ile tüy almak

Doğal bir ot çeşidi olan hamam otu son yıllarda oldukça yaygınlaşmış olan bir tüy dökücüdür. Yalnızca bir kötü yanı vardır ki hamam otu biraz kötü kokar. Bu kokuya aldırış etmeyecek ya da kokudan kurtulabilecek olanlar hamam otunu su ile karıştırabilir ve bir macun kıvamı elde ettiklerinde bu karışımı krem gibi kullanabilirler. Cildin her alanında kullanılabilen hamam otunu istenmeyen tüylerin olduğu bölgede 10mdakka bekletmek yeterli olacaktır. 10 dakikadan fazla bekletmek genelde tahrişe neden olur. Ayrıca hamam otunun kokusunu gidermek için karbonat ile peeling yapabilirsiniz.