İnsanlar günlük yaşamda hep bir koşuşturmacanın içerisindeler. Eskiden güneşin batmasıyla biten hayat günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle beraber artık çok farklı bir boyuta evrilmiş durumdadır. Artık insanlar gündüz olduğu gibi geceleri de çalışmakta ve bu da çok büyük uyku sorunlarına yol açmaktadır.

Bu sorunlara çare olarakta çeşitli ilaçlar ve kimyasallar kullanmaktadırlar. Bunlar da insan sağlığını için çok büyük risklere neden olmaktadır. Günün yorgunluğu, stresi ve koşuşturma belli bir süreden sonra psikolojik bir hastalığa dönüşmektedir. Tüm bunlar insanları yine doğanın bizlere sunduğu faydalara itmektedir. Çeşitli ilaçlar ve kimyasallar yerine çok doğal ve sağlıklı besinler, içecekler de aynı görevi üstlenmektedir. İlaç yerine doğal çaylar içmekte oldukça etkili bir yöntemdir. Nitekim yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda bazı bitki çaylarının yorgunluğu aldığı ve insanı çok dinç tuttuğu tespit edilmiştir. Haydi, kısaca bu mucizevi bitki çaylarına bakalım.

Yeşil çay

Yeşil çayın bilimsel olarak ortaya konulmuş bir sürü faydası bulunmaktadır. Özellikle yorgunluk, halsizlik ve stres durumlarında çok fazla tüketilmektedir. İnsan sağlığını çeşitli kronik hastalıklara karşı korumaktadır. Bununla beraber gün içerisinde vücudun direncini arttırmakta ve yorulmayı en aza indirmektedir. Günümüzde de çok popüler olan yeşil çayı günde 2 kere tüketmek bile tüm günü yorgunluğunu, stresini, halsizliğini söküp atmaktadır. Ayrıca baş ağrılarına da çok iyi geldiği yapılan araştırmalarla sabittir.

Ada çayı

Ada çayı özellikle ülkemizde çok popüler olan ve en çok tüketilen çayların başında gelmektedir. Uyku problemlerine, strese, yorgunluğa ve halsizliğe bire bir gelmektedir. Ayrıca insan sağlığına da çok büyük faydaları olduğundan vücuda sürekli enerji vermekte ve mental olarak güçlü tutmaktadır. Kanserden diyabete kadar pek çok hastalığa karşı da vücudu adeta koruma kalkanıyla korumakta ve çeşitli hastalıkların oluşmasını önlemektedir. Ticari değeri çok yüksek olduğundan binlere insana da geçim kaynağı sağlamaktadır. Özellikle kış aylarında sıklıkla kullanılmaktadır. Soğuk algınlığı gibi solunum yolu enfeksiyonlarına karşıda çok etkili bir çözümdür.

Papatya çayı

Papatya çayı da diğer çaylar gibi yorgunluk ve halsizlik gibi sorunlara doğal bir çözümdür. Sayısız faydası bulunan papatya çayının sakinleştirici bir etkisi bulunmaktadır. Özellikle çok yoğun stres, kaygı ve halsizlik gibi durumlarda papatya çayının çok büyük etkisi bulunmaktadır. Kişiyi yavaşça sakinleştirip uyumasını sağlamaktadır. Ayrıca uyku problemi yaşayan kişilerinde ilk başvurduğu doğal çözüm yine papatya çayıdır.

İLGİLİ MAKALE  Bu yöntemi bilenler elma kabuklarını çöpe atmaz

Ginseng çayı

Ginseng çayı özellikle Uzak Doğuda çok yaygın kullanılmaktadır. En büyük özelliği ise yorgunluğu atıp onun yerine vücuda enerji vermesidir. Gün içerisinde vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi tek başına karşılayan ginseng çayı vücudun boşalan enerjisini sürekli yenileyerek vücut direncini arttırmaktadır. Özellikle yorgunluğun, stresin getirdiği ruhsal bunalımlar ve sorunlar için de en çok tercih edilen doğal çayların başında gelmektedir.