Unutkanlık yalnızca yaşlı kişilerde değil, genç bireylerde de yaşanabilen bir durumdur. Unutkanlık mutlaka bir hastalık belirtisi olmaz, başka başka faktörlerin meydana getirdiği bir durum olabilmektedir. Günlük hayatın stresli koşuşturmacası içerisinde unutkanlık yaşanabilmektedir.

Unutkanlığı engellemenin en önemli yolu beyni aktif olarak çalıştırmaktır. Yeni şeyler öğrenmekle alakalı yapılan her şey unutkanlığı sonlandırır ve oluşumunu engeller. Bilinmelidir ki, yaşanan her unutkanlık Alzheimer’ın bir göstergesi değildir. Unutkanlığın varlığına neden olan en önemli faktörler ise; demir eksikliği, düzensiz, yetersiz ve / veya sağlıksız beslenme, kötü kolesterol, depresyon, tiroid hastalıkları ve B12 vitamini eksikliğidir.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Selim Kum unutkanlığın nedenleriyle alakalı, “Haşimoto hastalığı tiroid bezinin otoimmun bir hastalığıdır. Nedeni tam olarak bilinmemekle beraber tetikleyici bir sebepten dolayı (viral hastalıklar, stres, otoimmun diğer hastalıklar gibi) bağışıklık sisteminin bakteri, virüs, mantar ve parazit gibi vücuda zarar veren antikorları tiroit bezine yönlendirerek yok etmeye çalışması ile ortaya çıkar” diye konuştu.

Dr. Kum, ayrıca “Özellikle ilk dönemlerde hızlı çalışması durumunda terleme, çarpıntı, sıcak basması, sinirlilik, uykusuzluk gibi belirtiler ortaya çıkabilirken, yavaş çalışması sonucu, ödem, cilt kuruluğu, kabızlık, uyku hali, unutkanlık gibi sonuçlar doğurabilir. Fakat buna rağmen hastaların çoğunluğu belirti vermez ve yapılan kontroller sırasında tesadüfen rastlanır ve teşhis edilir. Haşimoto otoimmün tiroid hastalıklarından sadece bir tanesidir. Fakat son yıllarda diyabet gibi tüm dünyada çok hızlı bir yaygınlaşma söz konusudur. Haşimoto hastalığı, iyot eksikliği olan kişilerde ve kadınlarda daha sık görülmektedir. Östrojen ve genetik yatkınlık risk faktörleri arasındadır. Genç-orta yaş grubunda daha sık görülmekle birlikte her yaşta ortaya çıkıyor.” dedi.

Unutkanlığı önlemek İçin neler yapılmalı?

  • Beslenmenize özen gösterin ve yeterli düzeyde vitamin ve mineral alın.
  • Hafızanın güçlenmesine yardımcı olan besinler tüketin: bitter çikolata, balık, kırmızı et, ceviz.
  • İyi ve yeterli uyuyun. Her gün 8 saat uyumaya özen gösterin.
  • Kitap okuyun, sudoku ve bulmaca çözün, satranç veya dama gibi zeka çalıştıran oyunlar oynayın.
  • Güneşe çıkın ve D vitamini alın.
  • Yeni insanlarla tanışın ve sürekli aynı kişilerle değil başka insanlarla da görüşün ki, beyniniz iyi çalışsın.
  • Günde en az 45 dakika egzersiz ya da yürüyüş yapın.
İLGİLİ MAKALE  Unutkanlığa iyi gelen 10 besin (Kaynak: izlehaber.com)

Unutkanlığa ne iyi gelir?

Balık yağı 

Unutkanlığın geçmesine yönelik bazı gıdalar tüketmek akıllıcadır. Bu konuda doktorların önerdiği bazı besinler bulunur. Balık yağı da bu besinlerden bir tanesidir. Balık yağı, unutkan bireyin hafızasını güçlendirir. Balık Omega 3 açısından son derece zengin bir besin olduğu için mutlaka düzenli olarak tüketilerek hafıza güçlendirilmeli ve unutkanlık problemine çözüm olarak sunulmalıdır. Balık tüketmek, hafızayı son derece güçlendirir ve ayrıca hafızanın diri kalmasını sağlar.

Kabak çekirdeği 

Kabak çekirdeği tüketmek de unutkanlığını sonlandırmanın bir başka yolu. Kabak çekirdeği, antioksidanlar bakımından oldukça zengin bir besindir ve beyni besleyip daha iyi bir şekilde çalışmasını destekler. Kabak çekirdeğinde bulunan magnezyum ve çinko da beyin hücrelerini destekler ve düzgün çalışmasına katkı sağlar. Doktorlar, unutkanlık yaşayan hastalarına kabak çekirdeği önermektedir.

Ceviz

Beyin dostu olması ile bilinen ceviz, hafızayı güçlendirir ve unutkanlığı sonlandırır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, unutkanlık gibi bir sorun yaşayan bireyler ceviz tüketirse unutkanlık sorunu hızla sonlanıyor ve yenisi cereyan etmiyor. Cevizin içerdiği yoğun E vitamini, unutkanlık yaşanmaması için cevizin en büyük silahı. Çünkü E vitamini düşük olduğunda hafıza zayıflıyor ve unutkanlık sorunu ortaya çıkıyor.

Elma

Elma tüketmek de unutkanlık sorununun yok edilmesine katkı sağlar. Elma, içerdiği antioksidanlar sayesinde beyinde meydana gelen problemleri iyileştirir. Ayrıca unutkanlığı önlemek için bitki çayları da tüketilebilir. Bu bitki çaylarına örnek verilecek olursa, hafızanın dostu olan yeşil çay verilebilir. Araştırmalar sonucunda anlaşılmıştır ki, yeşil çay hafızayı güçlendirir.