Bazen ilerleyen yaşların bir getirisi, bazen ise doğuştan karşılaşılan bir sorun olan ve bu sorundan mustarip olan kişilerin çokça zor durumlarda kalmasına yol açan unutkanlık hastalığı, yalnızca bir şeyleri unutmak ya da anımsamakta zorlanmak gibi basit sorunlara yol açmıyor. Dikkat edilmediği ve ciddiye alınmadığı zaman Alzheimer gibi ciddi hastalıklara yol açan unutkanlık sorunundan kurtulmak için ise doğanın mucizevi sayılan gıdalarından yardım alabilir, hafızanızı tazeleyerek bir de hiçbir şeyi unutmayacak kadar güçlü bir hafızaya sahip olabilirsiniz.

Unutkanlık neden olur?

İnsan beyninin karmaşık yapısının en güçlü kısmı olan hafıza, bir bellek görevi görmektedir. Kısa süreli ve uzun süreli bellekte insanların öğrendiği tüm bilgiler yer alır. Bu kapasite sınırsız olsa da, belirli nedenlere bağlı olarak insanların hafıza belleklerinde sorun çıkabilir. Bazen hastalıklar bazen ise travmalar sonucunda insanların beyninde hatırlamalarına yardımcı olan kısımda fonksiyon bozukluları meydana gelebilir. Genel neden olarak unutkanlık için hastalık ve travma nedenleri gösterilse de, unutkanlık ve ilerlediği zaman unutkanlık hastalığı tiroit hormonu bozukluğu, kaygı bozukluğu, ağır depresyon, sinir sistemi hastalıkları, vitamin ve mineral eksiliği, folik asit eksikliği ve beyinde tümör oluşumu gibi nedenler ile de meydana gelmektedir.

Unutkanlığa iyi gelen besinler

Unutkanlık hastalığı bir travma ya da ciddi bir hastalık nedeni ile meydana gelmediyse, bu durumda hormon bozukluğu ya da besin değerlerinde yaşanan eksiklikler le alakalı bir durum var demektir. Bu duruma karşı da doğada bulunan ve beyne iyi gelen bazı besinlerin desteği kullanılabilir. Hafızayı çalıştırmaya yarayan ve unutkanlık hastalığının önüne geçen besinler ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Bitter çikolata

Bitter çikolata doğru miktarda kullanıldığında yarar, aşırıya kaçıldığında ise zarar getiren gıdalardan biri. Kakao oranı yüksek ve doğal bitter çikolataların kullanılması ve bu çikolatadan günde 20 gram ile 30 gram arasında tüketildiği zaman bitter çikolata içerdiği polifenoller ve sağlıklı yağ asitleri ile sinir hücrelerinde yenilenme sağlıyor. Aynı zamanda bitter çikolata zararlı serbest radikallerin ortadna kaldırılmasını sağlayarak beynin aktif çalışmasına yardımcı oluyor.

Domates

Domates

Domates

Domates yüksek antioksidan değeri sayesinde yalnızca diğer vücut kısımlarında değil aynı zamanda beyinde de hücre yenilenmesi sağlıyor ve zararlı serbest radikallerin atılmasında görev alıyor. Likopen içeriği ile domates kan dolaşımını da hızlandırarak sinir hücrelerinin daha aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı olan gıdalar arasında. Aynı zamanda beynin aktif işlem süresini kısaltan domates hafızanın güçlenmesine de yardımcı oluyor.

İLGİLİ MAKALE  Bir kere içildiği anda tüm balgamı söküp atıyor!

Balık

Beyin ile ilgili herhangi bir durumda direkt olarak ön plana çıkan ve hafıza sorunlarına karşı en yaygın gıda olarak bilinen balıklar da hafızayı güçlendirmeye yardımcı olur. Omega-3 içeren balıklar bu yararlı yağ asidi sayesinde beynin yenilenmesine ve sinir hücrelerinin iletim hızını arttırmaya yardımcı oluyor. Sinir hücrelerinin çalışma hızını düşüren zararlı serbest radikallerin temizlenmesinde ve atılmasında rol alan omega-3 bakımından zengin olan somon, sardalya ve uskumru gibi balıklar tercih edilebilir.

Tarçın

Tarçın da tıpkı balık gibi hafıza sorunları gün yüzüne çıktığında ilk akıllara gelen gıdalar arasında yer alıyor. Sadece kokusunun alınması ile bile hafızayı yenilemeye yardımcı olan tarçını hayat düzeninize az miktarda dahil ettiğinizde zarar görmeden hafıza sorunlarından kolaylıkla kurtulabiliyorsunuz. Yüksek mineral içeriği ile tüketildiğinde hücresel yenilemeye destekleyen tarçının kokusu ise beyne giden damarların rahatlatılmasına yardımcı oluyor.

Ceviz

Ve hafıza sorunları ya da beyne iyi gelen gıdalar ile ilgili herhangi bir konuda ilk akılara gelen, beyne benzer yapısı ile dikkat çeken ceviz. Ceviz de tıpkı balık gibi omega-3 içeriğe sahip besinlerden biri. İçerdiği omega-3 sayesinde hafıza sorunlarından kurulmanıza ve çok daha güçlü bir hafızaya sahip olmanıza yardımcı olan cevizi günde 1 avuç kadar tüketmeniz ise yeterli oluyor. Hatta dilerseniz, 1 adet çiğ cevizi bir gece suda beklettikten sonra sabah aç karnına cevizli suyu içebilir ve cevizi su ile birlikte yiyerek faydalarını arttırabilirsiniz.