Son çıkan Örümcek Adam Eve Dönüş Yok filmi ile tekrardan gündeme gelen Örümcek Adam karakteri, oldukça ilgi çekmeye başladı. Marvel çizgi romanlarının en popüler süper Kahramanı olan Örümcek adam için birçok film çekildi. Bu filmler ilk olarak 2000’li yılların başlarında çekilen Örümcek Adam filmi ile başladı. Başrolünde ise Toby Maguire oynuyordu. Daha sonra ise bu ünvanı Andrew Garfield, İnanılmaz Örümcek Adam film serisiyle tekrardan beyaz perdeye getirmişti. En sonra ise Tom Holland, Marvel Sinematik Evrenine dahil olan Örümcek Adam karakterini canlandırmaya başladı. Ancak Tom Holland’ın canlandırdığı Örümcek Adam karakteri, solo bir film değil de Kaptan Amerika Civil War filminde canlandırmıştı.

Bütün Örümcek Adam’lar bir arada

Son çıkmış olan Örümcek Adam Eve Dönüş Yok filmini izleyenler, büyük bir şaşkınlığa uğradı. Zira filmde gördükleri çoklu evren sahnelerinde. ^farklı seride Örümcek Adam karakterini canlandırmış oyuncuları da Örümcek Adam şeklinde gördüler ve şaşkınlıklarını gizleyemediler. Fakat bazı insanlar ilk bu film ile birlikte Örümcek Adam’ı beyaz perdede izleme şansı buldular ve bu yüzden de tekrardan bütün eski örümcek adam filmlerini izlemeye başlamak istiyorlar. Bu filmlerin belli bir kronolojik serisi bulunmuyor. Çünkü 3 farklı seriden söz ediyoruz. Ancak son Örümcek Adam film serisinin önemi büyük. Çünkü bu film ile birlikte diğer Örümcek Adam’ların, Marvel Sinematik Evreni’ndeki çoklu evrenlerin birinde olduğunu öğrendik.

3 farklı Örümcek Adam oyuncusu var

Bugüne kadar Örümcek Adam karakterine hayat vermiş 3 farklı oyuncu var. Bu oyuncular sırasıyla şu şekilde sıralanabilir:

 • Toby Maguire
 • Andrew Garfield
 • Tom Holland

İlk Örümcek Adam dediğimizde aklıma gelen ilk isim Toby Maguire oluyor. Toby Maguire, 3 farklı Örümcek Adam filmi çekerek, ilk Örümcek Adam üçlemesine imza atmıştı. Daha sonra ise Örümcek Adam beyaz perdeye İnanılmaz Örümcek Adam olarak tekrardan gelmişti. Bu filmde ise Peter Parker yani Örümcek Adam Karakterine Andrew Garfield can verdi. En sonda ise herkesin bildiği olan Örümcek Adam filminde ise Tom Holland oynuyor.

Tek karakter, 3 farklı film serisi

Örümcek Adam adına yapılmış 3 farklı film serisi bulunuyor. Son çıkan Örümcek Adam Evden Uzakta filmi ile beraber, bütün Örümcek Adamlar da birbirleri ile tanışmış oldu. Hatta sadece tanışmadılar, beraber omuz omuza düşmanları ile beraber savaştılar. Bu yüzden de her zaman birbirlerine bir kardeş gibi sahip çıkacaklarına söz verdiler. Belli olmaz belki ilerleyen zamanlarda tekrardan bu 3 farklı Örümcek Adam’ı tekrardan bir arada görebiliriz.

İLGİLİ MAKALE  Netflix film önerisi

Tüm Örümcek Adam filmleri listesi

Toby Maguire

 • Örümcek Adam (Spider-Man) (2002) – IMDb: 7.3
 • Örümcek Adam 2 (Spider-Man 2) (2004) – IMDb: 7.3
 • Örümcek Adam 3 (Spider-Man 3) (2007) – IMDb: 6.2

Andrew Garfield

 • İnanılmaz Örümcek Adam (The Amazing Spider-Man) (2012) – IMDb: 6.9
 • İnanılmaz Örümcek Adam 2 (The Amazing Spider-Man 2) (2014) – IMDb: 6.6

Tom Holland

 •  Örümcek-Adam: Eve Dönüş (Spider-Man: Homecoming) (2017) – IMDb: 7.4
 • Örümcek-Adam: Evden Uzakta (Spider-Man: Far from Home) (2019) – IMDb: 7.5
 • Örümcek-Adam: Eve Dönüş Yok (Spider-Man: No Way Home) (2021) – IMDb: 8.7

Bonus bir çizgi film

Bonus olarak Örümcek Adam evrenini bize anlatan bir çizgi animasyon filmi gösterebiliriz. Bu filmde ise ana karakter Peter Parker değil, Miles Morales’tir

 • Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde (Spider-Man: Into the Spider-Verse) (2018) – IMDb: 8.4