Toplu taşımada yeni uygulamaya geçilmesi planlanmakta. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Marmaray’da da geçerli olacak TRKart projesinde son yaklaşıldığı belirtildi. Bu sistem, aynı zamanda dijital ortamlarda da kullanılabilecektir. Gelin hep birlikte TRKart projesinin ne olduğunu inceleyelim.

TRKart nedir?

Her şehrin kendine ait bir toplu taşıma kartı bulunmakta. İstanbul’un İstanbul Kart’ı buna en büyük örnek. Bunun gibi birçok farklı kart, diğer şehirler için de kullanılmaktadır. Ulaştırma ve Altyapı bakanlığı tarafından yürütülen proje ile birlikte, artık farklı kartlar olmayacak, tek bir kart ile her şehirde toplu taşımayı kullanabileceksiniz. Ayrıca Türkiye kart, dijital ortamlarda da kullanılabilecektir. Pilot uygulama kapsamında 2022 yılının üçüncü çeyreğinde en az bir ilde TRKart kullanılmaya başlanacağını açıklayan Ulaştırma ve Altyapı bakanlığı, Haziran 2022’de Konya’da ilk testlerin yapılacağını belirtti.

Vatandaşların isteği üzerine

Konya ve Trabzon şehirlerinden bazı vatandaşlar, TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurarak toplu ulaşımda tek kart uygulamasına geçilmesini talep etti. Konu üzerine Türkiye Büyük millet meclisi de daha önce başlatılmış olan Türkiye Kart projesindeki gelinen son noktayı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na sordu. Bakanlıktan gelen açıklamada ise Türkiye Kart (TRKart) projesinde sona yaklaşıldığı bildirildi. Bu uygulama sayesinde tüm Türkiye’de tek bir ulaşım kartı olacak, bu sayede de sürekli olarak şehir değiştiren vatandaşlar her şehir için ayrı ayrı toplu taşımada kullanılacak bir kart çıkartmak için uğraşmayacak.

Bakanlık komisyona rapor gönderdi

Bakanlık, 22 Mart’ta komisyona gönderdiği raporda, “Ülke genelinde tüm ulaşım araçlarında kullanılabilecek bir ulusal e-ödeme sisteminin geliştirilmesi” ve “Mahsuplaşma merkezi kurulması” için TRKart Projesi’ne ilişkin çalışmaların sürdüğünü belirtti. Projeyle birlikte tüm kamu için ortak ödeme altyapısı kurulacağı ve sadece kartlı değil, TRKart’ın tüm dijital platformda da kullanıma geçileceği belirtilen raporda, “Sistem sayesinde çağın gereklerine uygun ve kamunun ihtiyaçlarını karşılayacak farklı çözüm ortaklıkları yapılabileceği değerlendirilmektedir” ifadelerine yer verildi.

İlk testler ne zaman yapılacak?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın komisyona gönderdiği rapor ile birlikte, ilk testlerin Konya’da yapılacağı bildirildi. Haziran 2022’de yapılacak testlerden sonra, 2023 yılının ilk çeyreğinde bu uygulamaya tamamen geçilmesi bekleniyor. İlerleyen günlerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın yürütmüş olduğu Türkiye Kart (TRKart) projesi ile ilgili daha fazla detay öğreneceğizdir. Ancak tahminlere göre İstanbulKart gibi birçok şehrin toplu taşıma kartları gibi çalışacak olan bu uygulama, aynı zamanda çoğu vatandaşın yeni ödeme şekli olacak gibi duruyor.