Özellikle kadınların en çok rahatsız olduğu konulardan bir tanesi olan tırnak kırılması, hemen hemen her kadının dönemsel olarak yaşadığı bir durumdur. Bilhassa özel günlerin olduğu zamanlarda, tırnakların bakımlı ve güzel durması gerektiği anlarda birden kırılmalar başlar. Esasında görünüşten ziyade sağlık açısından da önemli olan tırnak kırılması, vücutta bazı vitamin ve minerallerin eksik olduğunun göstergesidir. Dolayısıyla tırnak kırılması ya da tırnak soyulması gibi problemleriniz varsa bu durumu ciddiye almakta fayda vardır. Peki ya tırnak kırılması neden olur, tırnak kırılmasını önlemek için ne gibi yollara başvurmalıyız?

Tırnak neden kırılır?

Tırnak kırılması kadın erkek fark etmeksizin herkesin yaşadığı bir durumdur. Sadece erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülen tırnak kırılmalarının en yaygın sebepleri vücutta yeterli vitamin ve mineralin bulunmamasından kaynaklıdır. Tırnakları ve saçı besleyen bu vitamin ve mineralleri biotin, kalsiyum, magnezyum, demir ve çinko şeklinde sıralamamız mümkünken, bu vitaminlerin eksik olması durumunda hassaslaşan tırnaklar kırılmaya, saçlar ise cansız ve mat bir görünümle dökülmeye başlamaktadır. Vitamin ve mineral eksikliği dışında bazı sebepler dolayısıyla da tırnak kırılma problemleri yaşanabilmektir. Sağlık problemi olmadan yaşanan tırnak kırılma sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bilhassa ev hanımlarının en sık rastladığı tırnak kırılması, temizlik yapma esnasında ya da kullanılan kimyasal malzemeler dolayısıyla tırnak kırılmaları gözlemlenebilir.
 • Cildin kuru olması tırnak kırılmasına sebep olabilmektedir.
 • Vücudun ihtiyacı olan su tüketimini sağlamamak.
 • Sürekli olarak oje kullanmak, tırnak yüzeyini dinlendirmeyi bırakmak.
 • Var olan ojeyi, temizleme suyu yerine parmakla kazıyarak çıkarmaya çalışmak hem tırnağın kırılmasına neden olurken hem de tırnak yüzeyinde tahribat oluşmasına sebep olmaktadır.
 • Tırnakları nemlendirmeyi unutmak ve var olan soyulmaları görmezden gelmek.
 • Gereksiz yere manikür yaptırmak tırnakların ve tırnak yüzeylerin de deforme oluşmasına neden olabilmektedir.

Tırnak kırılmasının önüne nasıl geçebiliriz?

Tırnak kırılmaları herhangi bir hastalık dolayısıyla yaşanmıyorsa alınacak bazı önlemler ile önüne geçmemiz mümkündür. İşte o yöntemler;

 • Tırnaklarınız düzenli bakım yaptığınız halde kırılmaya devam ediyorsa, fazla uzatmadan direkt olarak keserek kısa kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede tırnak kendini yenileyerek, daha sağlıklı çıkacaktır.
 • Tırnaklar genellikle, tırnağın yan bölümünden kırılmaktadır. Tırnak kırılmasını önlemek istiyorsanız tırnakların yanlarını törpülemeyi bırakmalısınız.
 • Tırnakların düzenli olarak bakımını yaparken aynı zamanda nemli tutmak, tırnak kırılmalarının önüne geçecektir.
 • Ev temizliği yaparken zarar verici kimyasal maddeler ile temasından kaçınmak için eldiven kullanmak, tırnak sağlığı ve tırnak kırılmalarının önüne geçecektir.
İLGİLİ MAKALE  Tırnak morarmasına ne iyi gelir?

Tırnak kırılmalarını doğal yöntemlerle tedavi etmek mümkün müdür?

Hastalık haricinde oluşan tırnak kırılmalarını doğal yöntemlerle güçlendirmek elbette mümkündür. Tırnak kırılmalarının yaşandığı durumlarda ilk olarak doktora gidilmeli ve kan testi verilmelidir. Verilen kan testinden sonra tırnak kırılmasını etkileyen vitaminlerin eksikliği durumu varsa ilk olarak bu vitaminlerin doktor kontrolünde takviyesi sağlanmalıdır. Tüm bu süreç sonrasında tırnak kırılması devam ediyor ya da tırnaklarınız daha sağlıklı ve güçlü olmasını diliyorsanız şu ürünleri kullanmayı deneyebilirsiniz;

Çay ağacı yağı: Tırnak yapısını güçlendirmeye yarayan çay ağacı yağı aynı zamanda büyük bir antioksidan deposudur. Tırnak kırılmalarının yanı sıra kuruyan dudaklara da iyi gelmektedir. E vitamini yağı ile karıştırılan çay ağacı yağını tırnaklarınıza düzenli olarak uygulamanız sonucunda, tırnak kırılma probleminiz ortadan kalkacak tırnaklarınız sağlam ve daha dayanıklı bir forma kavuşacaktır.

Zeytinyağı: Güçlü nemlendirici özelliği ile kırılan tırnaklara nem tedavisi uygulayarak kırılmaların önüne geçen zeytinyağı, 1 kasenin içerisine koyup ardından 5 dakika kadar tırnaklarınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu işlem sonucunda tırnaklarınız kaybettiği nemi geri kazanırken aynı zamanda canlı ve parlak bir görünüme de sahip olacaktır.

Hindistan Cevizi Yağı: Hassas ve kırılmaya meyilli tırnaklar için Hindistan cevizi yağı veli nimettir. Tırnağın kaybeden neminin kazanmasına yardımcı olurken aynı zamanda, tırnakların güçlenmesini de sağlamaktadır. Tırnak yüzeylerinin tamamına masaj yaparak sürdükten sonra beş dakika boyunca tırnağınızda beklettiğiniz Hindistan cevizi yağını, akabinde su ile yıkayabilirsiniz.

Elma Sirkesi: Elma sirkesi içerisinde bulunan enzimler, tırnağın güçlenmesini sağlamaktadır. Demir, kalsiyum ve  magnezyum açısından zengin olan elma sirkesi, içerisindeki bileşenlerle enfeksiyon riskini de ortadan kaldırır. Su ile elma sirkesini karıştırıp ardından tırnaklarınıza sürün ve takribi 5 dakika kadar bekletin. 5 dakika sonrasında tırnaklarınızı su ile durulayın.

Limon suyu: Zeytinyağı ve limon suyu ile karıştırarak uygulayacağınız kür, tırnaklarınızın kırılmasının önüne geçecektir. Bu karışımı tırnaklarınıza ve tırnak etlerinize güzelce sürmeniz tırnaklarınızın daha güçlü olmasını sağlayacaktır.