Son 3 yıldır pandemi nedeni ile dijital bir yaşama giriş yapmaktayız. Dijital hayatın bize sağladığı olanaklar çok fazla. Ancak bu olanakları kötüye kullanan insanlar da var. Bu kötü niyetli insanlar, genellikle kurbanlarına onları şaşırtacak bir mesaj ve ardından gönderdikleri linke tıklamasını sağlayacak bir komut ile mesaj atar. Olayı anlamayan ya da tuzağa düşen kullanıcılar da gelen bu linklere tıklar.

Telefona gelen belirsiz SMS’lere tıklamayın

Genellikle dolandırıcılar, linklere tıklanabilmesi için belli manipülasyon tekniklerini kullanır. Bu yüzden de bu tür mesajları attığı kişiler gelen mesajlara inanır ve gönderilen linke tıklarlar. Ancak bu linke tıklamanın sonuçları çok kötü olabilir. Çünkü linke tıkladıktan sonra, karşı taraf sizin ile ilgili her türlü bilgiyi çalacaktır. Aynı zamanda rehberinize de eriştiği için kendisine yeni kurbanları bulurken zorlanmayacaktır. Bu yüzden tanımadığınız kurum, kuruluş veya kişilerden gelen herhangi bir SMS’i açmayın. Açsanız bile bulunan bağlantılara giriş yapmayın. Çünkü bu bağlantılara giriş yaptığınız an karşı taraf sizin ile ilgili tüm bilgilere erişiyor. Banka hesaplarınızı boşaltabilir veya WhatsApp konuşmalarınıza erişebilir. Gelişen teknolojide dijital bilgiler hayat kaynağıdır.

Belirsiz mailleri açmayın

Bazı maillere tıkladığınızda, direkt olarak maili açtığınız cihaza virüs bulaşma riski var. Ayrıca siz herhangi bir şey farketmediğiniz için cihazınıza bulaşacak olan virüs, cihazınızdaki bütün özel bilgileri karşıya iletecektir. Banka hesaplarınız, fotoğraf galeriniz, dosyalarınız, mesajlaşmalarınız, telefon rehberiniz, sosyal medya hesaplarınız, mailleriniz ve daha n,ce bilgi karşı tarafın eline geçecektir. Ancak bu durumu engelleyebilmek için çoğu mail hesaplarında spam deposu bulunuyor. Fakat bu depo bazı mailleri filtreleyemiyor. Bu yüzden tanımadığınız kişi, kurum ve kuruluşlardan gelen herhangi bir maili asla açmayın.

Sosyal medya hesaplarınıza indirim haberi gelmez

Bazı dolandırıcılar ise sosyal medya hesaplarını hedef almakta. DeFacto veya Mavi gibi markaların sahte bir hesabını açan kötü niyetli insanlar, kurbanlarını seçerek onlara indirim var ya da çekilişi kazandınız gibi cümleler ile kandırmaya çalışıyor. Ancak hiçbir marka, bu şekilde size bir kampanya sunmaz. Sunmayacaktır. Bu yüzden de sosyal medya hesaplarınıza gelen sahte indirim haberlerindeki linklere kesinlikle tıklamayın.

İLGİLİ MAKALE  Bu kolay yöntemlerle dolandırıcılardan kurtulun. Şifrenizi güvenli yapma yolları (Kaynak: soru.com.tr)

Dolandırıcılar hangi yolla kandırmaya çalışıyor

Dilden dile dolaşan indirim haberleri artık SMS’ler ile de bize gelmeye başladı. Ancak bazı gelen indirim SMS’leri, tanımadığımız bir yerlerden geliyor olabilir. Bununla beraber bu tarzdaki dolandırıcılar, Kampanya için seçildiniz, çekilişi kazandınız, indirim var gibi cümleler ile kurbanlarını kandırmaya çalışıyor. Linklerini de gerçekten var olan bir mağazaya uygun şekilde hazırlayan kötü niyetli insanlar, kurbanlarının bu linklere güvenle tıklamasını sağlıyor.

Bazı dolandırıcılar ise, sizin kötü bir şey yapmışsınız gibi davranıp, gönderdikleri linke bir an önce tıklamanızı sağlıyorlar. Genellikle bu resmi nasıl çekersin gibi ifadeler ile kurbanlarını korkutan dolandırıcılar, gönderdikleri linklere tıklatarak kurbanın bütün bilgilerini çalmaya başlıyor. Ayrıca sosyal medya hesaplarınızı kilitleyen bu kötü niyetli insanlar, tekrardan sosyal medya hesaplarınızı geri almanıza imkan da vermiyor.