günümüzde kilo vermek için çok fazla yöntem geliştirilmeye devam ediyor. Bu yöntemlerden en popüleri ise su diyeti. Bu diyete girdiğini anda sudan başka hiçbir şey tüketmiyorsunuz. Ancak sadece su içilerek yapılan bu diyetin de birçok farklı detayı bulunmaktadır. Bazı su diyeti çeşitlerinde su dışında farklı bitki çayları içilerek desteklenmektedir. Su diyeti yaparken, genellikle 1 hafta boyunca diyetin uygulanması tavsiye edilmektedir. Daha uzun süreli su diyeti uygulamaları da insan sağlığına zarar verebilir. Çünkü su diyeti sırasında, sınırlı sayıda vitamin ve mineral alıyorsunuz. bu da yaşamasal fonksiyonlarınızın gerilemesine ve bağışıklık sisteminizin güçsüzlenmesine neden oluyor. Bu yazımızda sizlere, doğru su diyeti uygulamasının nasıl yapıldığından bahsettik.

Su diyeti nedir?

7 gün boyunca uygulanmakta olan bu diyet, metabolizmayı hızlandırdığı ve kalori açığı oluşturduğu için kilo vermenizi sağlayacaktır. nacak su diyeti uygulaması yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor. Özellikle demir eksikliğine bağlı kansızlık çeken kişilerin kesinlikle bu diyet çeşidini uygulamaması gerekiyor. Çünkü su diyeti uygulaması sırasında, minimum düzeyde vitamin ve mineral alıyorsunuz. bu da kişinin bağışıklık sisteminin düşmesine neden oluyor.

Su diyeti sırasında kişinin günlük minimum 3 litre kadar su içmesi gerekiyor. Ek olarak katı herhangi bir gıda, su diyeti sırasında tüketilmemesi gerekiyor. Ancak günlük olarak vitamin ve mineralleri karşılamak amacı ile çorba gibi sıvı besinlerin tüketimi ile de su diyeti uygulanabilir. Bunlara ek olarak bağışıklık isteminin çökmemesi adına su diyeti sırasında belirli bitki çaylarının da şeker ilave edilmeden tüketimi yapılabilir.

Su diyeti 1 haftada kaç kilo kaybettiriyor?

Su diyeti ile çok fazla kilo vermeniz mümkün. Ancak sizden götüreceklerini hesaplamadan su diyetini uygulamaya koymamalısınız. Çünkü su diyeti sırasında çok az miktarlarda vitamin ve mineral alıyorsunuz. Bu başta bağışıklık sisteminin çökmesine ve yavaş yavaş vücudun iflasın eşiğine gitmesine neden oluyor. Bu yüzden de uzmanlar, su diyetinin 1 haftadan fazla uygulanmaması gerektiğini sıklıkla vurguluyor. Su diyeti sırasında vücudumuz, ödemleri kolaylıkla atabiliyor. Bu sayede hali hazırda belirli bir zayıflığa iniyorsunuz. Ek olarak ise su içmek metabolizmayı hızlandırdığı için vücudunuz daha hızlı bir şekilde yağ yakmaya başlayacak ve kolaylıkla kilo vermeye başlayacaksınız. Ancak su diyeti ile kilo vermenin en önemli anahtarı olan kalori açığını yakalayabiliyorsunuz. kalori açığı oluşturduğunuz için de 1 hafta içerisinde 7 ya da 8 kilo kadar kaybınız oluyor.

İLGİLİ MAKALE  Su diyeti nedir, vücuda herhangi bir zararı var mı? Dr. Ayşegül Çoruhlu, 'su diyetini' anlattı

Su diyeti uygularken dikkat edilmesi gereken detaylar nedir?

Su diyeti uygulaması, sağlık sorunu olmayan ancak kilo fazlası olan kişilerce uygulanması gereken bir diyet programıdır. Çünkü belirli hastalıklara sahip olan kişilerin vücutları için gerekli olan vitamin ve mineralleri yeterli düzeylerde alması gerekiyor. beslenme ve diyet uzmanları diyabet (şeker hastalığı), hipotroidi, böbrek ve karaciğer yetmezliği, gut gibi hastalıklara sahip olan kişilerin su diyeti gibi oldukça düşük kalorili diyetlere girmemesi gerekiyor. Ek olarak ise hamile kadınların da kesinlikle su diyeti yapmaması gerekiyor. Hatta hamile kadınlar, normalden daha fazla besin tüketmesi gerekiyor ki bu şekilde karınlarındaki bebekleri de yeterli dercede beslenebilsin.

16 ila 22 yaş aralığındaki insanların da bu tür düşük kalorili diyetlere girmesi pek fazla tavsiye edilmiyor. Çünkü bu tarz diyetlere girmek, bu yaş aralığındaki kişilerin gelişimlerini engelleyebilir. Gelişme çağında olan kişilerin günlük yeterli miktarlarda vitamin ve minerali alması, bu şekilde de sağlıklı bir gelişim süreci göstermeleri gerekiyor. Bütün bunlara ek olarak su diyeti uygulayan kişilerin.1 haftadan daha uzun bir şekilde bu diyette kalması tavsiye edilmiyor. Çünkü diyeti uygulamakta olduğunuz 1 hafta içerisinde zaten besin yetersizliği çekmeye başlıyorsunuz. üzerine bir bu diyeti uygulamaya devam ederseniz, çok ciddi hastalıklar ile boğuşmak durumunda kalabilirsiniz.