Kahvenin keşfedilmesiyle birlikte dünya üzerinde birçok medeniyet, devlet ve ülke bu üründen haberdar olmuştur. Günümüzde ise birçok markanın kendine ait kahveleri vardır. Starbucks’ta bu markalardan birisidir.

Globalleşen çağın gerekliliklerine ayak uydurmak ve talebin karşılığında verilen hizmet, sektör olarak oldukça gelişmiştir. Bu çağın gerekliliklerini profesyonelce yerine getirmeye çalışan Starbucks hakkında merak edilen birçok husus bulunuyor.

Bunlardan ilki Starbucks ne demek? Starbucks nerenin markası? Starbucks ne zaman ve nerede kuruldu? Starbucks logosu ne anlama geliyor? Starbucks’ın kurucu veya kurucuları kimlerdir? Starbucks’ta kaç çeşit kahve ve çay var? Starbucks’ta hangi ürünler bulunuyor? Starbucks dünya üzerinde kaç ülkede bulunuyor? Starbucks’ı diğerlerinden ayıran özellikler nelerdir?

Starbucks

Starbucks

Starbucks’ın Anlamı

Dünyada milyonlarca kişinin tanıdığı ve tercih ettiği ünlü markanın anlamı oldukça merak konusudur. Starbucks’ın kelime olarak bir anlamı bulunmuyor. Daha çok temsil ettiği bir karakterin adı olarak biliniyor. Bu karakter logosunda da bulunan denizkızından gelmektedir.

Starbucks Nerenin Markası?

Starbucks Amerikan kökenli bir kahve markasıdır. Ünü Amerika kıtasının sınırlarını aşarak bütün dünyaya ulaşmıştır. İlk olarak Amerika’nın Washington eyaletinde kurulmuş daha sonra kahve zinciri halini almıştır. Merkezi Seattle olarak biliniyor.

Starbucks İçecekler

Starbucks İçecekler

Starbucks Ne Zaman Kuruldu?

Starbucks ilk olarak anavatanı Amerika’da 31 Mart 1971 yılında kurulmuştur. Bununla beraber birçok ülkede de yeni şubeler açmıştır. Ülkemizde ise Starbucks ilk şubesini 2003 yılında açmıştır. Bu şube İstanbul’un Bağdat Caddesi’nde bulunuyor.

Starbucks Logosunun Anlamı

Starbucks’ın logosu oldukça ilgi çekici ve merak uyandırıcıdır. Diğer markalara nazaran gerçek bir karaktere ve öyküye sahip olan Starbucks logosu müdavimleri tarafından merak edilmektedir. Starbucks logosunda bir kadın figürü olduğu herkes tarafından bilinse de, bu kadının bir denizkızı olduğu ise çok az kişi tarafından bilinmektedir. Siren adı verilen mitolojik denizkızından esinlenilen bu logo 1971 yılından günümüze kadar renk ve şekil bakımından değişliklere uğramıştır. Aslına bağlı kalınarak yapılan güncellemeler marka kimliğinin kendisini yenilemesi olarak adlandırılıyor.

Starbucks

Starbucks

Starbucks’ın Kurucusu Ve Kurucu Ortakları

Starbucks’ın aslında bir kurucusu yoktur. Totalde üç kurucudan oluşan Starbucks’ın ortakları bulunuyor. Bu ortaklar kurucu ortaklar olarak da biliniyor. Starbucks için ilk adımı atan Howard Schultz, birçok ülke gezerek içecekler hakkında fikir toplayarak kurdukları kahve zincirinde uygulamaya koymuştur. Diğer kurucular ise Gordon Bowker, Jerry Baldwin ve Zev Siegl.

İLGİLİ MAKALE  Sabahları mide bulantısı neden kaynaklanır? 5 doğal çözüm

İzleyin: STARBUCKS’ın HİKAYESİ – Starbucks’ın kuruluşu, Starbucks’ın sahibi, Dünya Kahve Günü Özel

Starbucks’ta Kaç Çeşit Kahve Ve Çay Var?

Oldukça geniş ve kapsamlı ürün skalasına sahip olan Starbucks’ın içeceklerde verdiği hizmet bir hayli çeşitlidir. Uluslararası lezzetli içeceklere yer verilmiş, müşterilerin deneyimine ve beğenisine sunulmuştur. Starbucks menüsünde 9 bölümden oluşan kahve ve çeşitlerine yer verilmiştir. Bunların içerisinde Esspresso bazlı kahveler, soğuk ve sıcak içimli kahveler, kahvelere farklı aromalar vermesi için kullanılan şuruplar, kafeinli ve kafeinsiz tercihlere yer verilmiştir. Bunun yanı sıra süt, çay, karışık içecekler, çikolata ve meyve bazlı kremalarda mevcut.

Starbucks Ürün Yelpazesi

Starbucks her ne kadar kahve ile yola başlasa da günümüze gelene kadar kazandığı prestijle birlikte yelpazesine farklı ürünlerde eklemeyi ihmal etmemiştir. Starbucks’ta bulunan kahve ve diğer ürünlerden bazıları kısaca şöyledir;

  • Soğuk veya sıcak içimli kahveler en çok tercih edilenlerdir.
  • Filtre kahvelerde en çok revaçta olan kahve türüdür.
  • Caffe latte, cappuccino, White chocolate mocha, espresso ve klasik Türk kahvesi de Starbucks’a gidenler tarafından en çok istenilen kahve türleridir.
  • Kahve çeşitlerinin yanı sıra çeşitli çaylarda satılıyor. Bunlardan en bilineni ise chai tea latte.
  • Ürün yelpazesinde içeceklerde bulunuyor. Bunlar ise; sıcak çikolata, karamel, çikolatalı krema, vanilyalı krema, meyve bazlı içeceklerdir.

Geniş ürün yelpazesi bulunan Starbucks ürünlerinin kalitesine de oldukça dikkatlidir.

Starbucks Kaç Ülkede Bulunuyor?

Starbucks dünya üzerinde toplamda 65 ülkede faal olarak hizmet veriyor. Çeşitli dünya ülkelerinin şehirlerinde binlerce şubeye sahiptir. Ülkemizde ise 457 şubesi bulunuyor.

Starbucks’ı Diğerlerinden Ayıran Özellikler

Diğer markalara nazaran Starbucks’ın müşteriler tarafından daha çok tercih edilmesinin bazı nedenleri bulunuyor ve bu nedenler Starbucks’ı benzerlerinden ayırıyor. Bu özelliklerden bazıları;

  • Öncelikle müşterilerin Starbucks’ı en çok tercih etmesinin nedeni tecrübeli ve köklü bir marka olması.
  • Her markanın önceliği müşteri memnuniyetidir. Fakat Starbucks’ın önceliği müşteri memnuniyetinin sürekliliğini sağlamak ve devam ettirmek.
  • Starbucks mekan olarak da diğer markalardan kendisini ayrıştırıyor.
  • Starbucks diğer markalara nazaran akılda kalıcı ve vurucu reklamlar yapmaktadır.
  • Starbucks logosunda sadece siren denizkızı bulunuyor. Herhangi bir isim veya tanıtım yazısına yer vermeyerek kendine olan güvenini vurgulamış oluyor.
İLGİLİ MAKALE  Yorgun mu hissediyorsunuz? Enerjinizi tazeleyen 4 doğal çözüm

Bir markanın akılda kalıcılığı aldığı risklerden geçmektedir.