Türk mutfağının olmazsa olmaz lezzetlerinden bir tanesi olan Türk kahvesi pek çok insanın en sevdiği içecekler arasında yerini alıyor. Bilhassa kız isteme törenlerinde sıklıkla tüketilen ve adete bir gelenek haline gelen Türk kahvesinin müptelaları gün de 3 – 4 fincan Türk kahvesi tüketiyor. Günde en az 1 tane Türk kahvesi içilmesi gerekirken, bu sayının iki üç katı kadar tüketmek ne kadar doğru tartışılan konular arasında yerini alıyor. Bazı Türk kahvesi sevdalıları da, sabahleyin uyanır uyanmaz gözünü Türk kahvesi ile açıyor. Hemen bir Türk kahvesi pişirerek kahvaltı yapmadan evvel kahvelerini keyifle yudumluyorlar. Bazı Türk kahvesi sevdalıları bu şekilde davranırken bazı insanlarda, sabahları aç karna içilen Türk kahvesinin zayıflattığına inanıyor. Öyleyse kahvaltı yapmadan evvel aç karnına içilen Türk kahvesi insan sağlığını nasıl etkiler gelin birlikte görelim…

Aç karna Türk kahvesi tüketilirse ne olur?

Sabahları bazı insanlar güne siyah çay ile başlarken bazı kesimde kahve ile gözlerini açmayı tercih etmektedir. Türk kahvesinin içerisinde bulunan uyarıcı maddeler, gün boyunca dinç kalmanızı ve algılarınızın çok daha açık olmasını sağlamaktadır. Sabahları aç karna tüketilen Türk kahvesinin net bir zararı olduğu bilinmese de midesi hassas olan insanlar da mide problemi yaşamalarına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra bazı kronik hastalığı olan kimselerde de bir takım problemler açabileceği öngörülmektedir. Aç karna tüketilen Türk kahvesi, bazı kronik hastalıkları olan kişileri olumsuz yönde etkileyerek hastalıklarının daha farklı bir boyuta ulaşmasına neden olmaktadır. Safra taşı olan bir kişinin sabahları aç karna Türk kahvesi tüketmesi, safra kesesinin büzülmesine neden olurken safra kesesinin düzgün çalışmasına engel olmaktadır. Bir diğer yapılan araştırmalar sonucunda da kahve tüketmeyen kişilerin, sabahları aç karna 1 fincan kahve tüketen kişilere oranlar vücutlarında çok daha fazla antioksidan bulundurduğu belirlenmiştir.

Kahve içerken nelere dikkat edilmelidir?

Sağlıklı bir normal insanın günlük alarak alması gereken kafein miktarı 300 miligramdır. 300 miligram kafein oranı da takribi olarak 3 fincan kahveye tekabul etmektedir. 3 fincanın yanı sıra, tüketilen çay ve diğer kafein içerikli içeceklerin tüketilmesi alınması gereken kafein miktarından çok daha yüksekte seyredeceği için bazı durumlarda dikkat edilmesi gereken belli başlı durumlar bulunmaktadır. Bunlardan en kolay ve bilineni ise, tüketilen çay ve kahveden sonra mutlaka bir bardak su tüketmek gerekir. Vücuda sürekli olarak sıvı girişinin yapılması, su ihtiyacının önüne geçerek vücuda alınması gereken su miktarında hatırı sayılır düşüşlerin yaşanmasına neden olmaktadır. Su tüketiminin önüne geçilmesi de haliyle, insan vücudunda pek çok hastalığı beraberinde getirmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için ve aynı zamanda, vücuda alınan kafeinin vücutta tahribata yol açmaması için su ile bu durumu nötralize etmekte fayda vardır. Vücutta meydana gelen su kaybı, sindirim sisteminin bozulmasına neden olurken vücudun sağlıklı çalışmasının da önüne geçmektedir. Dolayısıyla vücuda yeteri miktarda su almak oldukça önemlidir.

İLGİLİ MAKALE  Türk kahvesinin yararları. Günde kaç fincan tüketmeli?

Kahveyi su ile tüketmeye dikkat edin

Kahve içimi gerçekleştirildikten sonra, hemen ardından su tüketmek oldukça önemlidir. Vücudun su ihtiyacı karşılanırken, sindirim sistemi ve metabolizma aynı istikrarda çalışmaya devam ederek sağlıklı bir periyotta vücudun çalışmasını tetiklemektedir. Aynı zamanda Türk kahvesini ya da herhangi bir kahveyi su ile birlikte tüketmek, kilo almanızın önüne geçerek zayıflamanıza yardımcı olmaktadır. Kafein vücuda alındığında metabolizmanın uyarılmasına etki ederek, sindirim ve boşaltım sistemlerinde meydana gelen boşaltım sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda Türk kahvesi ya da filtre kahve, vücuda alındığında yağ yakmanın hızlanmasına yardımcı olurken sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur.