Yaz aylarını çoğu insan dondurma yemek için beklemektedir. Bu kadar sevilen dondurmanın kış aylarında tüketilmesinin sorunlara neden olacağını düşünen büyük bir kesim bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere soğuk havalarda dondurmanın yenir mi? Sorusunu yanıtladık.

Soğuk havada dondurma yenir mi?

Uzmanlar soğuk havada dondurma yenmez, gribe neden olur kanısının bir klişeden ibaret olduğunu söylüyor. Özellikle hastalık sırasındaki sıvı kaybının önlenmesini ve içerisindeki süt ile kalsiyum deposu olduğunu savunan uzmanlar, kış aylarında dondurma yemenin herhangi bir zararının olmadığını savunuyor. Bununla beraber kemik gelişimi açısından oldukça önemli besin değerlerine sahip olan dondurma, kı aylarında bağışıklık sisteminin güçlenmesini bile sağlıyor.

Dondurma hakkında doğru bilinen yanlışlar olduğunu belirten İstanbul Rumeli Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Müdürü ve Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral, “Bunlardan önemlisi ‘kışın dondurma yenmez, öksürük yapar, soğuk algınlığına neden olur’ gibi klişeleşmiş kalıplar. Halbuki biz yaz-kış dondurma yenir diyoruz. Gribe karşı koruyucu etkisinin yanı sıra, immün sistemi güçlendirdiği için gripli iken mikroplarla savaşır. Dolayısıyla kar yağarken de, 7/24, yaz-kış, dört mevsim dondurma tüketebilirsiniz ve tüketmelisiniz” sözlerini dile getirdi.

Bunlarla beraber dondurmanın obez yaptığı kanısının da yalandan ibaret olduğunu savunan uzmanlar, dondurmanın obeziteye neden olmadığını. Aksine dondurma tüketmenin metabolizmayı hızlandırdığını vurgulamaktalar. Ayrıca dondurma tüketirken beraberinde sporuda eklersek, fit bir vucuda sahip olabileceğimizi belirttiler.

Dişlerimizi çürüten dondurma değil

Bazı kişiler, dondurmanın dişleri çürüttüğünü savunuyor. Bununla beraber uzmanlar, dişleri dondurmanın değil de şekerli gıdaların artıklarının dişleri çürüttüğünü belirtiyor. Ekstra şeker eklenmemiş, sağlıklı şekerler ile bezenmiş dondurmaların dişlere herhangi bir sorun yaşatmayacağını söyleyen uzmanlar, yine de dondurma yedikten sonra dişlerin güzel bir şekilde fırçalanması gerektiğini de eklediler.

Dondurmalar vitamin deposudur

Dondurma içerisinde süt bulunduğu için kalsiyum, A, B, C, D, E ve K vitaminlerinin bolca bulunduğunu savunmaktalar. Prof. Dr. Oğuz Özyaral dondurma için şu sözleri sarfetti, “Çocuklarda boy uzamasına neden olur. Çocukların dört mevsim dondurma tüketmesini istiyorum. Denir ki ‘hastalanıldığında asla dondurma yenmez’. Ancak enfeksiyonlara karşı korur ve mikrop gelişmesini önler. Son derece önemlidir. Ve vücudun hastalıklar esnasında tüketmiş olduğu sıvının geri kazanılmasını sağlar. Çünkü bakıldığında yüzde 90’a varan bir su içeriğine sahip.”

Hangi dondurmaları tüketmeliyiz?

Dondurmaların bu kadar faydasından bahsettikten sonra, hangi dondurmaları tüketmemiz gerektiğini açıklamadan olmaz. Piyasada çok fazla sayıda dondurma satılıyor. Fakat bu dondurmalardan hepsinin sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü bazı dondurmalarda meyve şurupları gibi yüksek oranda glikoz içeren tatlandırıcılar kullanılmaktadır. Bu tatlandırıcılardaki şeker oranları oldukça fazla. Bu yüzden de diş çürümesi ve hızlı kilo alımı gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Frigo dondurma nasıl yapılır? Dondurmaların en güzeli Alaska Frigo'yu evde yapmayı deneyin

Boyar madde bulunan dondurmalar yerine, daha çok doğal çikolata ve süt ürünlerinden yapılan dondurmaların tercih edilmesi gerekiyor. Çünkü bu tür dondurmalarda yapay tatlandırıcılar bulunmuyor. Bu yüzden de vücudunuza ekstradan glikoz almıyorsunuz. Ayrıca metabolizmanızı da hızlandırabileceğiniz bu tür dondurmalar, sağlıklı bir vücut için gerekli tüm besin maddelerini de bünyelerinde bulundurmaktadır.