Banyolarımızda ve tuvaletlerimizde bulunan havlularımızı ellerimizi yıkadıktan sonra kurulama amaçlı kullanırız. Gün içerisinde temizlik amaçlı olarak sürekli ellerimizi yıkadığımız için de havlularımızın yoğun bir çalışma süresi vardır Sürekli olarak ıslanıp kuruyan havlular zaman içerisinde bu ıslaklık ve kuruluk nedeni ile yumuşak yapısını kaybetmeye başlar. Bir kez pamuksu yapısını kaybeden havluları tekrar eski haline getirmek ise zordur. Zamanla sertleşmeye başlayan havlular ellerimizde ve cildimizde kullanıldığında ise tahriş hissi bırakır. Bu yöntemleri denediğinizde ise havlularınız ilk günkü kadar yumuşak olacak.

Havlular neden sertleşir?

Yumuşak yapılara sahip olan havlularımız pamuklu kumaşlardan üretilirler. Yumuşak yapılarını da bu pamuk içeriğine borçludurlar. Ancak pamuk kumaşı sürekli olarak su ile temasta bulunması sonrasında zamanla sertleşen bir kumaş türüdür. Bu nedenle havlularımız da hem gün içerisindeki yoğun kullanımları sebebi ile hem de temizlemek için makinelerde yıkadığımız ve çok miktarda suya maruz kaldıkları için sertleşirler. Bir anda sertleşen havlular genellikle pamuk kumaşının uygun olmadığı sıcaklık ve yıkama yöntemlerinin tercih edilmesi sonrasında görülür. Çoğu zaman ise bu durumun gerçekleşmesi geri alınamaz bir durum ya da geri alınması çok zor bir durum olarak görülür. Ancak gerçek bunun çok uzağında. Havlularınız sertleştikten sonra birkaç basit yöntemi kullanarak ilk günkü kadar pamuksu ve yumuşak hale getirmek mümkün.

Havluları yumuşacık yapan yöntemler

Eski yumuşak yapısını kaybeden ve sertleşmeye başlayan havlularınızı yeniden yumuşacık yapmak artık çok kolay Bazı temizlik tüyolarını öğrendiğiniz zaman yeni bir havlu almak yerine eski havlunuzu yeni gibi yapabilirsiniz. İşte sertleşen havluları yumuşacık yapan doğal yöntemler:

Sıcak su

Havluların sıcak suda yıkanması soğuk suda yıkanmasından çok daha iyidir. Genellikle pamuğun sertleşmesine neden olan şey soğuk su ile teması olduğundan, bu etkiyi tersine çevirmek ve havluları eski yumuşaklığına kavuşturmak için kullanılabilecek e doğru yöntem sıcak su ile yıkamaktır. Bu şekilde normal şartlarda yıkamada çıkmayan ve havlulun yapısına işlenerek sertliğe neden olan başka bir durum olan sabunun da çıkarılması sağlanır. Bu noktada yapılan bir hata kumaş yumuşatıcı kullanmaktır. Her ne kadar adı kumaş yumuşatıcı olsa da, içerdiği bazı kimyasallar havlu gibi pamuklu kumaşların yapısına zarar verir. Bu nedenle havluları yıkarken yalnızca sıcak su ve daha basit kimyasallar olan sabunların kullanılması gerekir. Havlularınızı sıcak suda yıkayarak kolaylıkla yumuşatabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Meyve kabuklarından 'harika' bir tarif. Yumuşatıcıya para vermeceksiniz

Amonyak ve sirke

Havluları sıcak suda yıkadığınız halde yumuşamaya başlamadıysa bu noktada bazı doğal ürünler kullanmak size yardımcı olacaktır. Doğal bir temizlik ürünü olan sirke, havlunun yapısına yapışan ve çıkmak bilmeyen bazı sertleştirici mineraller ve sabun kalıntılarının çıkarılmasına yardımcı olur. Amonyak ve sirkeyi bir karışım halinde kullanarak aynı zamanda kıyafetlerinizde de yumuşatıcı özellik göstermesini sağlayabilirsiniz. Bu yöntemi kullanmak için 1 fincan sirke ile az miktarda amonyağı çamaşır makinenizin yumuşatıcı bölmesine koyun ve bu şekilde çalıştırın. Düzenli olarak bu şekilde çamaşır yıkadığınızda hem havlularınız hem de kıyafetleriniz kimyasallardan uzak bir şekilde yumuşacık olacak.

Kıyafetlerden ayrı yıkayın

Havluların sertleşmesine sebep olan bir başka durum diğer kıyafetler ile birlikte yıkanması olarak karşımıza çıkıyor. Kıyafetleriniz için uygun olan sıcaklık ve deterjanlar bazen havlularınız için uygu olmayacağından havluları yıkarken çamaşır makinesinde doğru ayar ve ideal sıcaklıkta yıkamaya özen gösterin. Yalnızca havluları makineye koyun ve başka bir ürün ile birlikte yıkamayın. Bu şekilde bir yıkama yöntemi tercih ederek havluların daha uzun sür daha yumuşak kalmasını ve sertleşmesinin önüne geçmeyi sağlayabilirsiniz.