Dişler, dış etkenlere bağlı olarak sararabilir. Genellikle çay ve kahve tüketen insanların dişlerinde sararmalar meydana gelebilir. Bununla beraber de sigara tüketen kişilerin de dişleri sararmaktadır. Bu kişilerin de sayısı çok fazla olduğu için dişlerin doğal olarak beyazlatmanın nasıl olduğu sürekli olarak aranmakta. Bu yazımızda sizlere evde kolayca dişleri beyazlatabileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğiz. Gelin hep birlikte evde sararmış dişlerinizi nasıl beyazlatabileceğinizi gösterelim.

Dişler neden sararır?

Dişlerin sararmasının birkaç farklı sebebi olabilir. Ancak genellikle sararan dişlerin en bilinen nedeni, sürekli olarak çay ve kahve gibi içeceklerinin tüketilmesi. Bu tür içeceklerinin dişlere çok da faydası olmuyor. Eğer düzenli olarak dişlerinizi fırçalarsanız, dişlerinizde oluşan sararmaların önüne geçebilirsiniz. Fakat çay ve kahvenin yanına bir de sigara eklerseniz, dişlerinizdeki sararmaların sadece bir diş macunu ve bir diş fırçası ile geçiremeyeceğinizi bilmeniz gerekiyor.

İzleyin: Sarı dişleri beyazlatma yöntemleri. Bembeyaz gülüşleriniz olsun

Diş bakımlarınızı aksatmanız ve ağız temizliğini düzgü bir şekilde yapmamanız, dişlerin sararmasındaki en büyük nedenlerden biridir. Dişlerin normal rengi kirli beyaz dediğimiz bir renktir. Bu yüzden dişlerin bembeyaz bir renk almasını beklemeyin. Ancak sararmış dişleri gördüğünüzde direkt olarak anlıyorsunuz. Dişlerinin sararmaması için de yapmanız gerekenler aslında çok basit. Dişlerinizi günde 3 kez düzenli olarak fırçalamak. Ancak dişlerinizin yapısına göre bir diş fırçası ve içeriği bakımından insan sağlığına zarar vermeyecek diş macunlarını tercih etmeniz gerekiyor. Ancak dişleriniz sararmışsa eğer evdeki malzemeler ile de dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şu şekiledir:

Karbonat ile diş beyazlatma

Karbonatı birçok yerde kullanmaktayız. Yemeklerimizde veya temizliğimizde karbonatı sıklıkla kullanmaktayız. Ancak karbonatı aynı anda dişlerimizi beyazlatmak için de kullanabiliyoruz. karbonatı dişlerimizde kullanmak için diş macunumuzun üzerine biraz karbonat dökmemiz yeterli. Daha sonra normal bir şekilde karbonat ile beraber dişlerinizi fırçalayın. Kısa süre içerisinde dişlerinizin beyazladığını göreceksiniz. Ancak bu uygulamayı haftada 2 veya 3 defa yapmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü karbonat ile sürekli olarak dişlerinizi fırçalarsanız, diş minenize zarar verebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Dişlere zarar veren alışkanlıklar

Karbonat, Tuz ve Sirke karışımı ile dişleri beyazlatma

karbonat ile beraber dişlerinizi beyazlatmak için yanına tuz ve sirke karışımı da ekleyebilirsiniz. Bunun için uygun bir kap içerisine 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı sirke ekleyin. Ardından da bu malzemeleri güzel bir şekilde karıştırın. Daha sonra ise diş fırçanızı bu karışım içerisine batırın ve biraz karıştırın. Sonrasında da dişlerinizi bu karışım ile yaklaşık 3 dakika boyunca fırçalayın. Ancak dişleriniz fırçalarken dikkat etmeniz gereken husus, diş fırçasını dişlerinize bastırmamanız. Çünkü bu malzemeler ile dişlerinizi sert bir şekilde fırçalarsanız, diş minenize zarar verebilirsiniz.

Muz kabuğu ile diş beyazlatma nasıl yapılır?

Eğer karbonat vb. malzemeleri dişlerinizde kullanmak istemiyorsanız, muz kabuğu kullanabilirsiniz. Muz kabuğu ile birlikte de dişlerinizi kolay bir şekilde beyazlatabileceksiniz. Muz kabuğu, potasyum, magnezyum ve manganez maddelerini bolca içermektedir. Muz kabuğunda bulunan bu besin maddeleri de aynı zamanda dişleri beyazlatmak için kullanılabilir. Muz kabuğunun iç kısmındaki lifleri bir kaşık yardımı ile sökün. Daha sonra ise kullandığınız diş macunu ile bu muz liflerini karıştırın. Sonrasında ise diş macunu ve muz kabuğu lifleri ile oluşturmuş olduğunuz karışımla birlikte dişlerinizi fırçalamaya başlayın. Çok fazla basınç uygulamadan dairesel hareketler ile dişlerinizi fırçalayın. Haftada 2 ya da 3 defa bu uygulamayı yaparsanız, dişlerinizdeki beyazlamayı farkedeceksiniz.