Yürümek her gün çoğumuzun yaptığı bir aktivite. Belki de bu kadar fazla yapılması nedeni ile de kimseye spor gibi gelmiyor. Sürekli olarak yürüdüğümüz için biri spor yapmak dediğinde asla yürüyüş yapmak olarak algılamıyor. Çünkü her gün her an yapabileceğimiz bir aktivitenin spor oluşu aklımıza gelmiyor. Ancak şaşırtıcı şekilde, yürümek pek çok spordan daha etkili bir aktivite. Bu kadar sağlıklı olması nedeni ile de birçok kişi tarafından tercihe dilen ve kilo verme amacı ile adımları sayılan yürüyüşler ile kilo vermenin mümkün olup olmadığı ise hala tartışılıyor.

Sadece yürüyerek yağ yakılır mı?

En çok merak edilen konular arasında yer alan ve herkesin fit kalmak istediği dönemlerde daha çok ortaya çıkan bir tartışma konusu olan yürüyerek yağ yakma konusuna açıklık getirildi. Aslında sadece yürüyerek kilo vermeniz ve yağ yakmanız mümkün. Diğer sporlara göre daha az efor sarf ettiğinizi düşündüğünüz yürüyüş egzersizi aslında hem çok faydalı hem de yağ yakmada yardımcı. Vücudun belirli bir yağ yakma nabzı vardır. bu nabza ulaştığınız zaman ise yapacağınız herhangi bir aktivite sayesinde kilo vermeniz mümkündür.

Üstelik yürüyerek yağ yakmanız için bir spor salonuna ya da özel eğitmene ihtiyaç duymazsınız. Yapmanız gereken tek şey güzel günün tadını çıkarmak adına ayakkabılarınızı ve kıyafetinizi hazırlayarak yürüyüşünüzü tamamlamak olur. Bir de dilediğiniz şarkıyı açara tempolu bir şekilde yürürseniz, kendinize düzenli bir egzersiz hızı sağlamış olursunuz.

Yağ yakma nabzı nedir?

İnsan vücudunda yağ yakımının en önemli kriterleri arasında nabız aralığı gelmektedir. Pek bilinmese de aslında vücudumuzun kilo kaybetmesini sağlayan durum o esnada nabzımızın ne kadar kuvvetli olduğudur. Oturduğumuz esnada kilo vermemizin daha zor olmasının sebebi de budur. Yağ yakma nabzı ise normal nefes alış veriş hızımızın yüzde 60 – yüzde 70 kadar üzerinde olmalıdır. Vücut pasif nefes alma modunda iken bu hız düşer. Kendinizi harekete geçirecek ve nefes kontrolü sağlamaya itecek bir aktivite yapmaya başladığınızda da tekrar artışa geçer. bu durum da yağ yakma nabzını ortaya çıkarır. 1 dakika içerisinde kalbin atış sayısı arttıkça, kan daha hızı pompalanır ve bu da organları harekete geçirir. Bu durum da metabolizmada hızlanmaya yol açarak kilo vermeyi sağlar.

İLGİLİ MAKALE  Sirke gerçekten yağ yakar mı? (Kaynak: soru.com.tr)

Yürüyerek yağ yakmak

Yürüyerek yağ yakmak kısa vadede baktığınızda daha az kilo vermenize neden oluyor gibi görünse de, uzun vadede sürekli olarak yürüyüş yapmak hem daha çok kilo vermenize hem de ilerleyen yaşlarda alacağınız kiloların azalmasına olanak sağlayacaktır. Tabii ki yürüyerek kilo vermek için hem yağ yakma nabzına ulaşmanız hem de belirli bir sayıda adım atmanız gerekmekte. Sağlıklı bir birey için günlük atılması gereken adım sayısı 12 bin adım olarak nitelendirilmektedir. Bu adım sayısı standart bir yetişkinin aldığı kaloriyi yakmasını sağlayan ve vücudu indeks aralığında tutan adım sayısıdır. Eğer ki beslenme alışkanlığınızda değişikliğe gidip normalin dışında yemek yemeye başlamazsanız, 12 bin adımın üzerinde atacağınız adımlar yağ yakmaya yardımcı adımlar olarak karşınıza çıkacaktır. Daha hızlı kilo vermek adına kısa ve hızlı nefesler le tempolu şekilde yürüyebilir ve attığınız adım sayısını her gün arttırabilirsiniz.