Spor yapmak kazanılması zor bir alışkanlık olabiliyor, çoğu insan hayatlarındaki yoğunluk sebebiyle spor yapamıyor yada sporu sevmiyor ve akıllara şu soru geliyor spor yapmadan fit bir vücuda sahip olabilir miyiz? Aldığımız uzman görüşlerini tüm detaylarla yazımızda sizlere aktarırken aynı zamanda videomuzuda buraya yerleştiriyoruz.

İzleyin; Spor yapmadan fit bir vücuda sahip olmak

Fit olmak nedir?

Fit olmak, herkes için aynı anlamı ifade etmiyor olabilir bazıları için kaslı olmakken, bazıları için ince ve sıkı olmak anlamına gelebiliyor. Aynı zamanda spor camiasında fit olma tabiri yaptığımız aktivitelerde ki performansımızı tanımlar, örneğin ne kadar koşabiliyoruz? Market poşetlerini taşırken dayanıklı olabiliyor muyuz? Çalışırken kaç saat ayakta durabiliyoruz? Eğer fit bir vücuda sahipseniz gündelik hayatınızda, çalıştığınız işiniz de veya yaptığınız spor aktivitelerinde iyi kondisyon sahibisinizdir ve diğer insanlara göre çok daha dayanıklı ,çok daha az yorulan bir bireysinizdir.

fit olmak

Spor yapmadan sadece diyet yaparak fit bir vücuda sahip olabilir miyiz?

Yaptığımız röportajda Diyetisyen Ahmet Kaya, Diyetin ve sporun birbirinden bağımsız olduğunu ama bir o kadar da birbiriyle iç içe olmak zorunda olduğunu belirtiyor. Diyetin fit bir vücuda sahip olma yolunda en önemli etken olduğunu söylüyor.

“Güzel sağlıklı bir vücuda sahip olabilmemiz için bunun %70’i beslenmeden %30’uda spordan geçer. Fakat tek başına diyetle maalesef fit bir vücuda sahip olamayız.”-Ahmet Kaya

spor yapmadan zayıflamak

Bölgesel yağ yakma mümkün müdür?

Bölgesel yağ yakma yıllardır uzmanlar tarafından tartışılan bir konudur. Kimi uzmana göre mümkünken kimisine göre mümkün değildir. Yine yapılan araştırmalarda da aynı durum söz konusudur. Yaptığımız araştırmalara göre bölgesel yağ yakma spor yaparak mümkün görünüyor fakat sanıldığı kadar büyük oranlarda bölgesel yağ yakımı maalesef ki yapılamıyor. Fit olmak isteyen bireylere uzman tavsiyeleri bölgelere odaklanmak yerine birleşik(Compound) egzersizler yaparak vücudunuzun yağ yakım oranını arttırmanız yönünde. Diyetisyen Ahmet Kaya dünya üzerinde hiç bir besinin bölgesel yağ yaktırmadığını söylüyor.

Dünya üzerinde hiç bir besin doğrudan yağ yakmaz, doğrudan bir bölgeye etki etmez. Son zamanlarda zerdeçallı yoğurt, pul biberli yoğurt, sürekli yeşil çay içmek gibi yapılan şeyler, doğrudan yağ yakmaz ve doğrudan kilo verdirmez. Düzenli beslenme ve spor birlikte yapıldığı zaman yağ yakma mümkündür.

İLGİLİ MAKALE  Her sabah bir bardak içerseniz 'yağları' cayır cayır yakıyor (Kaynak: izlehaber.com)

spor yapmadan fit olmak

 

Yağ yakmak için günde kaç öğün yemeliyiz?

Diyetisyen Ahmet Kaya’ya göre düzgün bir beslenme düzeni olmadan yağ yakımı mümkün değil. Düzgün hazırlanmış bir diyetle günde 6 öğün yemeliyiz. Bu 6 öğünün 3 öğünü ara öğün olmalı.

Sabah kahvaltıyla başlanan bir düzende, kahvaltıyla öğren arası bir ara öğün, öğlen yemeği ile akşam yemeği arası bir ara öğün ve akşam yemeği ile uyku arası bir ara öğün yemeliyiz. Toplamda en az 6 öğün yenilen bir beslenme düzeni oluşturulduğu taktirde vücut yağ yakmaya başlar. -Ahmet Kaya