Pekmez vücudumuz için oldukça faydalı bir besindir. Pekmezin faydalarını, pekmezin içine başka besinleri ekleyerek arttırmak da mümkün. Özellikle limon gibi vitamin ve mineral açısından yüksek besinleri eklemek, pekmezin yararını 10 katına kadar arttırabiliyor. Bu yazımızda sizlere pekmez ve limon karışımı nasıl hazırlanır? Bu sihirli reçetenin yararları nedir? Sorularını cevapladık.

Pekmez ve limon karışımı nasıl hazırlanır?

Pekmez ve limon karışımını hazırlamak çok kolaydır. Pekmez ve limon karışımını hazırlamak için gerekli malzemeler şunlardır:

  • 1 bardak ılık su
  • 3 yemek kaşığı pekmez
  • 1 yarım limon suyu

Sadece 3 malzeme ile olağanüstü olan bu doğal ilaç hazırlanabiliyor. Pekmez ve limon karışımını hazırlamak için öncelikle bir bardak suyun içerisine, 3 yemek kaşığı pekmezi döküp karıştırmamız gerek. Yaklaşık 2 ya da 3 dakika boyunca karıştırdıktan sonra ise yarım taze limonun suyunu da bardağa boşaltmamız gerek. Limon suyunu da bardağa boşalttıktan sonra karıştırın. Bu kadar kolay bir şekilde pekmez ve limon karışımı hazırlayabilirsiniz.

Pekmez ve limon karışımını hazırlamanın başka bir yolu daha bulunmaktadır. Bu yolu tercih etmenizin nedeni ise ani tatlı krizlerinin önüne geçmek olmalı. Bu yolda eksik olan tek şey su. Bu karışımı su katmadan yaparsak, pekmezin içindeki şeker miktarını seyreltmemiş olacağız. Bu sayede vücudumuz gerekli olan şeker miktarını, pekmez ve limon karışımından karşılayacaktır.

Pekmez ve limon karışımı nasıl uygulanır?

Pekmez ve limon karışımı, sabahları aç karnına içilmeli. Bu sayede pekmez ve limon karışımı, sabahları içildiğinde ilk olarak kan basıncını dengeler ve metabolizmanın gün içinde daha hızlı çalışmasına vesile olur. Pekmez ve limon karışımını sabah tüketmek de ayrıca gün içindeki tatlı yeme isteğinizi, olabilecek en minimum seviyeye indirecektir. Bu sayede kilo verme döneminde kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Pekmez ve limon karışımının faydaları nelerdir?

Pekmez ve limon karışımının bir çok faydası vardır. Doktorların joker elemanı olan bu karışımın en belirgin faydalarından biri, boğaz ağrıları ve öksürüklerin dindirilmesini sağlamaktır. Düzenli olarak pekmez ve limon karışımını her sabah tüketirsek, yaklaşık 2 güne kadar boğaz şikayetlerinizden kurtulacaksınızdır. Çünkü pekmezin içindeki bileşenler boğazımızı hem rahatlatırken hem de öksürüklerin kesilmesini sağlamaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Neden uyumadan önce ayak topuklarınıza limon sürmelisiniz?

Limonun içinde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Bu sayede pekmez ve limon karışımı, bağışıklık sistemimizi güçlendirmektedir. bağışıklık sistemimiz güçlendiği için kış aylarında grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma riskimiz de minimum seviyelere çekilmektedir. Ayrıca pekmez antioksidan maddeler içermektedir. Bu sayede pekmez, kan basıncını dengelemektedir. Bu sayede pekmez, ani kalp krizi riskini ve felç risklerini en at seviyelere indirmektedir.

Pekmez ve limon karışımı, gün içinde halsiz ve yorgun hissedenlerin yakıtı olabilmektedir. Her sabah düzenli olarak bu karışımı tüketenler, gün içinde her zaman daha aktif olacaktır. Ayrıca sinir sistemine de iyi gelen pekmez ve limon karışımı, stres seviyesini düşürmektedir. Bu sayede pekmez ve limon karışımı, dikkat dağınıklığı, bir yerlere dalıp gitme gibi sorunların da önüne geçilmesini sağlamaktadır.

Pekmez ve limon karışımı içerisinde bolca demir elementi bulunmaktadır. Bu yüzden pekmez ve limon karşımını tüketmek, vücudumuzdaki kansızlığa iyi gelecektir. Kansızlık, genel olarak  ani baş dönmeleri ile kendini belli eder. Özellikle oturur pozisyondan ayağa kalktığımızda, en az 10 saniye boyuca gözlerimizin karardığını hissederiz. Daha ileriki safhalarda ise kansızlık, kendisini ani bayılmalarla belli eder. Bu tür hastalıkaların önüne geçebilmek için, her sabah düzenli olarak pekmez ve limon karışımı tüketmemiz gerekmektedir.