Fazla kilolarından kurtulmak isteyen hemen hemen herkes, birbirinden farklı birçok yöntemi uygulayarak kilo verme sürecine girmek ister. Bu uygulamaların bazıları doğru yöntemler olsa dahi bazı yöntemlerin tamamıyla kişinin hayat standardının düşmesine neden olmaktadır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için elbette dikkat edilmesi gereken uygulamaların başında dengeli ve düzenli beslenme gelmektedir. Dengeli ve düzenli beslenmenin yanı sıra kişinin düzenli olarak spor egzersizlerinde bulunması kısa süre içerisinde sağlıklı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olurken bazı durumlarda da kilo verme sürecinin gerçekleşemediğini gözlemleriz. Bu noktalarda diyette yapılan hataların olduğunu bilmek önemlidir. Bu haberimizde Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu’nun söylemlerine göre kilo verme sürecinde diyette hangi hataların yapıldığını sizler için derledik…

En sık yapılan diyet hataları nelerdir?

Diyet yapan insanların yaptığı en büyük hataların başında, tüketilen yemek miktarını azaltırken, yemek esnasında ekmek ve şeker gibi beyaz gıdaların tüketilmesini keserek, kilo verme sürecine girileceğine olan inançtır. Bu inanç, kilo verme sürecinde yapacağınız en büyük yanılgıdır. Yüksek miktarda ekmek ya da şeker tüketiminde bulunmuyorsanız, bu besinlerin tüketilmesi kilo alma ya da verme sürecinize herhangi bir artısı bulunmamaktadır. Diyetlerde yapılan en büyük yanlışları da şu şekilde sıralayabiliriz;

1- Akşam 8’den sonra yemek yemek ya da herhangi bir atıştırma da bulunmak

Kilo alma noktasında en büyük tehlikeli saatler akşam 8 sonrasıdır. Bu saatlerde genelde televizyon karşısında vakit geçirdiğimizden kaynaklı yenileni yakmamız mümkün değildir. Bu saatler içerisinde kişinin metabolizması yavaşlayarak, hareketsiz kalan vücut alınan kaloriyi yağa çevirerek vücutta yağ depolamaya başlamaktadır. Bu noktada yağlanmaya sebep olacak besinlerin tüketilmesi yerine hafif bitki çaylarının tüketilmesi çok daha sağlıklı ve doğru bir uygulama olacaktır.

2- Sofradan doymadan kalkmak

Kilo vermek amacıyla sofradan doymadan kalkmak, kişinin yaptığı en büyük diyet yanlışlarından bir tanesidir. Sofradan çatlayana kadar değil, tam tamına ve kontrollü bir şekilde doyarak kalkmak gerekir. Kişi sofradan doymadan kalktığı zamanlarda başka ve mutlak kalorili ürünlere saldıracağı için vücuduna gereksiz bir kalori alımını sağlayacaktır.

3- Gün içerisinde sürekli atıştırmak

Kimilerinin ara öğün olarak nitelendirdiği besinler kişinin sağlıklı olmasından çok pisboğaz olmasına neden olmaktadır. Ara öğünlerde tüketilen meyve ya da kuruyemişler ne kadar sağlıklı besinler olsa da, yenilen tüm besinlerin kan şekerinin yükselmesine neden olduğu unutulmaması gerekir.

İLGİLİ MAKALE  Lokmalarınızı sayarak kilo verin! Dr. Ayşegül Çoruhlu, çiğneyerek kilo vermenin önemine değindi (Kaynak: soru.com.tr)

4-Acıkmaktan ve aç kalmaktan korkmak

Uzun zamanlar aç kalınmaması ve öğün atlanmaması gerektiği tüm diyetisyenler ya da sağlıklı beslenmeyle ilgilenen kişiler tarafından söylenilen büyük yanlışların başında gelmektedir. Acıkmak esasında iyi bir şeydir. Kan şekerinin düşmesi, insülinin kırılmasına ve kişinin yağ yakma serüvenine başlamasına yardımcı olmaktadır. Acıktığınızda kendinizi motive etmek için, bak ne güzel acıktım şuanda kilo verme sürecine girdim şeklinde telkinlerde bulunabilirsiniz.

5- Ekmek yememek

Amerika’dan bize empoze edilen bir diğer uygulamaların başında gelen “no carb” yapılan en büyük yanlışların başında gelir. Günlük ihtiyacın büyük bir kısmının karbonhidrattan gelmesi gerekir. Bu noktada karbonhidratın özelliği önemlidir. Temiz içerikli karbonhidratların ölçülü miktarda tüketilmesi önemlidir.

Esneme hareketleri

6- Dengesiz beslenmek

Sağlıklı bir beslenme ve kilo kontrolü için kişinin dengeli beslenmesi gerekir. Karbonhidrat, protein, ve yağ dengesinin yapılması gerekir. Hayvansal proteinler, sebzeler, karbonhidratların düzenli tüketilmesi gerekir.

7- Hareket düzeyi

İnsanoğlu hareket halinde olması şeklinde tasarlanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda kilo alımının artmasından sonra hareket düzeyinin azaldığını gözlemek çok doğrudur. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için boğazdan kesmek yeterli bir uygulama olmaz. Metabolizmanın çalışmasını sağlamak ve yenileni yakmak oldukça önemlidir.

Video: Neden Kilo Veremiyorsunuz? En Büyük 7 Diyet Yanlışı! | 5 Dakikada Sağlık