Belki de en doğru ve anlamlı cümlelerden bir tanesi insan insanın yurdudur cümlesidir. Sahiden bazı insanlar bizim iyi hissedebilmemiz için bir yurt vazivesi görebiliyor. Bu düşüncenin tam aksi ve karamsar olarak insan insanın kurdudur düşüncesi olabilir. Dünya içerisinde gördüğümüz zararların büyük bir kısmını diğer insanlardan bilhassa da yakınımız olan insanlardan görürüz. İşte diğer insanlardan gördüğümüz zararın büyük bir kısmını narsist insanlar bize verebiliyor. Haberimizin bu bölümünde psikolog Beyhan Budak’ın anlatımıyla narsist insanların günlük hayat içerisinde nasıl tanınabilir olduğunu göreceğiz!

Narsist insanların en temel özellikleri

  • Narsist insanların en temel özellikleri arasında iki temel şey vardır. Bu iki özelliklerden bir tanesi kendileri diğer ise kendilerinin yaptıkları şeylerdir. Bu yaptıkları şeyler basit bile olsa, diğer insanların yaptığı güzel şeylerden çok daha değerlidir. Narsist yaptığı herhangi bir şeyi pazarlamak, satmak için her şeyi yaparken tam bir abartma ustadır. Eğer karşınızda narsist bir kişiliğin olduğunu bilmiyorsanız o kişinin yaptığı her şeyi hayranlıkla izliyor olabilir sonrasında da gerçeği gördüğünüzde büyük bir hayal kırıklığına kapılabilirsiniz. Bir de şöyle bir durum bulunmaktadır. Bir narsist istediği herhangi bir şeyi elde edemez ise bu durumun nedenini asla kendisine bağlamaz. O konunun olmamasının tek nedeni tamamıyla diğer insanlar dolayısıyladır.

  • Hepimiz özel olduğumuzu düşünürüz ancak narsistlerde bu durum çok daha fazladır. Onlar bu dünya içerisinde bambaşka olduklarını, özel olduklarının ve her zaman özel muameleyi hak ettiklerini düşünürler. Bu bir iş olabilir kıyafet olabilir, arkadaş olabilir. Hayat içerisinde seçtiği arkadaşı bile her zaman başarılı statü sahibi olacaktır ki onun öne çıkmasına yardımcı olabilsin. İş noktasında da tamamıyla onun karakterine yapısına ve parlamasına yardımcı olacak bir iş olması gerekmektedir. Aynı zamanda bir narsist kendi isteklerinin tamamının karşılanmadığını gördüğü zamanlarda yıllar boyu işsiz kalmayı göze alabilir.
  • Narsistler dışarıdan baktığımız zaman mükemmele yakın, kusursuz görünme yönünde ustalaşmış olsalar da aslında içerlerinde kırılgan bir benlik yapıları bulunmaktadır. Bundan dolayı da diğer insanların hayranlıklarına büyük ölçüde hayran duymaktadırlar. Etrafında tam manasıyla sevdiği insanlar bulunmasa bile kendisine hayran olan birisini her zaman yanında tutmak ister. Bu durumun sebebi ise hayranlık besleyen kişi narsistin içerisinde bulunan boş benlik deposunu dolduracaktır ve daimi bir süre olmasa dahi kendisini iyi hissedecektir.
İLGİLİ MAKALE  Ruhsal yıkıma neden olabilirsiniz. Bu konulara asla yorum yapmayın! Psikolog Beyhan Budak uyardı

  • Narsistlerin bir diğer özelliği ise, insanların kendisi hakkındaki düşüncelerine fazlasıyla takılır. İş arkadaşları olabilir ya da yeni tanıştığı bir insan olabilir, oradan birisi son derece önemsiz bir eleştiri yapmış olsa bile narsist insan bu durumu günler belki de haftalarca düşünebilir. İlk başta kendi kafasına takar bu durumu sonrasında da karşısındaki insanı büyük ölçüde suçlamaya başlar. Kendi değerini anlamadığı ve onun güzelliğini göremediği için.
  • Bir narsistin her zaman her şeye hakkı vardır. Geç kalmaya, kızmaya, bağırmaya, çağırmaya, ağlama her şeye hakkı vardır. Ama sen onun karşısındaki insan olarak azıcık bir geri bildirim verdiğin zaman bile senin bunlara asla hakkın yoktur. Kendisini diğer insanlardan farklı olduğunu gördüğü için kuralların kendisi için geçerli olduğunu düşünmüyor. Sen toplantına ya da buluşmana 1 dakika bile geç kalamazsın ama narsist insan 15 dakika,  1 saat ya da hiç gelmeme durumunu bile kendinde gözetebilir. Karşı tarafın ona tepki göstermesinden sonra da o bu durumu fazlasıyla iyi savunabilir.

Video: Narsist İnsanların 10 Özelliği