Çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin tane bilmecesi ile tanınan nar, diğer meyvelerden oldukça farklıdır. Hem yapısı ve rengi hem de tadı ile muhteşem bir meyvedir. Narın sağlığa olan faydaları tartışılmazdır. Özellikle de mevsiminde yenilen nar, şifa deposu gibidir. Peki nar hangi mevsimde yetişir?

Narın mevsimi sonbahardır. Sonbahar mevsimi geldiğinde nar ağaçları, meyveleri verir. Yeteri bir olgunluğa gelen meyveler toplanarak pazar ve marketlerde yerini alır. Nar, toplumumuzda bereket simgesi olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle nara manevi bir anlam yüklenmiştir. Nar tanelerinin birbiri ile uyumu, bu meyveye verilen anlamın fazlalaşmasına neden olmuştur.

Nar hangi mevsimde yetişir?

Nar hangi mevsimde yetişir?

Nar Hasadı Hangi Aylarda Yapılır?

Sonbahar mevsimi geldiğinde narın mevsimi gelir. Eylül-Ekim aylarında nar hasadı başlar. Çünkü bu aylarda nar, yeteri olgunluğa erişmiş olur. Yine bu aylardan sonra nar, tezgahlarda yerini almaya başlar. Kıpkırmızı rengi ve doyulmaz tadı ile hem çocukların hem de büyüklerin severek yedikleri bir meyvedir.

Narın Faydaları Nelerdir?

Böylesine özel bir meyvenin elbette birçok faydası da bulunmaktadır.

Narın faydaları şunlardır:

 • Sindirim sistemini düzenli çalıştırır.
 • Bağışıklık sistemi için faydalıdır.
 • Kanser hücrelerini öldürür.
 • Vermiş olduğu tokluk hissi ile az yemenizi dolayısıyla da zayıflamanızı sağlar.
 • Kalp-damar hastalıklarını önler.
 • Alzheimer, unutkanlık ve bunama gibi hastalıklara iyi gelir.
 • Hafızanızı güçlendirir.
 • Bağırsak hastalıklarının iyileşmesini sağlar.
 • Yaraları iyileştirir.
 • İltihapları ortadan kaldırır.
 • Tansiyonun düşmesine etki eder.
 • Damar tıkanıklıklarına engel olur.
 • Damarın sertleşmesini engeller.
 • Yaşlanma karşıtıdır.
 • Zatürre ve öksürüğe iyi gelir.
 • Menopoza iyi gelir.
 • Yorgunluğa iyi gelir.
 • Kemikleri güçlendirir.

Bu faydalara sahip olan nar, sonbahar aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biridir. Çocuk-genç-yaşlı herkesin bu meyveyi mevsiminde mutlaka tüketmeleri gerekir. Nar, aynı zamanda kan yapıcı bir özelliğe de sahiptir. Bundan dolayı, vücudunuzun direncini daha da arttırır. Ancak bu harika meyvenin zararları da bulunmaktadır. Bu zararların neler olduğunu bilmeniz doğru bir tüketim açısından önemlidir.

Nar hangi mevsimde yetişir?

Nar hangi mevsimde yetişir?

Narın Zararları Nelerdir?

Narın ne kadar faydalı bir meyve olduğunu herkes bilmektedir. Ancak bu meyve fazla tüketildiğinde ne yazık ki zararlı olabilir.

İLGİLİ MAKALE  Evdeki bitkilerinizin yaprakları neden sararır? (Kaynak: soru.com.tr)

Narın zararları ise şunlardır:

 • Fazla tüketim yapıldığında karın ağrısı, kusma, ishal ve mide bulantısı gibi durumlar meydana gelebilir.
 • Nar, alerjik bir reaksiyon göstermenize neden olabilir. Yani nara alerjiniz oluşabilir.
 • Tansiyon hastası olanlar için tehlikeli olabilir.

Bundan dolayı uzmanlar, narın fazla tüketilmemesi gerektiğini söylemektedirler. Hamile olan kişilerin de yine fazla tüketimden kaçınmaları gerekir. Ayrıca ilaç kullanıyorsanız, narı fazla tüketmemeniz gerekir. Çünkü ilaç ve nar reaksiyon oluşturabilir. Bu nedenle ilaç kullanımı yapıyorsanız, doktorunuza sorup narı öyle tüketmeniz gerekir. Nar, kararında tüketildiği takdirde faydalı olan bir meyvedir.

Nar hangi mevsimde yetişir?

Nar hangi mevsimde yetişir?

Nar Nerede Yetişmektedir?

Sonbaharın en gözde meyvelerinden biri olan nar, ülkemizde de yetişmektedir. Ağaçta yetişen bu meyve, ılıman bölgeleri oldukça fazla sever. Bundan dolayı ülkemizin en ılıman yerlerinde nar ağaçları yetiştirilir. Marmara, Akdeniz ve Ege bölgelerinde nar ağacı yetiştirilmektedir.

Bol güneşi seven nar ağaçları, sıcakta daha hızlı büyür. Bu nedenle kış aylarının soğuk geçtiği bölgelerimizde nar ağacı yetiştirmek oldukça zordur. Böyle yerlerde ağaçları soğuktan mutlaka korumanız gerekir. Bu zahmete katlanmamak için nar ağaçlarının ılıman bölgelerde yetiştirilmesi daha doğrudur.

Nar ağacının meyve verme mevsimi geldiğinde suyu kesinlikle eksik etmemeniz gerekir. Toprak ayırt etmeyen bir ağaç türüdür. Ancak yine de her bitki gibi bakımlı olmayı ister. Budama ve gübreleme işlemlerini yaptığınız sürece mevsiminde meyvesini verecektir. Nar ağacının verimli bir şekilde meyve verebilmesi için sevdiği iklimde olması şarttır. Aksi halde kış soğuklarına dayanamaz.

İzleyin: NAR NASIL YETİŞTİRİLİR? PÜF NOKTALARI NELERDİR?

Nar Ağacı Ne Zaman Dikilir?

Nar ağacı sonbahar mevsimi geldiğinde meyve vermeye başlar. Bu meyveler Eylül-Ekim aylarında özenle toplanır. Ağaç meyvesi olan nar, ılıman ve sıcak bölgeleri sever. Eğer nar ağacı dikmeye karar verirseniz, öncelikle nar ağacının yaşamına uygun alanın varlığını kontrol etmeniz gerekir.

Uygun ortam olmadığında ağacın büyümesi imkansız hale gelebilir. Nar ağacınızın fidanı saksıda ise ilkbahar-sonbahar mevsimlerinde dikim yapabilirsiniz. Eğer ağacın fidanı açık ise kış aylarında dikim yapmanız önerilir.

İLGİLİ MAKALE  45 günde yatarak nasıl 15 kilo verilir? Rezene çayının faydaları (Kaynak: izlehaber.com)

Ağacınız büyümeye başladıktan sonra belli bir seviyeye gelmesini beklemelisiniz. Fazla miktarda nar meyvesi almak isterseniz, ağacınızın budama işlemlerine önem vermelisiniz. Budama, ağaç verimi açısından çok önemlidir. Özellikle de kalın ve zarar gören dalları budamanız, ağacınızın gençleşmesini sağlar.

Budamayı doğru şekilde yapmanız gerekir. Bilinçsizce bir budama yaparsanız, ağacınıza zarar verebilirsiniz. Nar ağacınızın suyuna, toprağına, gübresine ve budamasına önem verin. Bunlara dikkat ettiğinizde nar ağacından fazlaca meyve elde edebilirsiniz.