Günlük hayatta pratikliğiyle çoğu zaman hayat kurtaran mikrodalga fırınların sağlıklı mı sağlıksız mı olduğu insanlığı bölen konular arasında yer alır. Bir kesim mikrodalganın çok sağlıksız bir teknoloji olduğunu savunurken diğer bir kısım da mikrodalga fırını olmadan hayatlarına devam edemeyecek durumda hisseder kendini. Esasında bizim bugünkü konumuz mikrodalganın sağlığından ziyade, mikrodalga fırının da kesinlikle ısıtılmaması gereken yemekler neler, bu sorunun cevabını vereceğiz. Mikrodalga fırınına girince adeta zehre dönen o yemekler…

Bu yemekleri mikrodalgaya koyarsanız yemek zehre dönüşür

Mikrodalga fırını uzun zamandır insanlığı ikiye ayıran bir konudur. Bir kesim kullanırken diğer bir kesim sağlığa zararlı olduğunu düşünerek mikrodalga fırınını kullanmaktan kaçınır. Mikrodalga fırını kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı konular da vardır. Mikrodalga fırınında ısıtılacak yemeklerin yanında ısıtıldığı tas çanakta bir hayli önemlidir. Doğru cam eşyası kullanıldığında, bakteri oluşturulmasının önüne geçilmiş olur. Fakat bazı yemekler vardır ki mikrodalga fırınına girdiği an zehre dönüşür, insanı zehirleyecek kıvama gelir. İnsan sağlığını büyük bir tehlikeye sokan o besinleri, yemekleri şu şekilde sıralayabiliriz…

 • Mikrodalga fırını içerisinde haşlanmış yumurta kesinlikle ısıtılmaması gerekir. Haşlanmış yumurtayı mikrodalga fırınına koyulması taktirde, yumurtanın içerisinde bulunan minik su molekülleri buharlaşarak yumurtanın patlamasına neden olur. Yumurta ya mikrodalga içerisinde patlar ya da mikrodalga dan çıkarıldığında büyük bir patlama sizi bekliyor olabilir.
 • Mikrodalga fırınında havuç pişirmek ya da ısıtmak mümkün olabilir fakat mutlaka havucun kabuğunun soyulması gerekir. Aksi taktirde havuç kabuğunun soyulmaması mikrodalga içerisinde kıvılcımların patlamasına neden olmaktadır. Bu kıvılcım sonucunda hem mikrodalga fırınınız hem de kendiniz zarar görebilirsiniz.
 • Çaydanlıkla uğraşmadan direkt olarak mikrodalga da su ısıtmak çok cazip gibi görünse de, mikrodalga içerisinde su ısıtmak çok büyük tehlike saçmaktadır. Suyu bir anda ısıttığı için su içerisindeki maddelerin yanmasına neden olarak, sağlık açısından kötü etkiler oluşturduğu söylenilmektedir.
 • Kapsaisin maddesini içeren acı ve kırmızı biberler yüksek ısıya maruz kaldıklarında patlamaya neden olmaktadır. Biber gazında da kullanılan bu ürünü, mikrodalga fırınında asla ve asla ısıtmamanız fırının içerisine koymamanız gerekir. Yüksek ısıyla karşılaşan acı biber direkt olarak patlamaya neden olmaktadır.
İLGİLİ MAKALE  Canan Karatay'dan IQ geliştiren formül. Her sabah aç karnına bir kaşık için.

 • Pişmemiş, çiğ tavuğu mikrodalga içerisinde pişirmeye kalkarsanız direkt olarak tavuk dolayısıyla zehirlenme riskiyle karşılaşabilirsiniz. Tavuğa pişirme tekniği uygulanmadığında  salmonella yani öldürücü bakteri oluşumuna neden olur, bu durum da şiddetli zehirlenmeye sebep vermektedir. Sadece tavuktan ziyade çiğ kırmızı etlerde de aynı durum söz konusudur. Kısacası mikrodalga fırına çiğ et koymaktan ciddi manada kaçınmanız gerekmektedir.
 • Yumurta da olduğu gibi domates ve domates sosları patlayıcı etkiye sahiptirler. Salça, domates sosu gibi domatesten oluşan tüm ürünler patlamaya ve tüm her yeri batırmaya meyillidir.
 • Mikrodalga içerisine kesinlikle kese kağıdı koyulmaması gerekir. Bu kağıt mikrodalga içerisine koyulduğu taktirde yüksek ısıyla birleşerek yanma riski oluşturmaktadır.
 • Mikrodalga içerisine, plastik kapların konulmasından mutlak uzak durulması gerekir.  Yoğurt ya da yağ kapları kesinlikle mikrodalga fırını içerisinde yer almamalıdır. Onun yerine cam kase ve cam tabakları kullanmayı deneyebilirsiniz.
 • Meyvelerin tüketilmesine bağlı olarak mikrodalga içerisinde herhangi bir yeri olmasa da söylemekte fayda vardır. Hiçbir meyveyi mikrodalga içerisine koymamak gerekir.
 • Yumurta, domates gibi bir diğer patlayıcı özelliğe sahip olan besin ise sarımsaktır. Mikrodalga fırın içerisine konulan sarımsak yüksek sıcaklık ile karşılaştığında patlamaya neden olmaktadır.
 • Havuç gibi bir diğer besinlerden bir tanesi de patatestir. Patates de kesinlikle kabuklu bir şekilde mikrodalga fırına koyulmaması gereken besinler arasında yer almaktadır.