Ülkemizde yöreden yöreye peynir çeşitleri farklılık göstermektedir. İnek, manda ve keçi sütlerinden farklı farklı peynirler üretilmektedir. Bu peynirler aroma bakımından birbirinden farklı olmakla birlikte, yapı olarak da birbirlerinden farklı olmaktadırlar. Bu yazımızda sizlere Mihaliç peyniri nedir? Mihaliç peyniri nasıl üretilir? sorularını cevaplayacağız.

Mihaliç peyniri nedir?

Mihaliç peyniri, çiğ koyun sütünden yapılan bir peynirdir. Mihaliç peyniri oldukça sert olmakla birlikte bir o kadar da tuzlu olmasıyla bilinmekte. Genellikle Bursa ve Balıkesir yöresinde üretilen bu peynir, yarıksız ve çatlaksız bir peynir türüdür.

Mihaliç peyniri, adını Bursa’nın Karacabey ilçesinin eski adı olan Mihaliç’den alır. Mihaliç peyniri, tıpkı beyaz peynirin saklandığı gibi saklanır. Beyaz peynir, tuzlu su içerisinde saklanmaktadır. Mihaliç peyniri genellikle salatalarda kullanılmaktadır. Ayrıca Susurluk Tostu’nda kullanılan bu peynir, bol gözenekli ve sert bir yapıda olduğundan oldukça dayanıklıdır.

Mihaliç peyniri nasıl üretilir?

1 kilogram Milahiç peyniri üretmek için yaklaşık 5 kilogram süte ihtiyacımız var. Bu taze süt bir kazana boşaltıldıktan sonra mayalanır. İçindeki topaklanmalar pirinç tanesi olana dek karıştırılır. Daha sonrasında ise, kazan temiz bezle örtülüp dinlendirilir. Dinlendirilme sonrasında ise, dibe çöken parçalar sıkıştırılarak toplanır ve fıçılara yerleştirilir. En sonunda ise, soğuk hava deposunda yaklaşık 4 ay bekletilir.

Mihaliç peynirinin faydaları nelerdir?

Mihaliç peyniri bir fosfor deposudur. 1 porsiyon Mihaliç peyniri, günlük fosfor ihtiyacının %40’ını karşılamaktadır. Ayrıca içersinde kalsiyum minerali bulunduran Mihaliç peyniri, kemik ve kas gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Mihaliç peyniri diş gelişimini destekler. Süt dişlerini döküp yerine yeni dişlerin gelmesini bekleyen çocuklar, Mihaliç peyniri tüketirse bu kalıcı dişleri daha sağlam olacaktır. Ayrıca Mihaliç Peyniri içerisinde bulunan sodyum, kalp ve damar sağlığına iyi gelmektedir. Bu sayede ani kalp krizleri ve inme riskini azaltan Mihaliç peyniri, aynı zamanda yüksek tansiyon ve kan basıncını dengelemektedir.

Mihaliç peynirinde bulunan B grubu vitaminleri bakımından zengindir. 1 porsiyon Mihaliç peyniri, bir yetişkinin günlük B grubu vitaminlerini karşılamaktadır.

Mihaliç peyniri nasıl saklanır?

Mihaliç peyniri tuzlu su içerisinde, yaklaşık 6 derecelik bir sıcaklıkta saklanmalıdır. Soğuk iklimlerde yaşayanlar kilerlerinde saklayabilirken daha ılıman iklimlerde yaşayan kişiler, Mihaliç peynirini buzdolabının alt kısımlarında saklamalıdır. Mihaliç peynirini kapalı bir kapta saklamaya özen gösterilmelidir.

İLGİLİ MAKALE  Yoğurt ve peynir sağlıklı mı? Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu çarpıcı açıklamalarda bulundu

Mihaliç peyniri, diğer tüm fermente süt ürünleri gibi belli bir raf ömrüne sahip. Bu raf ömrü süresince de yapısında ve kimyasında belli değişiklikler olabilir.

Mihaliç peyniri nasıl tüketilir?

Mihaliç peyniri kahvaltıda kullanılabilir. Fakat kullanmadan önce normal su içerisinde yaklaşık 3 saat bekletmelisiniz. Mihaliç peyniri salamura yapıda olduğu için, bu işlem sayesinde tuzu çıkartılır. Mihaliç peyniri kahvatı dışında makarna soslarına tad vermek için de kullanılabilir. Ayrıca Mihaliç peyniri, tıpkı hellim peyniri gibi kızartarak da tüketebilirsiniz.

Uzun yolda gidenler illa ki Susurluk’a uğramıştır. Susurluk’da yapılan meşhur Susurluk Tostu’nun içerisindeki lezzetli peynir de Mihaliç Peyniri’dir