Özellikle belli bir yaştan sonra midemiz yoğun sirkülasyonu kaldırmakta zorlanabilir. Yediğimiz öğünlerin ve aldığımız gıdaların bizi doyurmaktan başka bir amaca hizmet etmesi lezzet vermesi anlamına gelir. Ama sağlıklı bir mide için en önemli şey az ve sık yiyerek ve gece belli bir saatten sonra yemeyi keserek mideyi rahat ettirmeye çalışmaktır.

Midenize iyi bakmanız için onu yormamaya dikkat etmeniz gerekir. Eğer mide fazla yorulursa ve aldığı gıdaları sindiremez duruma gelirse mide ekşimesi yaşarız. Mide ekşimesi midenin görevlerini yerine getiremiyor oluşu anlamına gelir ve son derece dikkatli olunası gereken bir durumdur.

Mide ekşimesini şu şekilde tanımlayabiliriz ki bu doktorların yapacağı tanım statüsündedir.: Mide ekşimesi, mide ve yemek borusundaki birtakım problemlere bağlı olarak karnın üst kısmı ile göğüs bölgesinde yanma ve ekşime tarzında ağrıların görülmesidir.

İzleyin: Mide ekşimesine iyi gelecek besinler nelerdir?

Mide ekşimesi doğal yollarla geçebilir, ağrı yatışır ve rahat edersiniz. Ne var ki bu kalıcı bir çözüm değildir. Kalıcı bir çözüm olarak doktora görünmek de fayda vardır.

Yoğun bir öğünün ardından alınan çay kahve, ekşi ya da kreması mideyi yakan ürünler tercih etmek mide ekşimesinin bir numaralı dostudur.

Mide yanması midede ve yemek borusunda hissedilen yanma şikayetidir. Yanma, yemek yedikten sonra, akşam olduğunda, uzanıldığında veya eğilince gerçekleşir. Bunun için tek kullanımlık ilaçların yanında doğal ürünleri de tercih etmelisiniz.

Düzensiz beslenme, aşırı yağlı ve baharatlı yiyecekler, sindirimi zor gıdalar mide yanmasının başlıca sebeplerindendir.

Mide ekşimesi yaşadığınızda gastrik asit midenizden yemek borunuza doğru çıkarak göğsünüzde bir yanma veya keskin hassaslık hissi meydana getirir.

Mide ekşimesi daha çok yetişkinlerde ve hamilelerde görülür. Bir sebebi de kişinin yoğun stres altında olmasıdır. Unutmayın ki içinizi kemiren tüm zararlı düşünceler vücutta bir sinyal ya da arıza olarak kendini gösterir.

Soda içmek, ballı yoğurt yemek, süt içmek mideniz yatıştırabilir. Bunun dışında belli başlı satırlar size fikir sahibi olmak için imkan sunar.

İLGİLİ MAKALE  Mide neden kalp gibi atar? (Kaynak: soru.com.tr)

İşte mide ekşimesine iyi gelen yiyecekler:

  • Badem. Mide asidini nötrleştirme özelliğine sahip badem sindirimi de destekler.
  • Bal. Bal da mide ekşimesine iyi gelen şifalı besinlerden biri.
  • Zencefil.
  • Karbonat.
  • Süt.
  • Elma.
  • Aloe vera suyu.
  • Elma sirkesi.