Mercimek çorbası hemen hemen her evde, haftada 2 ya da 3 defa pişen ve ev halkının da severek tükettiği bir çorba olarak karşımıza çıkıyor. Ancak her yemek ve her çorba belirli yemekler ile birlikte çok daha lezzetli olabiliyor. B vitamini bakımından oldukça zengin olan mercimek çorbasının yanına hangi yemeklerin gidebileceğini, bu yazımızda sizler için derledik.

Mercimek çorbasının yanına ne gider?

Mercimek çorbası, Türk halkının severek içtiği bir çorbadır. Ayrıca mercimek çorbası insan sağlığı içinde bir çok faydası bulunuyor. Fakat mercimek çorbasının yanına hangi yemeğin daha uyumlu olabileceği konusunda bazı insanlar, yanılabilmekte. Çünkü her yemeğin yanına her türlü yemeği yapamazsınız. Mesela pirinç pilavının yanında bir de makarna yapmanız, oldukça garip karşılanabilir. Bu yüzden de belli yemekler belli yemekler ile birlikte tüketilmelidir. Mercimek çorbasının anına şu yemekler gider:

  • Sebzeli pirinç pilavı
  • Fırında balık
  • Karnıyarık
  • Dolma
  • Mantı
  • Lahmacun
  • Sosyete mantısı
  • Kağıt kebabı
  • Dalyan köfte
  • Tavuk sarma

Bu yemekler ile birlikte akşam yemeği menünüze bir de mercimek çorbasını eklerseniz, akşam yemeğinizi hiç olmadığı kadar güzel yapacaksınızdır. Genellikle mercimek çorbasının yanında pirinç pilavı çok daha iyi gitmektedir. Ancak makarna veya bulgur pilavı biraz daha uyumsuz olabilir. Fakat makarna yerine mantıyı da mercimek çorbasının yanına tercih edebilirisiniz. Ayrıca Lahmacun ve diğer kebaplar ile birlikte de oldukça iyi giden mercimek çorbası, birçok kebap lokantasında müşterilere sunulmaktadır.

Mercimek çorbasının faydaları nelerdir?

Özellikle kış aylarında limon ile birlikte tüketilmesi önerilen mercimek çorbasının insan vücuduna birçok bilinmeyen faydası bulunmaktadır. Mercimek çorbasının en bilinen özelliği ise tokluk hissi yaratması. Genellikle mercimek çorbası, kırmızı mercimekten yapılmaktadır. Kırmızı mercimek ise lif bakımından oldukça zengin bir besindir. Bu yüzden de mercimek çorbasını zayıflamak isteyenler tercih edebilir. Ayrıca mercimek çorbasında bulunan besin maddeleri, vücuttaki ödemlerin atılmasını sağlamaktadır. Bu yüzden de mercimek çorbasını kilo vermek için tercih edebilirsiniz.

Mercimek çorbası içerisindeki besin maddeleri, limon ile birlikte tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bu yüzden de uzmanlar, özellikle kış aylarında mercimek çorbasını tüketmemizi istiyor. Güçlü bir bağışıklık sistemi sayesinde soğuk kış günlerinde soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklardan raha bir şekilde korunabileceksiniz. Aynı zamanda mercimek çorbasının içeriğinde bulunan besin maddeleri, bu tür hastalıklardan kurtulmanıza yardımcı olabilmektedir.

İLGİLİ MAKALE  Bu çorba yaz günlerine çok yakışıyor! Hem doyurucu hem sağlıklı

Mercimek çorbası içerisinde demir de bulunmaktadır. Bu yüzden demir eksikliği yaşayan kişilerin sıklıkla mercimek çorbasını tüketmesi önerilmektedir. Halsizlik durumlarında da mercimek çorbası, gün içindeki direncimizin ve enerjimizin yerine gelmesini sağlar. Bunlar ile beraber mercimek çorbası, kalp ve damar hastalıklarına da iyi gelmektedir. Bu yüzden de mercimek çorbası içmek, yaşayabileceğiniz muhtemel kalp rahatsızlıklarının oluşma olasılığını en aza indirmekte. Tıkanan kan damarlarını açabilmek için mercimek çorbası içmeniz yeterli olabilir.

Mercimek çorbasının zararı var mıdır?

Aslında her yemeğin belli oranda zararı olabilir. Ancak bu zararlar, alışagelmişin dışında tüketildiğinde ortaya çıkabilir. Her yemeğin fazla tüketimi belirli zararlar meydana getirebilir. Mercimek çorbasının da fazla tüketimi, midede şişkinlik yaratabilmektedir. Çünkü baklagil türünden biri olan mercimeğin sindirilmesi oldukça zordur. Bunlar ile beraber de mercimek çorbasının fazla tüketimi, midedeki gaz miktarını arttırır ve çeşitli mide sorunlarına yol açabilir. Aynı zamanda mercimek çorbası içerken, yanında su tüketmemenizi tavsiye ediyoruz. Mercimek çorbasının yanında su tüketmek, midedeki şişkinliğin artmasına neden olacaktır.