Ruhani bir bütünlük sağlamak, fiziksel dünya ile manevi yoğunluğu aynı anda hissedebilmek ve ruhumuzun huzur bulmasını sağlamak için birçoğumuz meditasyon yaparız. Tütsüler, loş ışıklar, minderler ve müziklerin eşlik ettiğine inandığımız meditasyon sürecini gerçekleştirmek için aslında yalnızca kendiniz ve nefesleriniz yeterli olacaktır. Meditasyon yapmak için bilinmesi gereken sırlar ise sanıldığı gibi dış dünyada değil, insanın kendi zihninde gizidir.

Meditasyon nedir?

Herkesin bazı zamanlar zihnini boşaltmaya ve iç dünyasına dönmeye ihtiyacı vardır. Bir süreliğime de olsa dışarıdaki hayattan kopmak, özüne dönmek ve düşünceleri bir kenara atabilmek hepimizi rahatlatır, daha dingin bir ruh ve zihin ile hayata devam etmemizi sağlar. İşte meditasyon da temelinde budur. Daha sağlıklı bir düşünce yapısı kazanmak, olaylara dışarıdan bakabilmek ve kötü düşünceler ile duyguları içimizden savurup atabilmek için ise meditasyonlarımızı yönlendirmeli, olmak istediğimiz kişi olmamıza yardım etmesine izin vermeliyiz. Meditasyon yaparken duruşlar, nefes alış veriş çeşitleri ve de kullanılan dış materyaller farklılık gösterse de, meditasyon aslında temelde bir zihin temizleme egzersizi olduğundan yapmanız gereken istikrarlı ve sabırlı olmak.

Meditasyon nasıl yapılır?

Meditasyona yapmaya başlamadan önce kendinizi zihinsel ve fiziksel olarak bu aktiviteye hazırlamalı ve meditasyonu hayatınızın merkezine yakın tutmalısınız. Tek seferlik yapılan meditasyonun ne zihinsel gelişim için ne de kendinize yardım etmek için katkısı olmayacaktır. Bu nedenle meditasyona başlamadan önce baştan sona bunun bir süreç olduğunu ve her denenizde daha da faydalı olacağını bilerek, adeta bir ipe sonuna dek sarılıp çeker gibi inanç ve güç ile devam etmelisiniz. Hayatın kendisi ile birlikte güçlenecek olan bu sürece inanmaya başladığınızda ve kendinizi hazır hissettiğinizde ise meditasyon esnasında yapmanız gerekenler şu şekilde ilerleyecek:

  • Meditasyon yapmak için bulunduğunuz ortamın sessiz ve size huzur verecek bir yer olması gerek. Kendinizi güvende hissettiğiniz ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir yer seçin.
  • Sizi rahatsız etmeyecek bir oturuş çeşidi belirleyin ve bu şekilde yere oturun. Bu alanın illa ki zemin olmasına gerek yok, dilediğiniz bir yerde oturabilirsiniz. Minder, koltuk ya da sizin tercihiniz her ne ise.
  • Meditasyonda ilk kural nefeslerin kontrollü olmasıdır. İlk etapta orta uzunlukta nefesleri burnunuzdan alıp ağzınızdan verin. Nefes alış verişlerinize odaklanın ve nefesinizin tüm vücudunuzu dolaştığını hissedin.
  • Nefesinizi kontrol etmeyi tamamladığınızda odak noktanızı düşüncelerinize çevirin. Her bir nefes ile birlikte düşüncelerinizin tüm vücudunuzu gezdiğini hissedin. Birer nefes gibi sizi rahatsız eden düşüncelerin vücudunuzda ve ruhunuzda tamamen akmasına izin verin.
  • İlk etapta tüm düşüncelere odaklanmak zor gelebilir, bu nedenle tek bir düşünceyi seçip onun üzerinde çalışmayı deneyin. Unutmayın ki zamanla her şeyi çok daha kolay ve huzurla yapacaksınız. Sadece kendinize ve sürece inanın.
İLGİLİ MAKALE  Ruhunuz sizden bağımsız gezebilir mi? Astral seyahat nasıl yapılır?

  • Aldığınız nefes ile ruhunuzu ve bedeninizi tamamen dolaşan ve sizi iliklerinize kadar rahatsız eden o düşünceyi ele alın şimdi. Nasıl aldığınız nefes ile tüm vücudunuzu ve ruhunuzu gezdiyse, verdiğiniz nefes ile birlikte son atomuna kadar bedeninizi ve ruhunu terk ettiğini düşünün.
  • Vücudunuzu terk eden o düşüncenin bir şekle büründüğünü ve karşınıza olduğunu düşünün ve gözlerinizi açtığınızı hayal edin. Şimdi o düşünceye bakın ve ona farklı açıdan yaklaşmayı deneyin. İçinizde iken hissettirdiğinden daha farklı ve olayların aslında sizin gözünüzden daha farklı bir tonda olduğunu kavramaya çalışın.

Unutmayın ki meditasyon bir günde kendi kendine tamamlanacak bir şey değil. Ancak ruhunuzda barındırdığınız güce inandığınız takdirde, hayatınızın ve düşüncelerinizin tüm kontrolü sizin elinizde.