Kadınların en sevdiği şeylerden bir tanesi olan saç şekillendirme, saçları fazlasıyla yıpratan bir yöntemdir. Birçok yöntem ile saçı bukleli yapmak mümkün ancak her yöntem başarılı olamıyor ya da ısıtıcı yöntemler saçı kırıp zarar veriyor. Saçları ısıtıcılar ile şekillendirmek son derece zararlı olduğu için maşa kullanmadan bukleli saçlara sahip olunabilecek yöntemleri kullanmak daha mantıklı olacaktır. Saçı maşa kullanmadan bukle formu vermek mümkündür ve buna dair pek çok yöntem vardır. İşte, maşa kullanmadan saça bukle formu vermenin yolları.

Maşa kullanmadan saça bukle formu nasıl verilir?

  • Eski T-shirt ile maşa kullanmadan bukleli saç yapma

Eskiyen bir T-shirt ile saçlarınızı yakmadan ve kırmadan bukle yapmak mümkün. Son derece pratik bir yol olan T-shirt ile bukle yapmak çok kolay. İlk olarak saçlarınızı yıkayıp nemli bir şekilde bırakmalısınız. Bu sayede saçınız daha hacimli ve güzel görünecektir. Eğer elektriklenen saçlara sahip iseniz bir saç spreyi kullanıp elektriğini almanız çok daha iyi olacaktır. Daha sonra T-shirt’ü boyuna ince şeritler halinde kesin. Şeritlerin boyunu ise buklelerin hangi boyutta olmasını istiyorsanız ona göre ayarlamalısınız. Daha kalın şeritler, kalın bukleler yaparken ince şeritler daha ince bukleler yapar. Saçlarınızı 10 ya da 15 tutama ayırın. Ayırdığınız tutamları tel toka ile tutturun. Bu sayede saçlar birbirine karışmaz.  Saçınızın en uç kısmına şeridi ortalayıp şeride yerleştirin ve saçınızı şeride sarın. Saç diplerinize kadar geldiğinde şeridi bağlayın. Saçlarınız kuruyana kadar şeritlerle beraber sarılmış bir şekilde beklemeniz ya da saç kurutma makinesi ile kurutmanız gerekir. Saçlarınız kuruyunca şeritleri çözün ve bukleli saçlarınızı keyfini sürün.

  • Örgü ile maşa kullanmadan bukleli saç yapma

Maşa kullanmadan bukleli saçlara sahip olmanın bir diğer yolu da örmektir. Saçınızı ilk olarak yıkayın ve örgüye hazırlayın. Yıkadıktan sonra saçlarınızı tarayın ve ortadan ayırıp iki ayrı at kuyruğu yapın. İki at kuyruğunu da güzelce örün ve uçlarını bir toka yardımıyla bağlayın. Saçınızı en az 3 saat bu şekilde bekletin. Sürenin sonunda saçlarınızı çok hafif hareketlerle tokayı çıkartıp çözün.

  • Pipet ile maşa kullanmadan bukleli saç yapma
İLGİLİ MAKALE  Kıvırcık saçlılar için en iyi şampuanlar

Afro bukleler istiyorsanız ince bukle yapmanız gerekir. İnce bukleler yapmanın en pratik yöntemi ise pipet kullanmaktır. Afro bukleler yapmak için ilk olarak bir pipeti 2 – 3 parçaya kesin. Saçlarınızı yıkayıp kurutun ve yaklaşık 15 parçaya ayırın. Her bir tutamı hazırlamadan önce tarayın ve pipetin etrafına sarıp toka ile tutturun. Saçlarınızın üzerine bir bone takıp gece boyu bu şekilde uyuyun. Sabah pipetleri ve tokaları çıkarıp afro saçlarınızla şöyle bir salının.

  • Bigudi ile maşa kullanmadan bukleli saç yapma

Maşa gibi elektrikli saç şekillendiriciler henüz ortaya çıkmamışken, yıllar boyu kadınlar saçlarını bigudi ile buklelendirdiler. En sık kullanılan bigudi çeşidi olan sosis bigudi ile saçlar çok doğal bir dalgaya kavuşur. Sosis bigudiler ile gece başınız acımadan rahat bir şekilde uyumanız da büyük bir artı. Saçınızı maşa kullanmadan bigudi ile bukle yapmak için ilk olarak saçınızı nemlendirin. Daha sonra saçlarınızı tutam tutam bigudiye sarın. Saç tutamlarınız bitene kadar bu yöntemi uygulayın ve tüm gece bekletin. Sabah uyandığınızda saçlarınızı açabilirsiniz.

  • Bandana ile maşa kullanmadan bukleli saç yapma

Bandana ile de maşa kullanmadan saçlarınıza bukle formu vermeniz mümkündür. Bunun için de ilk olarak saçlarınızı nemlendirin ve bandana ile sarın. Saçlarınızı örer gibi bandanaya sarın ve saç uçlarınıza lastik toka takın. Gece boyunca bu şekilde saçlarınızı bandana ile bekletin. Sabah uyanınca bandanayı açın.