Gaz, tuz, mineral ve çözülmüş elementlerin içerisinde yoğun şekilde bulunduğu kaynak veya yer altı sularına maden suyu denir. İçme suyu olarak son derece sağlıklıdır. Maden suyu PH dengesi en yoğun olan temiz ve arı sulardır.

Jeolojik koruma altında olup kuyu yöntemi ile yeryüzüne çıkarılır. Şişelenerek satışa sunulan maden sularının acımsı bir tadı vardır. Yazı içeriğinde en az 6 nedeni paylaşarak maden suyu faydaları hakkında daha bilgili olup maden suyu tüketimine daha çok önem vereceksiniz.

1- Maden Suyu İyi Bir Alkaliktir

Asidik ortamda çözülebilen baz özelliği taşıyan alkalikler arasında yer alan maden suyu vücuttaki elektrolitleri düzenler ayrıca vücut için gerekli olan organizmaların çoğalmasını sağlayarak vücudu toksinlerden arındırır.

2- Mide Şişkinliklerine İyi Gelir

Sindirimi kolaylaştıran etkisi ile mide ve bağırsak sorunlarında faydalı olan maden suyu özellikle pek çok tedavi edici etkisi ile bilinir. Temiz su gurubunda yer alan maden suyu hazımsızlık durumunda yemeklerden bir saat sonra içilmelidir. Mide şişkinliği, mide yanması, kabızlık gibi sorunları giderici etkisi vardır.

3- Kemik ve Dişler İçin Kalsiyum

Maden suyu içmenin faydaları saymakla bitmeyecektir. Ancak yapılan yeni araştırmalar ve bilinen faydaları ile maden suyu tüketilmesi 7 yaş altı çocuklar hariç her yaş gurubuna önerilmelidir. Maden suyu tüketimi sonucu diş ve kemik sağlığı korunur.

4- Kilo Vermek İçin Maden Suyu

Alkali özelliğine sahip olan maden suları vücutta yağ depolanmasını engeller. Yağ yakıcı özelliği de bilinen maden sularının insan vücudu için faydalarından tam faydalanmak için özellikle yağ yakıcı etkisi bakımından sabah aç karna içilmesi önerilir. Maden suyunda sıfır kalori bulunur. Kilolardan arınmak için kalorisi sıfır olan maden suyu normal su yerine tüketildiğinde vücutta depolanan kaloriyi yakarak daha hızlı kilo kaybı sağlar. Metobolizmayı hızlandırıcı etkisi de olan maden suyu içeriğinde bulunan mineraller ile sağlar.

5- Kan Pıhtılaşmasını Engeller

Belli bir yaş aralığında olan veya kronik bir kalp rahatsızlığı olanlar için önerilen maden suyu kan pıhtılaşmasını engeller. Bu nedenle doktorlar tarafından da tavsiye edilen maden suyu ayrıca besin zehirlenmelerinde de tavsiye edilen tek içecektir. Vücudun ürettiği kötü kolestrol seviyesini düşürür. Hipertansiyon hastaları içinde günde bir şişe önerilen maden suyu sayesinde tansiyon normale düşer.

İLGİLİ MAKALE  Maden suyuna limon koyarsanız... İşte inanılmaz etkileri

6- Maden Suyu İçerisinde Bulunan Mineraller

Maden suyu tüketmenin pek çok faydası vardır. Yukarıda 6 tanesine değindiğimiz maden suyu içmenin faydalarından sonra içtiğimiz maden suyu içerisinde yer alan mineralleri sıralamakta fayda vardır. Sağlık açısından saf su olarak bilinen maden suyunda bulunan mineraller

  • Potasyum
  • Kalsiyum
  • Sodyum
  • Magnezyum
  • Sülfat
  • Florür
  • Bikarbonat
  • İyodür

Özellikle kalsiyum minerali diş ve kemik sağlığı açısından önemli olup vücudun ihtiyacı kadar kalsiyum maden suyunda bulunur. Su zehirlenmesi yaşamamak için günde 5 litrenin altında içilmesi gerekir.

İyi bir maden suyu 7.1 oranında PH değerine sahip olup bölgenin zengin alt yapısından beslenir. Maden suları yer yüzüne çıkarken çekirdeğin en alt katmanından ilerleyerek geçtiği tüm yollardaki mineralleri bünyesine katarak ilerler. Bu yüzden içeriği zengin ve sağlık açısından faydalıdır.