Sağlıklı bir yaşam adına kafamızı hangi yöne çevirsek karşımıza limon çıkıyor. Limonun faydalarını saymakla bitiremediğimiz gibi; çekirdeği, suyu ve hatta kabuğunu kullanarak her birinden farklı bir püf nokta çıkarabiliriz ve sağlıklı bir yaşama adım atabiliriz. Limonun değinmemiz gereken bir başka faydası ise eklem ağrılarını geçirmesi. Her sabah uyandığınızda ya da her ağır çalışmanın ardından vücudunuzu esnettiğinizde ses çıkaran eklemleriniz varsa, bu kür tam olarak size hitap ediyor demektir.

Limon kabuğunun faydaları

Günlük hayatımızda bir çok sağlıklı yaşam formülünün içinde limona yer vermekle birlikte çoğu zaman suyunu sıkıp kabuklarını çöpe atıyoruz. Aslında en büyük yanlışı da bu şekilde yapmış oluyoruz çünkü limonun suyu gibi kabuğu da güçlü bir antioksidan kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Limon kabuğunda bulunan polifenoller, vitaminler, mineraller, lif, karotenoidler ve esansiyel yağlar birçok hastalıktan korunmamız için önemli bileşenler. Limon kabuğunun insan vücuduna en iyi geldiği noktalar ise şu şekilde sıralanıyor:

Diş etlerini güçlendiriyor

Limon kabuğu, C vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişen bir kanamalı diş eti hastalığı olarak bildiğimiz skorbüt hastalığının oluşuımunu engelliyor. İçerdiği C vitamini sayesinde limon kabuğu skorbüt oluşmamasını sağlıyor ve diş etini güçlendiriyor.

Karaciğerde yağlanmayı azaltıyor

Limon kabuğu içerdiği pektin, esansiyel yağlar ve PMF sayesinde kolesterol seviyesini, trigliserid düzeylerini ve karaciğerdeki yağlanma oranını azaltıyor.

Hücre hasarını önlüyor

Limon kabuğu içerdiği yüksek antioksidan kapasitesi sayesinde hücrede oluşan zararlı serbest radikalleri temizliyor ve ayrıca yine yüksek bir antioksidan kaynağı olmasının ana etkeni olan C vitamini sayesinde DNA hasarını engelliyor.

Bağırsakları koruyor

Limon kabuğunda mevcut olan diyet lifi, bağırsak fonksiyonlarını ve bağırsak sağlığını koruyor. Aynı zamanda içerdiği pektin sayesimnde limon kabuğu, kabızlığı da engelliyor.

Kanser riskini azaltıyor

Limon kabuğu içerdiği limonen adı verilen turunçgil yağlarının ana bileşeni ve salvestrol Q10 ko-enzimi sayesinde kanserli hücreler ile savaşmamıza yardımcı oluyor. Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre limon kabuğu; ağız, boğaz ve mide kanseri riskini %50 oranında azaltıyor.

Damar sağlığını koruyor

Limon, kabuğuna rengini veren flavonoidlerden olan hesperidin ve naringin sayesinde damar yapısını koruyor ve pıhtılaşma riskini azaltıyor. Aynı zamanda içerdiği C vitamini koroner arter hastalığından korunmaya yardımcı oluyor.

İLGİLİ MAKALE  Başın hangi bölgesi neden ağrır?

Eklem ağrılarına karşı limon kabuğu

Limon kabuğunun bir başka faydası ise eklem ağrılarına iyi gelmesi. İçerdiği kalsiyum, vitaminler ve lifler sayesinde eklem ağrılarına iyi gelen limon kabuğu kemik yapısını güçlendirmeye yardımcı oluyor. İçerisindeki esans yağları sayesinde kan damarlarını da rahatlatarak eklem ağrılarını yüksek oranda düşürür. Ayrıca iltihaplanmaya karşı da limon kabuğu oldukça etkilidir.

Limon kabuğu kürü hazırlama

İhtiyaç duyulacak malzemeler:

  • Sızma zeytinyağı
  • 2 adet büyük limon
  • kapaklı cam kavanoz
  • 5 adet okaliptus yaprağı
  • Temiz gazlı bez

2 büyük limonun kabuklarını tamamen rendeleyerek ya da soyarak limondan ayırın. Elde ettiğiniz kabukları bir kavanoza koyun ve üzerini tamamen kapatacak şekilde zeytinyağı ekleyin. Zeytinyağının üzerine okaliptus yapraklarını da ekledikten sonra kavanozun kapağını sıkıcı kapatın ve 2 hafta boyunca bekletin. 2 haftanın sonunda elde ettiğiniz karışımı ağrıyan diz ve eklem bölgelerine dezenfekte olduğundan emin olduğunuz gazlı bez ile sarın. Limon kabuğu kürünü ağrıyan eklem bölgelerinize gece uygularsanız etkisi daha çok olacaktır. Bütün bir gece sargılı kalan kürün vücut tarafından emilimi daha uzun süreceğinden daha yüksek olacak ve etkisini daha yoğun hissedeceksiniz.