Sirke, İslam dininde oldukça değerli olan bir üründür. Hatta peygamber efendimiz, sirkenin çok mübarek bir nimet olduğunu vurgulamıştır. Sirke, hem bedene hem de sağlığa iyi gelir. Bundan dolayı yemeklerde ve çeşitli bakım yöntemlerinde sirke, sıklıkla yer alır.

Ancak son dönemlerde yaygın hale gelen sirkeli su ile yıkanma uygulaması vardır. Sirkeli su ile yıkanmak, uzmanların bile tavsiye ettiği bir durumdur. Peki sirkeli su ile yıkanmak ne gibi faydalar sağlar? Sirkeli suyla yıkanmanın herhangi bir zararı var mıdır?

Merak edilen bu sorular hakkında en doğru cevaplar aşağıda verilmiştir. Sirke, insanı her açıdan rahatlatan bir üründür. Ancak bir inanışa göre sirkenin manevi bir anlamı da bulunmaktadır.

Sirkeli su ile yıkanmak

Sirkeli su ile yıkanmak

Bu inanışa göre sirkeli su ile yıkanmanın aynı zamanda nazara da iyi geldiği söylenmektedir. Ancak bu inanışın ne kadar doğru olduğu ise kesin değildir. Tüm bunlardan dolayı sirkeli su ile yıkanmak, toplumda çok fazla popülerleşen bir uygulama haline gelmiştir.

İzleyin: Elma Sirkesi ile Saç Durulama | Sağlıklı, Uzun Saçlar

Sirkeli Su İle Yıkanılır Mı?

Sirke, birçok toplumda şifalı bir ürün olarak kabul edilmektedir. Bundan dolayı sirkeye yüklenen anlam oldukça özeldir. Sirkenin bu derece gündemde olması, kullanım alanının genişlemesine etki etmiştir.

Önceden yemeklerde ya da temizlikte kullanılan sirke, günümüzde beden temizliğinde ve cilt bakımında da kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra saç bakımı için de çok fazla kullanılmaktadır. Uzmanlar, sirkeli su ile yıkanmanın herhangi bir sakıncası olmadığını açıklamışlardır. Çünkü yapılan araştırmalarda sirkeli suyla yıkanmanın aslında birçok faydasının olduğu tespit edilmiştir.

Bu bilgilerin insanlar arasında yayılması, sirkeli su ile yıkanmaya olan ilginin artmasına sebep olmuştur. Bu ilgi yoğunluğu uzmanların da dikkatinden kaçmamıştır. Ve sirkeli su ile banyo yapmanın faydaları derinlemesine araştırılmıştır.

Sirkeli Su İle Yıkanmanın Faydaları Nelerdir?

Sirkeli su ile yıkanmanın faydaları şunlardır:

  • Cildin oldukça derin bir şekilde temizlenmesini sağlar.
  • Cilt problemlerine iyi gelir.
  • Cildinizin ölü derilerden arınmasını sağlar.
  • Cildinizin ferahlamasını sağlar.
  • Kırışıklığa engel olur.
  • Ter kokusunu engeller.
  • Güneş yanıklarına iyi gelir.
  • Eklem ağrısına şifadır.
  • İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir.
İLGİLİ MAKALE  Bu gıda tüm sivilcelerin kurumasını sağlıyor! (Kaynak: soru.com.tr)

Sirkeli su ile yıkanmak bu gibi faydalara neden olur. Özellikle de cilt sağlığı için çok büyük yararları olan sirke, her evde bulundurulması gereken ürünlerdendir. Sirke, aynı zamanda çok iyi bir mikrop öldürücüdür. Bu özelliğinden dolayı, çok iyi temizlik yapan bir ürün olarak bilinmektedir.

Sirkeli su aynı zamanda saçlara da iyi gelir. Özellikle de kepek sorunu yaşayanların sirkeli su ile yıkanmaları önerilir. Bunun yanında kaşıntı ve egzama gibi sorunlar için de faydalıdır. Hem saçınızın hem de cildinizin düzenli bir şekilde nemlenmesini sağlar. Saçınızda mantar, bakteri ve enfeksiyon oluşmasına da engel olur.

Seyredin: SİRKELİ SU İLE SAÇ YIKAMANIN FAYDALARI

Sirkeli Su İle Nasıl Yıkanılır?

Sirkeli su ile yıkanmanın bir kuralı vardır. Öyle kafanıza göre sirkeli su ile yıkanmanız yanlış olur. Sirkeli su ile yıkanmak için normal banyonuzu yapmanız gerekir. Daha sonra banyodan çıkmadan evvel, durulanma suyunuzun içerisine yaklaşık yarım çay bardağı kadar sirke koymalısınız. Bu uygulama için genelde elma sirkesi tercih edilmektedir. Ancak elma sirkesi yoksa üzüm sirkesi de kullanabilirsiniz. Sade sirke ile yıkanmamaya dikkat edin. Sirke, yoğun bir ürün olduğu için suya fazlasıyla etki edecektir.

Bundan dolayı bir kova suya yarım çay bardağı sirke yeterli gelecektir. Sirke miktarında kesinlikle aşırıya kaçmamalısınız. Kararında kullanmanız, cildinizi tahriş etmemesi açısından önemlidir.

Sirkeli Su İle Yıkanmanın Zararı Olur Mu?

Sirkeli su ile yıkanmanın faydaları yukarıda sayılmıştır. Ancak bu uygulamanın zararları da olabilir. Sirkeli suyla yıkanırken dikkatli olmalısınız. Sirkeyi aşırı derecede kullanırsanız, cildiniz tahriş olabilir. Her gün sirkeli su ile kesinlikle yıkanmayın.

Hafta içerisinde 2 ya da 3 defa sirkeli su ile yıkanmanız kâfi gelir. Aşırıya kaçarsanız, cildinizde alerjik reaksiyon oluşabilir. Uzmanlar tahriş tehlikesine karşı bireylerin dikkatli olmaları gerektiğini söylemektedirler. Eğer cilt tipiniz hassas ise sirke miktarını daha da azaltmanız gerekebilir.

Normal cilt tipleri için yarım çay bardağı sirke her zaman yeterlidir. Sirkeli su ile yıkanıyorum derken cildinize zarar vermemeye dikkat etmelisiniz. Aksi halde bu suyun yararlarından çok zararlarını görebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Pratik cilt bakımı rutini nasıl yapılır? İşte tüm detaylar

Video: Derya Baykal’la Gülümse: Nazardan Sirkeyle Korunun

Sirkeli Su İle Yıkanmak Nazara İyi Mi Gelir?

Sirkeli su ile yıkanmanın manevi bir anlamı da bulunmaktadır. Bazı görüşlere göre sirkeli su ile yıkanmanın nazara iyi geldiği düşünülmektedir. Nazarın insana etki etmemesi için bir kalkan oluşturduğu düşünülen sirkeli su, geçmişten beri bu manevi anlamı taşımaktadır.

İnanışa göre bazı insanlar, nazardan korunmak için sirkeli su ile yıkanırlar. Bazı alimler, nazardan korunmak için sirkeli su ile yıkanılması gerektiğini tavsiye etmektedirler. Sirkeli suyun nazara olan etkisi bilimsel olarak kanıtlanamayan bir durum olsa da din alimleri bu konuda birtakım açıklamalar yapmaktadırlar.

Sirkenin sağlıklı bir ürün olması ve çeşitli faydalarının bulunması, nazara etkisinin de olabileceğini düşündürmektedir. Toplumun bir kısmı bu görüşü onaylamazken bir kısmı da nazardan korunmak için sirkeli suyla yıkanmaktadır.

Sirkeli suyun nazar üzerindeki etkisi her ne kadar tartışılan bir konu olsa da sağlık için olan faydaları bilimsel gerçeklerdir. Bundan dolayı nazardan korunmak için olmasa da daha sağlıklı bir vücut için sirkeli suyla yıkanmak gerekir.