Limon, sağlık açısından oldukça faydalı bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki ya limon çekirdekleri… Limon çekirdekleri de en az limon kadar sağlıklıdır. Limon çekirdekleri içerisinde yer alan vitamin ve mineraller, limon çekirdeklerinin de en az limon kadar değerli kılmaktadır. Ayrıca limon çekirdeklerinde yer alan bileşenler, onun doğal bir ilaç haline gelmesine neden oluyor. Bu yazımızda sizlere, limon çekirdeklerinin mucizevi faydalarından bahsedeceğiz.

Limon çekirdeklerinin faydaları nedir?

Limon çekirdeklerinin içerisinde salisilik asit bulunmaktadır. Bu salisilik asit, aspirinin de ana maddesidir. Bu yüzden aspirin almanız gereken durumlarda, ilk olarak limon çekirdeği yutabilirsiniz. Bunlara ek olarak zeytin çekirdeğinin içerisinde de en az limon kadar miktarda C vitamini bulunmaktadır. C vitaminin en önemli faydası ise bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olacaktır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi sayesinde de soğuk kış aylarında yaşayabileceğiniz nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı kendinizi koruma altına almış olacaksınız.

Limon çekirdekleri içerisine oldukça güçlü antibakteriyel maddeler yer almaktadır. Bu antibakteriyel maddeler ise özellikle idrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesini sağlayacaktır. Ayrıca vücuttaki toksik maddelerin atılmasında da etkili olan limon çekirdeği, bağırsak hareketlerinin daha hızlı ve daha verimli olmasını sağlayacaktır. bağırsak hareketlerinin bu şekilde düzenlenmesi sayesinde de metabolizmanın daha hızlı çalışabilmesini sağlayacaktır. Metabolizmanın daha hızlı çalışması da vücudun yağ yakma hızını arttırarak, kilo verebilmenizi sağlayacaktır. Bunlara ek olarak limon çekirdeği, birçok farklı hayvan ve bitki tarafından gelen zehirlere karşı panzehir olarak kullanılabilir. Bunun için limon çekirdeklerini ezin ve yaranın ya da zehrin alındığı bölgeye uygulayın. Bu şekilde zehre karşı doğal bir panzehir uygulamış olacaksınız.

Limon çekirdeği, beyin gelişimi ve beyin sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Bu yüzden de uzmanlar, okul çağına gelmiş olan her bireyin düzenli olarak limon çekirdeği tüketmesi gerektiğini savunuyor. Bunlara ek olarak limon çekirdeği, düzenli olarak tüketildiğinde Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara yakalanma olasılığını düşürecektir. Ayrıca dikkat dağınıklığı ve odaklanma problemlerinin önüne geçen limon çekirdeği, gün içerisinde okulda veya işte çok daha verimli olabilmenizi sağlayacaktır. Bütün bunlara ek olarak limon çekirdeği, sinir sistemini yatıştırıcı etkisi ile tanınmaktadır. Eğer yoğun geçen ve stres seviyenizin yükseldiği bir günün akşamında eve geldiyseniz, direkt olarak birkaç tane limon çekirdeği yutun. Bu sayede sinir sistemini yatıştıracak ve stres seviyenizi düşüreceksiniz. Aynı zamanda mental yorgunluğun atılması konusunda da etkili olan limon çekirdeği, çok daha rahat bir uyku uyumanızı sağlayacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Ağızda dağılan limonlu çatlak kurabiye tarifi (Kaynak: izlehaber.com)

Limon çekirdeğinin bir diğer önemli faydası ise kanseri önlemesi, Limon içerisinde yer alan sağlıklı besin maddeleri, kanser hücrelerinin üremesine ve bu hücrelerin gelişmesine engel oluyor. Bu yüzden de uzmanlar, kanserden korunabilmek için günde en az 3 adet limon çekirdeği tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Ayrıca düzenli olarak limon çekirdeği tüketmek, ağız ve diş sağlığı için de oldukça etkili. Kalsiyum açısından zengin olan limon çekirdeği, düzenli olarak tüketildiğinde diş minesinin daha güçlü olmasını sağlayacak ve ayrıca ağızdaki kötü kokuların giderilmesini sağlayacak. Ayrıca ağızda biriken zararlı bakterilerin temizlenmesini sağlayan limon çekirdeği, diş çürümelerinin de önüne geçecektir. Bu yüzden de diş çürüklerini önlemek için gün içerisinde birkaç adet limon çekirdeği çiğnemeniz, diş hekimleri tarafından tavsiye edilmektedir.