Herkesin evde en çok kullandığı yerlerden biri mutfaktır. Mutfakta pek çok amaçla kullanılan lavabolar ise sık veya yanlış kullanıma bağlı olarak tıkanabilmektedir. Tıkalı lavabo ise tam bir kabustur. Lavabonun kullanımını tamamen devre dışı bırakan bu problemin acilen çözülmesi gerekir. Genellikle bu sorun için tesisatçı çağırılsa da, lavabonuz tıkandı diye tesisatçı çağırmanıza gerek olmayacak. İşte tıkanan mutfak lavabosunu açma yöntemleri.

Lavaboların tıkanma nedenleri nelerdir?

  • Lavabonun tıkanma nedenlerinden bir tanesi, lavaboda sabun veya sabun gibi deterjanların birikmesidir. Normalde sabun, kullanımı esnasında su ile birlikte lavabo giderinden inip kaybolurken bazen ise kalıntıları lavabo giderinde birikir. Bu birikme ise lavabonun tıkanmasına sebebiyet verir.
  • Mutfak lavabosunun tıkanmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi de, mutfakların olmazsa olmazı yemeklerin bırakmış olduğu artıklardır. Çeşit çeşit yemek pişirilen mutfaklarda özellikle salata veya mezeler gibi çok fazla artık bırakan yemeklerden dolayı lavabo giderindeki birikintiler tıkanmaya neden olur.
  • Mutfaklarda her yemek sonrası bulaşık yıkanır ve yemek artıkları çöpe dökülse bile katı yağ gibi sert gıdalar henüz sıvıyken lavabodan aşağı akıp lavabo giderine ulaşabilir. Sertleşen yağlar, lavabonun çapını daraltır ve lavaboyu tıkar. Katılaşma ihtimali olan yağlar da lavabo giderinden aşağı gönderilmemelidir.
  • Tıraş olmanın da lavaboların tıkanma sebeplerinden bir tanesi olduğunu biliyor muydunuz? Tıraş olurken tüm kılları kontrolsüzce lavaboya dökmek ve bunun su ile geçeceğini düşünmek doğru değildir. Tıraş olurken kılları temizleyip lavabodan aşağı giderek birikmesine engel olunmalıdır.
  • Severek ve afiyetle içilen çay da mutfak lavabosunun tıkanmasına neden olur. Çaydanlıkta bulunan çayın çöpleri yeterince sıyırılmadan lavaboya akıtıldığında lavabo giderinde bir birikintiye ve sonrasında da tıkanıklığa neden olur.

Tıkanan mutfak lavabosunu tesisatçı çağırmadan açma yöntemleri

Pompa

Mutfak veya banyo lavabolarının tıkanmasının çözümü için en etkili yol pompadır. Piyasada lavabo açmak için kullanılan çok sayıda pompa vardır. Lavaboyu açmak için lavabo süzgecinin üzerine bir lavabo açma pompası yerleştirin. Bu süreçte pompa hava almamalıdır. Süzgece yerleştirdiğiniz pompa ile ileri geri hareketlerde bulunarak lavabonun kısa süre içerisinde açılmasını sağlayabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Sararmış lavabolara veda edin. Mutfak tezgahındaki lekeler nasıl giderilir? (Kaynak: soru.com.tr)

Sirke ve karbonat

Sirke ve karbonat ikilisi de lavabo açmak için en garanti çözüm yollarından bir tanesidir. Lavaboyu sirke ve karbonat ikilisi ile açmak için lavabonun süzgecinden 2 çay bardağı karbonat dökün ve ardından 2 çay bardağı sirkeyi de hiç bekletmeden lavabodan dökün. Sirke ve karbonat birleşince meydana gelen tepkime sayesinde tıkanan lavabo hızlı bir şekilde açılacaktır.

Tuz ve sirke

Tıkanan lavaboyu açmak için diğer bir çözüm yolu da tuz ve sirke ikilisidir. Yemek artıkları lavabonun tıkanmasına yol açtığı için bu artıkların giderilmesinde ve lavabo tıkanıklığını sonlandırmada en etkili yollardan bir tanesi de tuz ve sirke karışımıdır. Tıkanmış lavaboyu tuz ve sirke ile açmak için ilk olarak tuzu lavabonun giderinden yavaş bir şekilde dökün. Döktüğünüz tuz, lavabo giderinin yavaş yavaş açılmasını sağlar. Tuzu gidere döktükten sonra bir süre bekleyin ve ardından da sirkeyi dökün. Bu şekilde de biraz bekleyin. Lavabonun hemen açıldığını kendi gözlerinizle göreceksiniz.

Tel

Tıkanmış lavaboyu açmanın bir başka yolu ise tel kullanmaktır. Lavaboyu açmak için kullanacağınız telin oldukça  sağlam ve dayanıklı olması gerekir. Eğer yeterince sağlam ve dayanıklı değil ise tel kopar ve lavabo açılamaz. Lavaboyu açmak için teli kanca şeklinde kıvırın. Kancalı olan tarafı lavabonun altından içeri girdirin. Borudan içeri soktuğunuz teli yavaş hareketler ile geri çekin.