Ailelerin en kararsız olduğu konulardan biridir bebek isimleri. Kulağa hoş gelen o kadar çok bebek ismi vardır ki, bebek henüz doğmadan isim araştırmaya başlanır. İsimlerin en önemli özelliği de kişinin karakterini belirliyor olmasıdır. Verilen isimler bebeğin yaşına uygun, farklı ve marjinal olmalıdır. Peki bebeklere hangi isim konulsa daha iyi olur? Seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Bebeklere Konulan Güzel İsimler

Genelde bebeklere isim seçerken belli kriterlere dikkat edilir. Örneğin bunlardan bazıları cinsiyeti, yaşı, aile geçmişi, karakter özellikleri, yüzü, hal ve hareketleridir. Örneğin bebek çok hareketliyse kendisi gibi enerjik ve neşeli isimler konulurken durağansa daha sade ve eski dönem isimler tercih edilir. Ancak elbette bu durum kriterlerin son derece doğru olduğu anlamına gelmez. Kısacası kişilerin istek ve arzularına kalmıştır. Bu isimler arasında Berfin, Açelya, Alçin, Alara, Duru, Ecmel, Esen, İdil, İris, Tamay, Vira gibi isimler yer alır.

Bebeklere İsim Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeklere verilen isimlerin ilerde sorun yaratıp yaratmadığı önemli bir konudur. Kişinin günlük hayatında kolayca anlaşılabilen, hoş ve karakter özelliğini yansıtabilen isimlere yer verilmelidir.

Çoğunlukla Türk kökenli isimler tercih edilse de bunların yanında Farsça, İngilizce, Arapça ve İtalyanca kökenli olanlar da tercih edilir. Bebeğinize isim seçerken hangi köken olduğu önemli olmadan birkaç kritere dikkat etmelisiniz:

 • Cinsiyeti (Unisex bir isim de olabilir),
 • Aile geçmişi,
 • Karakteri,
 • Hal ve hareketleri,
 • Enerjisi,
 • Kolayca anlaşılabilmesi ve söylenmesi,
 • İsminin anlamının güzel olması

Bu gibi kriterlere bakılarak seçilen isimlerden çoğu severek ve beğenilerek kullanılır. Öyle ki Zeynep, Elanur, Firdevs gibi bazıları günlük hayatta sıkça karşılaşılacak kadar yaygındır.

En Yeni Kız İsimleri

Kız çocuklarına verilen en yaygın isimlerden bazıları Nur, Güneş, Gece, Mavi, Deniz, Seda, Sara, Lila gibi trend isimlerdir. Elbette bu isimlerin anlamlarını bilerek bebeğe vermek daha mantıklı olandır. Örneğin Lila ismi açık eflatun anlamına gelirken Ilgın ismi beyaz ya da pembe, çiçekli, çok hafif yapraklı bir ağaç anlamına gelir.

İdil ismi ikram eden anlamına gelirken Gece gün batımına kadar geçen süre anlamına gelir. Bunun gibi anlamlarına dikkat ederek özenle seçilen isimler ilerde hiçbir sorun teşkil etmeyecek ve kişinin hayatına renk katacaktır.

Son Zamanların En Beğenilen Erkek İsimleri

Erkek bebeklere verilecek isim günümüzde çoğunlukla aile geçmişinden kaynaklanır. Herhangi bir tarafın aile büyüğünün küçük yaşta bir bebeğe verilmesi son derece yaygın olsa da yanlış bir durumdur.

Yaşına, karakterine, hal ve hareketlerine uymayan isimler bebeklerin karakterini olumlu ya da olumsuz anlamda değişikliğe uğratır. Bilinenlere göre Deniz isimli kişiler genelde atılgan ve cesur olurken Egemen isimli kişiler lider olarak doğar. En yaygın kullanılan erkek isimleri arasında Bahadır, Ege, Efe, Halil, Görkem, Kerem, Kaan, Levent, Mert, Meriç, Mete, Oğuz ve Okan yer alır.

En beğenilenler arasında ise Rüzgar, Sarp, Deniz, Uras, Ulaş, Umut, Batuhan ve Can yer alır. Bu isimler arasında bebeğinize en uygun olan ismi kolaylıkla seçebilirsiniz. Dilerseniz iki isim seçebilirsiniz.

Anlamı Güzel Değişik İsimler

Bebeklere isim verilirken anlamı güzel isimler çoğunlukla tercih edilir ve uzun araştırmalar yapılır. Hakkında çok şey öğrenebileceğiniz isimlerde karar kılarken yakınlarınızdan örnek alabilirsiniz. Örneğin sevdiğiniz bir kişinin adını beğeniyorsanız o adla aynı anlama gelen isimleri tercih edebilirsiniz. Birkaç örnek olarak şunlara bakabilirsiniz:

 • Batuhan: Güçlü, kuvvetli han.
 • Can: Yaşamı sağladığına inanılan soyut varlık.
 • Egemen: Gücü yeter olup buyruğunu yürüten.
 • Ekin: Tahılın tarlaya atılmasından olgunlaşmaya varması.
 • Emir: Buyruk.
 • Halil: Sadık, samimi dost.
 • Giray: Eskiden Kırım hanlarının ve han ailesinden olan prenslerin kullandığı ad.

Farklı dönemlere ait isimleri tercih edebileceğiniz gibi daha yeni ve günümüze ait isimleri de kullanabilirsiniz. Bebeğinizin kişilik özelliklerini de dikkate almayı unutmayın.

İkiz Bebek İsimleri

İkiz bebek isimlerinin en önemli özelliği birbiriyle uyum içinde olmasıdır. Örneğin birisinin ismini çağırıp diğerini de eklediğinizde sanki bir bütün halindeymiş izlenimi verir. Bu isimlerden bazıları kızlar için Ecrin-Ceylin, Başak-Burçak, Demet-Buket, Yağmur-Damla, Doğa-Duru, Ezgi-Beste, Öykü-Masal, Nehir-Nil gibi isimlerdir. Erkekler için ise Ediz-Deniz, Metin-Tekin, Özgür-Özgün, Kaan-Çağan, Gökhan-Hakan gibi isimlerdir.

Geleneksel İsimler

Bazı insanlar günümüzde yaygın olan isimleri tercih etmek yerine daha gelenekselci yaklaşarak eski dönem isimlerini kullanmayı tercih ederler. Kendi isimleri bu şekilde olanlar bebeklerine de eski tip isimleri vermeyi anlamlı bulabilirler. Bu isimler arasında Füsun, Nagehan, Firdevs, Zuhal, Nalan, Selim, Berat, Mustafa gibi isimler vardır.

Kimi insanların ilk tercihleri bunlar olsa da kimileri daha modern isimleri kullanabilirler. Bu isimler toplumca daha çabuk benimsenen, ezberlenmesi ve anlaşılması kolay isimlerdir. Bu yüzden günlük hayatta sıkça adları duyulmuştur.

Nadir Bulunan İsimler

Bazı isimler gelenekselci ve modern isimlerden ziyade daha zor bulunurlar ve anlamları da kolay kolay bilinmez. Bu isimleri günlük hayatta duymak basit bir iş değildir. İsimlerden bazıları Baytal, Çağın, Dalay, Dilmaç, Devin, Efran, Edra, Göktuğ, Hazan, Ilgı, Ildız, Kortay gibi isimlerdir. Her ne kadar zor bulunsa da isimlerin anlamları bir o kadar hoştur. Bebeğinizin karakterinin eşsiz olmasını istiyorsanız bu isimlerden bazılarını araştırıp tercih edebilirsiniz.

İsimler Etkili Midir?

Bebeklerin gelişiminde ve hayatında kişilerin olduğu kadar kendi isminin de etkisi vardır. Sıkça etrafında duyduğu, enerjisini yükseltecek, daha canlı ve yenilikçi olmasını sağlayacak isimlere ihtiyaç duyarlar. Kişiliğinin oluştuğu 1-3 yaş arasında etrafındaki nesneleri tanıyan bebekler kendi adlarıyla çağırılacağından o ismi benimsemeye başlar.

Atılgan ruhunu temsil eden Ateş, Gece, Batuhan ve Egemen isimleri bebeği daha çabuk öğrenme aşamasına teşvik edecektir. Bu isimlerle büyüyen çocuklar gençliklerinde daha doğru ve mantıksal karar almaya yatkın olacaklardır.

Ses Uyumu Olan İsimler

Bebeklerin olgunlaşma sürecinde ses uyumu olan isimlerle çağırılması büyük önem arz eder. Özellikle çift ismi olan ve ikiz bebeklerde bu durum önemlidir. Örneğin Oğuz-Oğuzhan, Ece-Ecem, Dide-Didem Nihal-Nihan, Ayla-Alya gibi isimler söyleme konusunda dahi olumlu anlamda etki yaratacak isimlerdir.

Bu sebepten bebeğinize bu isimlerden bazılarını koyabilirsiniz. Kişilik enerjisini yansıtan, hayatta doğru kararlar almasını sağlayan, hal ve hareketlerini dizginlemesinde yardımcı, daha cesur ve atılgan hale getiren isimler son zamanların gözdesi haline gelmiştir. Bütün bu sebeplerden bebeğinizin hayatına anlam katmak ve hayatını güzelleştirmek için Eva, Gülce, Demet, İrem, İclal gibi isimleri kullanabilirsiniz.

KULAĞA HOŞ GELEN KIZ BEBEK İSİMLERİ

A Harfi ile Başlayan Kız Bebek İsimleri

Açelya: Funda gillerden çok renkli çiçekler açan bitki

Adalet: Doğruluk, zulmetmeme, haksızları terbiye.

Adniye : Salih, Cennetlik.

Afitab : Güneş ışığı.

Ahenk: Uyum

Ahsen: Çok güzel

Ahu : Ceylan, maral.

Akasya: Güzel kokulu süs bitkisi

Akgün: Parlak gün, uğurlu gün, ışıklı gün

Akşın: Beyaz tenli kadın

Ala: Ela karışık renkli, Alaca renkli

Aleda: Nazlı, kaprisli

Aleyna: Bizim üzerimize olsun

Alara: Kırmızı süs

Alçin: Kızıl renkli küçük bir kuş

Algın: Birine gönül vermiş, vurgun, tutkun

Alım: Gözü gönlü çelen güzel

Amine : Korkusuz.

Andaç: Anılar, hatıralar

Anıl: Başkaları tarafından sözü edilen

Arzu : İstek, hasret. İstenilen beğenilen kadın.

Arya: Operada sanatçının orkestra eşliğinde söylediği uzun şarkı

Asena: Dişi kurt, güzel kız

Asiye : Direk, acılı kadın.

Asya: Dünyanın en büyük kıtası

Aslı : Temelli, köklü.

Aslıhan : Han soyundan olan.

Asu: Azgın, huysuz, isyan eden. Afacan

Asuman: Gökyüzü

Atiye : Bağış, verme, iyilik.

Atıfet : Bir sebebi bulunmadan duyulan sevgi.

Ayben: Ben ayım anlamında

Aybike: Ay gibi güzel kız

Aycan: Ay gibi sevilen, aydınlık can

Ayça: Yay biçimindeki ay, hilal

Ayda: Dere kıyılarında yetişen bir bitki

Aydan: Güzelliğini aydan almış, ay gibi parlak ve güzel

Ayfer : Ay ışığı.

Aygün: Hem ay hem gün

Aykal: Ay gibi parlak ve ışıklı kal

Ayla : Kadın, eş hanım.

Aylin : Ayın çevresinde görülen ışıklı daire, hale.

Aynur : Ay gibi parlak.

Ayperi : Peri gibi güzel.

Aysar: Ayın evrelerine göre huyu değişsen kimse

Ayşe : Bolluk içinde rahat yaşayan.

Ayşegül : Güleç, gül gibi renkli, canlı ve rahat ömür süren.

Ayşen : Neşeli, parlak, sevimli.

Ayşıl: Ay Işığı

Ayşin, Ayşim: Parlak ışık saçan

Ayten: Güzel bir tene sahip olan

Azimet : Gidiş. Takva yolunu seçen.

Azra : Üstünde hiç yürünmemiş kum; Yeni yetme kız

B Harfi ile Başlayan Kız Bebek İsimleri

Bade: Aşk, kutsal sevgi

Bahar: Yazla kış arasında olan mevsim. Güzellik, gençlik çağı

Balın: Yar, sevgili

Banu : Ev kadını, prenses, hanımefendi

Başak: Ekinlerin tanelerini taşıyan baş kısmı

Begüm : Saygı değer kadın, hanım.

Behin: İyinin iyisi

Belgi: İşaret

Belgin: Kesin, eksiksiz beliren

Belkıs: Hz. Süleyman zamanındaki Saba melikesinin adı

Belma: Uysal, sakin

Belur: Billur, billurdan olan

Benan : Parmakla gösterilecek kadar güzel; parmak uçları

Bennur: Işık Saçan

Bengi : Sonsuz, tiryaki.

Bengisu: Ölümsüzlük suyu

Berat : Yapılan hayırlı bir iş yüzünden affetmek üzere verilen karşılık.

Beren : Kuzu.

Berfu: Kar tanesi

Beria: Olgunluk ve güzelliği ile üstün olan sevgili

Bergüzar: Anılmak için verilen şey, andaç

Beril: Zümrüt

Belen: Bel, geçit; İki dağ arasından geçen yol

Beliz: İşaret, iz, alamet

Beril: Zümrüt

Berin: Manen çok yüksek, yüce yaradılışlı.

Berna: Bağlı, bağlanmış; Genç, körpe, delikanlı

Berrak: Keskin, kesici

Berire: İhsan sahibi, sadık.

Berna: Genç, cesur, civan.

Berfu: Kar tanesi

Besamet : Güler yüzlü.

Beste: Bir müzik parçasını oluşturan ezgilerin tümü

Betigül : Gül gibi kokan mektup.

Betül : Erkeklerden çekinen, ibadete düşkün, namuslu ve çok temiz kadın. Hazret-i Fâtıma ve Hazret-i Meryem’in unvanı.

Beyhatun : Hakanın hanımı.

Beylem : Çiçek demedi, buket, sunuş.

Beyza : Çok beyaz, çok temiz, parlak.

Bige: Evlenmemiş, çocuk doğurmamış olan. Sultan

Bihter: Daha iyi, en iyi

Bilge : Bilgisiyle davranışları birbirine uyan.

Bilgehatun : Derin bilgi sahibi kadın.

Billur: pek duru, pürüzsüz

Biray: Ay gibi tek, eşsiz

Birgül : Tek ve benzersiz gül.

Biricik: Bir tane, tek, emsalsiz

Bingül: Gülü bol, gül bahçesi

Buket : Demet, çiçek demedi.

Burçak : Taze dal, filiz.

Burçin : Dişi geyik.

Burcu : Güzel kokan.

Buse: Öpücük

Büge: Bent, su bendi.

Büşrâ: Müjde, sevinç, hayırlı haber. Acele, çabuk.

C Harfi ile Başlayan Kız Bebek İsimleri

Canan: Sevgili, dilber, gönül verilen. Tasavvufta Allah.

Canay: Ay gibi temiz

Candan: İçten, gönüldensin

Candaş: Candan, değerli dost

Caneda: İçten, sevimli kişi

Cangül : İç açıcı.

Cansel: Hayat veren su

Cansın: İçten,

Cansu: Can suyu. Hayat veren su

Cavidan : Sonsuz, ölümsüz, ebedi.

Cemre: Ateş parçası, kor; Şubat ayında bir hafta arayla hava, su ve toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık yükselişi

Ceren: Çok hızlı koşan, gözlerinin güzelliği ile ünlü, ince bacaklı, zarif hayvan; ceylan

Cevza: İkizler burcunun eski adı

Ceyda : Yararlı, herkese iyilik yapan.

Ceylan : İnce biçimli, güzel gözlü bir geyik cinsi.

Cihanfer: Cihanı aydınlatan çok güzel kadın.

Ç Harfi ile Başlayan Kız Bebek İsimleri

Çağ: Belli bir özellik göz önünde bulundurularak ele alınan zaman dilimi

Çağla: Bademin taze yemişi

Çiğdem: Akdeniz çevresinde yetişen çok renkli kır bitkisi

Çilen: Hafif yağan yağmur, çisenti.

Çiler: Şarkı söyleyen, şakıyan

Çiselen: Çiseleyen yağmur damlası

Çisil: İnce ince yağan yağmur

D Harfi ile Başlayan Kız Bebek İsimleri

Damla: Yağmur ya da bir sıvının çok küçük yuvarlak biçimli parçası

Defne: Yaprakları güzel kokan bitki

Demet: Çiçek bağlamı, deste

Deren: Toplayan, düzenleyen, pekiştiren

Derin: Sığ olmayan

Derya : Deniz, çok bol, pek çok.

Deste: Bağlam, demet

Destegül : Gül demeti, çiçek buketi.

Devin: Hareket, kımıldanış

Dicle : Büyük ırmak. Irak’ta denize dökülen bir nehir.

Didar : Yüz, çehre, suret, görüş, göz, görme gücü.

Dide: Göz, göz bebeği

Didem: Gözüm gibi sevdiğim, sevgilim

Dila: Gölümü çalan

Dilan: Gönüllerce olan, yürekler dolusu

Dilara : Gönül alıcı, sevgili.

Dilan: Gönüllerce olan, yürekler dolusu.

Dilay: Gönle ışık saçan, ay kadar güzel.

Dilber: Güzel, sevgili, gönül çekici.

Dilbeste: Gönül bağlamış, âşık.

Dildade : Gönül vermiş, düşkün, tutkun.

Dildar: Gönlü hüküm altında tutan sevgili.

Dilde: Ünü bir tarafa yayılmış, herkesin konuştuğu, herkesin dilinde olan kimse

Dilek: İstek, rica, arzu

Dilhan: İçten ve yürekten konuşan

Dilrüba : Gönül kapan, herkesi kendine bağlayan.

Dilsafa : Gönlü ferah kedersiz.

Dilşad : Gönlü sevinçli, yüreği şen.

Dilşah: Gönül şahı, sevgili, sultan

Dilşikâr : Gönül avlayan, kendine bağlayan.

Dora: doruk, zirve

Doğay: Ayın yeni doğuş hali

Doğu: Güneş’in doğduğu yön

Dolunay: Ayın tam yuvarlak olduğu an

Duru: Saf, berrak

Duygu: Kişi, olay ve nesnelerin bireyin iç dünyasında uyandırdığı izlenim

Duygun: Duygulu, hassas, hisli kişi

Dürre: İnci tanesi

E Harfi ile Başlayan Kız Bebek İsimleri

Ebru : Kaş

Ece: kraliçe

Ecmel: Çok güzel

Eda : Tavırları hoş, nazlı.

Efil: Rüzgar, dalgalanma

Efser : Taç.

Efsun: Büyü, sihir

Ege: Türkiye’nin batısında yer alan deniz ve bölge

Ela: Sarıya çalar kestane rengi.

Elif : Arap alfabesinin ilk harfi, dost, tanıdık.

Eliz: El izi

Elvan: Renkler, çeşitler

Emel : Güçlü arzu, umulan şey.

Erem: Cennet

Erçil: Doğru, inanılır, güvenilir kişi

Erda: Beyaz karınca

Erna: Şen şakrak

Erva : Çok güzel, son derece cesur ve yiğit adam.

Esen: Sağlıklı, salim

Esim: Rüzgarın esmesi

Esma : İsmi olan.

Esra : Gece yolculuğuna çıkan.

Eva: Havva, yaratılan ilk kadın

Evin: Bir şeyin içindeki öz; Buğday tanesinin olgunlaşmış içi, özü

Eylül: Son baharda bir ay adı

Ezgi: Melodi, şarkı, türkü

F Harfi ile Başlayan Kız Bebek İsimleri

Fatma (Fatıma) : Kendisi ve nesli Cehennem ateşinden kesilmiş.

Fazilet : Erdem, iyi huyların ve üstün vasıfların hepsi.

Ferah: Aydınlık, iç açıcı

Ferda: Gelecek zaman, yarın; Kıyamet

Ferdiye: Tek ve eşsiz.

Ferah: Bol, geniş, neşeli, açık.

Feray : Parlak, aydınlık ay.

Ferhan: Sevinçli, gönlü hoş

Ferhunde : Uğurlu kutlu.

Feri: Köke değil dallara ait olan. İkinci derecede olan.

Feride: Eşi benzeri olmayan, tek. Çok değerli inci

Feriha : Sevinçli, ferah.

İLGİLİ MAKALE  Eski Türk isimleri ve anlamları

Ferihan : Razı, hoşnut, sevinçli.

Ferişte : Melek.

Ferzane : Hakim, filozof, bilgin, âlim.

Feza: Boşluk, uzay

Feris: Şık, zarif

Ferzin: Kraliçe

Feyza: Bolluk, çokluk, bereket. Taşkın

Figen : Çiçek demeti, gölge eden.

Fitnat : Zihin açık, çabuk kavrayışlı.

Firdevs : Sekiz Cennetten biri, altın ve gümüştendir.

Firuze: Mesut, mutlu

Fulya : Güzel kokulu bir nergis.

Füruzan : Çok parlak, aydınlık, parlayan, nurlu.

Füsun : Büyü, sihir, efsun.

Füsünkâr : Büyüleyici güzel.

G Harfi ile Başlayan Kız Bebek İsimleri

Gaye: Amaç, erek

Gazal : Geyik, ceylan, ahu.

Gazel: Konusu daha çok sevgi ve içki olan manzume

Gece: Gün batımından ağarmasına kadar geçen süre

Gerçek: Yakıştırma ve ya yalanı olmayan

Gönül : Kalb.

Gökben: Ben gökyüzü

Gözde : Göze girmiş, bir büyüğün sevip beğendiği.

Gözen: İlgi çekici, samimi; sulak yer; pınar

Güher: Cevher

Gülbanu: Gül hanım.

Gülberk : Gül yaprağı.

Gülbin : Gül fidanı, gül dalı, gül bahçesi, güllük.

Gülbiz : Gül saçan, gül serpen.

Gülçehre : Gül yüzlü, yüzü gül gibi hoş.

Gülcemal : Yüzü gül gibi güzel.

Gülçiçek : Gül gibi taze, çiçek tazeliği taşıyan.

Gülçin : Gül toplayan, gül derleyici.

Güldemet : Gül buketi, gül demeti.

Gülfam : Pembe, gül renginde.

Gülfem : Gül dudaklı, gül ağızlı.

Gülfer : Gül gibi parlak.

Gülfeşan : Gül saçan.

Gülfidan : Gül gibi genç.

Gülhiz : Gül yetiştiren.

Gülistan : Gül bahçesi, güllük.

Gülnar : Katmerli ve büyük gül, büyük çiçek.

Gülnaz : Gül gibi ince ve narin, nazlanan.

Gülsima : Gül yüzlü.

Gülsüm : Yüzü dolgun. Ümmügülsüm: Gülsümün annesi.

Gülter : Yeni açılmış gül.

Gülşen : Gül bahçesi, gülistan.

Güneş: Çevresindeki gezegenlere ısı ve ışık veren büyük gök cisimi

Güney: Her zaman güneş gören, güneşli yer; Bir yön

Güz: Sonbahar

Güzay: Güneş olmayan yer; kuzey; güz ve ay

Güzide : Seçkin, seçilmiş, seçme.

Güzin: Seçilmiş, seçkin, beğenilen

H Harfi ile Başlayan Kız Bebek İsimleri

Hacer : Taş, kaya parçası.

Handan: Güleç, sevinçli, şen şakrak

Hande: Gülüş, gülm. Açılma. Eğlenme.

Hatice : Erken doğan kız çocuğu.

Hale : Ayın çevresinde görülen ışık halkası.

Halenur : Işıklı, aydınlık daire, hale.

Hamiyet : Milli onur ve haysiyet.

Handan : Gülen, şen.

Hande : Gülen, alay eden.

Harika : Tabiat dışı meydana gelen fevkalade olay.

Hayal: Varmış, olmuş gibi zihinde canlandırılan imge, görüntü

Hayat: Ömür, yaşam

Hazal: Kuruyup dökülen ağaç yapraklarının güzelliği

Hazan: Sonbahar

Hazar: Barışma

Helin: Yuva

Henna: Kına ağcı

Hesna : Çok güzel kadın.

Hera: Mitolojide analığın yüceliğini temsil eden tanrıça

Hevin: Aşk, sevda

Haver : Gün doğusu, ortak.

Havva : Bir şeyin kıvamı, olgun. Hazret-i Ademin hanımı.

Hayrunnisa : Kadınların hayırlısı, iyisi.

Hicran : Ayrılık, ayrılığın verdiği unutulmaz acı.

Hicret : Bir ülkeden başka birine göç etmiş olan.

Hilâl : Yeni ay.

Hilde: Kurtulmak, yükselmek, ilerlemek

Huban : Güzeller. Güzel olan.

Huri : Cennet kızı gibi güzel.

Huriye : Çok güzel.

Hülya : Kuruntu, hayal.

Hüma: Efsanelerde geçen, yere konmayıp sürekli gökte kaldığına inanılan cennet kuşu

Hümeyra : Küçük kırmızı. Hazret-i Âişe’nin ünvanı

Hürrem : Taze, şen şakrak, sevinçli. Güler yüzlü.

Hüsnâ : En güzel, pek güzel.

Hüsnügül : Gül gibi güzel.

Hüveyda : Apaçık, belli, besbelli.

I-İ Harfi ile Başlayan Kız Bebek İsimleri

Iğıl: Çok yavaş akan su

Ilgın: Beyaz ya da pembe, çiçekli, çok hafif yapraklı bir ağaç

Ilgım: Serap

Ilım: Uzlaşmacı, yumuşaklık

Itır: Güzel koku; Çiçek özü, esans

İclal : Saygı ve büyüklük gösteren, ikram eden.

İdil: Kır yaşamı içinde aşk konusunu işleyen kısa şiir.

İffet : Namuslu, helali isteyen, haramdan kaçan.

İkbal : Baht açıklığı, işlerin yolunda gitmesi.

İlayda: Su perisi

İlgin: Yabancı, gurbette yaşayan

İlkin: İlk çocuklar için kullanılan adlardan. Önce, öncelikle.

İlma: Parlatma

İmer: Zengin, varlıklı

İpar: Yüksek dağlarda kar tutmayan yerlerde yetişen çiçek

İrem : Şeddatın Cennet diye yaptırdığı ünlü bahçe.

İren: Özgür, serbest

İris: Mitolojide Tanrıların elçisi

İyem: Güzellik, iyilik

İzem: Büyüklük, ululuk

İzgi: Güzel, adaletli, zeki

J Harfi ile Başlayan Kız Bebek İsimleri

Jale : Kırağı, çiğ, şebnem.

Janset: Güneşin doğuşu (Çerkes)

Jülide : Saçı dağınık.

K Harfi ile Başlayan Kız Bebek İsimleri

Kader : Hayrın ve şerrin Allah’tan geldiğine inanan.

Kamelya: Pembe, kırmızı, beyaz çiçekler açan bir süs bitkisi

Kardelen: Kar kalkmadan çiçek açan süs bitkisi

Kevser : Maddeten ve mânen çok, nesli kalabalık. Cennetteki meşhur havuz.

Kıvılcım: Yanmakta olan bir maddeden sıçrayan küçük ateş parçası

Kübra : En büyük en azametli.

Kündem : İtaatli, saygılı.

L Harfi ile Başlayan Kız Bebek İsimleri

Lal: Parlak, koyu kırmızı renkte olan

Lalezar : Lale bahçesi.

Lema: Parıltı, parlayış

Leman : Titrek.

Lemis: Dokunma

Lerzan . Titreyen, titrek.

Letafet : Latiflik, hoşluk, yumuşaklık.

Leyan : Konforlu, lüks hayat.

Leyla : Uzun ve karanlık gece.

Lila: Açık eflatun

Linet: Sürgün

M Harfi ile Başlayan Kız Bebek İsimleri

Mahinev : Yeni doğmuş ay.

Mahiye : Aylık.

Mahpeyker : Ay yüzlü parlak ve nur yüzlü.

Mahru : Ay gibi parlak yüzlü.

Maide : Kurulmuş hazır sofra.

Makbule : Kabul olunmuş, beğenilmiş.

Maral : Dişi geyik.

Mayda : Narin ince yapılı.

Mayıs: Bir bahar ayı

Meşure : Yüzü güzel, endamlı.

Mehir: Ay parçası

Mehlika : Ay yüzlü.

Mehpare : Ay parçası.

Mehtap : Ay ışığı.

Mehveş : Ay gibi güzel.

Melahat : Güzel yüzlü.

Melda : İnce ve taze.

Melek : Masum, halim selim.

Melis : Bal arısı.

Meriç : Ege denizine dökülen nehir.

Merve : Kâbe yakınındaki küçük bir tepe.

Merze: Mercan

Meryem : Dinine bağlı.

Mestinaz : Süzgün bakışlı.

Mevhibe : Bahşiş, ihsan, bağış.

Meysere : Zenginlik, rahatlık.

Mısra: Manzumenin satırlarından her biri, dizeler.

Mihman : Misafir.

Mihriban : Seven, güler yüzlü.

Mihrimah : Güneş ile ay.

Mihrinaz : Çok nazlı

Mina: Mine, Liman. Şişe, cam, billur

Mimoza : Yaprağına dokununca toplanan bir çiçek.

Miray: Yılın ilk aylarında doğan

Mualla: Yüce, yüksek.

Muattar : Güzel kokulu.

Muhabbet : Sevgi.

Muhaddere : Namuslu, iffetli, örtülü müslüman

Müberra : Temize çıkarılmış, açıkca belirtilmiş.

Mübeşşer : Müjdelenen, iyi haber verilip sevindirilen.

Mübeyyen : Açıklanmış ortaya çıkarılmış.

Müjde : İyi haber sevinçli haber.

Müjgan : Kirpikler.

Müjgen : Kirpik

Münevver : Aydınlatılmış, kültürlü ve bilgili, aydın.

Münteha : Netice, son yer.

Mürüvvet : İnsanlık, mertlik, sevinçli günlerini görme.

N Harfi ile Başlayan Kız Bebek İsimleri

Nakşıdil : Gönül nakışı.

Narin : İnce yapılı, nazik ve kibar.

Nazan : Nazlı, naz eden.

Nazenin : Çok nazlı, narin, ince yapılı.

Nazik : İnce, narin, zarif.

Nazlı : Naz eden.

Necla : Kız evlat.

Nedret : Az bulunan, ender.

Nehar : Gündüz.

Nehir: Akarsu, ırmak

Nemika : Mektup.

Neriman : Pehlivan, kahraman, yiğit.

Nermin : Yumuşak, nazik, kibar.

Neslihan : Padişah soyundan gelen.

Neslişah : Şah neslinden.

Nesrin : Yaban gülü, mısır gülü, van gülü.

Neşe : Sevinç içinde olan.

Neval : Talih, kısmet, baht açıklığı. İhsan, bağış.

Nevbahar : İlk bahar.

Nevbaht :Talihi yeni.

Nevber : Yeni yetişmiş turfanda sebze, meyve.

Nevcivan : Taze, genç, delikanlı.

Neveda : Herkesten ayrı bir edası olan.

Nevin : Yeni, yepyeni, yeni şey.

Nevinbal : Taze yeni yetişmiş fidan.

Nevinur : Çeşitli görünümde ışıklar.

Nevra: Beyaz çiçek. Işıklı olma, parlaklık

Nevres : Yeni biten, genç taze.

Nezafet : Temizlik, paklık.

Nezahet : Temizlik, paklık, iç temizliği, incelik, rikkat.

Nezaket : Naziklik, zariflik, incelik, terbiye, edep.

Nida : Seslenen.

Nigahban : Gözcü, bekçi.

Nigar : Resim, nakış, resim gibi güzel.

Nihal : Fidan, genç. Fidan gibi ince yapılı.

Nihan : Gizli, sır, örtünmesi gerekli yerleri örten.

Nilgün : Mavi renkli.

Nilüfer : Bir su bitkisi

Niran : Ateş, parlaklık.

Nisa: Kadın, kadınlar

Nur : Işık, parıltı, aydınlık, nur.

Nuran : Işıklı, nurlu, aydın.

Nuray : Ay ışığı gibi.

Nurbanu : Işıklı hanım, nurlu hanım.

Nurcihan : Cihanın nuru, kâinatın ışıklı, parlak, nurlu.

Nurçin : Işıklı.

Nurhan : Aydın hükümdar.

Nurhayat : Parlak hayat.

Nurperi : Yüzü nur gibi parlayan peri gibi güzel.

Nurşen : Işık gibi şen ve güler yüzlü.

Nurşin : Çok lezzetli.

Nükhet : Güzel ve hoş koku.

Ö Harfi ile Başlayan Kız Bebek İsimleri

Ödül: Armağan

Özge : Başka, yabancı, iyi, güzel, şakacı, cana yakın.

Özlem : Hasret. Yeniden görme arzusu.

Özün: Şiir, hak edilmiş ün.

P Harfi ile Başlayan Kız Bebek İsimleri

Pamira: Orta Asya’da bir yayla

Parla: Parlamak eyleminden parla, ışık saçan

Peren : Ülker yıldızı.

Peri : Çok güzel, çekici.

Peride : Uçarak yükselmiş, rengini atmış.

Perihan : Peri padişahı.

R Harfi ile Başlayan Kız Bebek İsimleri

Rana : Güzel, hoş görünen.

Ravza : Bahçe, yeşilliği bol, çiçekli bahçe.

Rayiha : Koku, güzel koku.

Refhan : Varlık içinde yaşayan, bolluk içinde bulunan.

Remide : Ürkmüş, korkmuş, ürkek, korkak.

Rengin : Renkli, boyalı, güzel.

Reşide : Erimiş, yetişmiş, olgunlaşmış.

Reyhan : Rızk, merhamet, güzel koku. Fesleğen.

Rikkat : İncelik, naziklik.

Rima: Dişi ceylan yavrusu

Rosa: Gül rengi, pembe kırmızı arası bir renk

Rugeş : Canlı yüzlü, taze yüzlü.

Ruhan: Güzel kokulu

Ruken : Güler yüzlü, müjde veren.

Rukiye : Büyüleyici güzellikte.

Rumeysa : Büyük yıldız

R Harfi ile Başlayan Kız Bebek İsimleri

Ruşen : Aydın, parlak, belli, aşikar, apaçık, ortada.

Ruzenin : Çiçek gibi güzel yüzlü.

Rüveyda : Hoş, ince, nazik.

Rüveyha : İncelik, zariflik.

S Harfi ile Başlayan Kız Bebek İsimleri

Saadet : Kavuşan, mutlu.

Sabahat : Latif, yüzü güzel, cemal sahibi.

Sabia : Yedinci.

Saniye : İkinci.

Sara : Halis, katkısız, saf.

Saye: Gölge; koruma, yardım, sahip çıkma

Satıa : Meydana çıkan, yükselen, nur saçan, parlak.

Sebla: Uzun kirpikli göz

Seda : Ses.

Seha : Eli açık, cömert.

Sehavet : Cömertliği seven

Seher : Gecenin son altıda biri olan vakit ki, bu zaman yapılan dualar makbuldür.

Selamet : Sağlık, esenlik, kurtuluş, sâkin olma.

Selis: Akıcı söz

Selma : Barışçı, itaatli, iyi yolda.

Semra : Esmer, kumral renkte, esmer güzeli.

Sena : Övme, methetme.

Serap : Işığın yansımasından doğan yanılma.

Sevde : Esmer güzeli.

Seyyal: Akıcı, akışkan

Sibel : Buğday başağı.

Soneda: Nazlı olmaması temenni edilen

Suna: Erkek ördek. Endamlı.

Suzan : Yakan, yanan.

Süeda : Saadetli, kutlu, uğurlu. Saidin çoğulu.

Sülün : İnce narin.

Sümeyye : Ammar b.Yaser’in annesi. İlk İslam şehidi.

Süveyda : Kalbin ortasındaki kara benek.

Şahdane : Mutlu, bahtiyar, dindar, temiz yürekli.

Şahika : Dağ tepesi, dağ doruğu.

Şahmelek : Güzeller güzeli.

Şermende : Utangaç.

Şermin : Utanan, sıkılan.

Şermize : Küçük insan topluluğu.

Şevval: Hicri takvim 10. ay

Şeybe : Beyaz saçlı, yaşlı, saçı ağarmış.

Şeyda : Âşık, tutkun. Sevgiden aklını kaybetmiş.

Şeyma : Bedeninde ben, alamet olan.

Şirin : Tatlı, cana yakın sevimli.

Şule : Alev, parıltı.

Şükran : Teşekkür eden, minnettar kalan.

T Harfi ile Başlayan Kız Bebek İsimleri

Talia: Güzel, şirin

Tamay: Dolunay,

Tuba: Cennet ağacı.

Tülin : Ayna.

Türkan : Padişaha saltanatta ortaklık eden eşi.

U-Ü Harfi ile Başlayan Kız Bebek İsimleri

Ulya : Pek yüce.

Ülfet : Dost olan, yakınlık duyan.

Ümeyme : Küçük anne.

Ümmühan : Hükümdarın annesi.

V Harfi ile Başlayan Kız Bebek İsimleri

Vedia : Emanet.

Vedide : Dost, sevgili. Çok seven.

Vesamet : Güzel olan.

Vesile : Vasıta olan.

Vildan : Yeni doğmuş çocuk.

Vira: Durmadan aralıksız, sürekli

Vuslat : Dostuna, sevdiğine kavuşan.

Y Harfi ile Başlayan Kız Bebek İsimleri

Yâdigar : Dost hatırası.

Yârıdil : Gönül dostu, içten arkadaş.

Yelda : Uzun ve siyah.

Yeldem : Çabuk, çevik, çalak.

Yeşim : Sert ve kıymetli yeşil taş.

Z Harfi ile Başlayan Kız Bebek İsimleri

Zehra : Yüzü beyaz ve parlak, nurani yüzlü.

Zehre: Çiçek

Zerengül : Altın gibi gül.

Zerişte : Altın tel, sırma.

Zerrin : Altına benzeyen, altın gibi parlak ve kıymetli.

Zeynep: Görünüşü ve kokusu güzel, olgun ve dolgun.

Ziba : Süslü, bezekli. yakışıklı güzel.

Zinnur : Nur sahibi, nurlu, ışıklı, parlak, bahtiyar.

Zişan : Şanlı, ünlü, çok tanınmış.

Zübeyde : En seçkin, öz, hülasa, cevher.

Zülal : Saf, berrak.

Züleyha : Hızlı yürüyen, yolda emsalini geçen.

Zülfibar : Dağılmış, yayılmış saç.

Zülfiyar : Sevgilinin saçı.

Zümra: Çok akıllı

Zümrüt : Yeşil renkte, cam parlaklığında bir süs taşı.

KULAĞA HOŞ GELEN ERKEK İSİMLERİ VE ANLAMLARI

A İLE BAŞLAYAN ERKEK BEBEK İSİMLERİ

Akay: Ayın on dördü ve dolunay.
Aker: Dürüst, güvenilir erkek.
Akın: Her engeli aşan, güçlüklerden yılmayan, hızlı hareket kabiliyetine sahip.
Akşit: Işıklı yüz, aydınlık yüz, Güneş, uğurlu.
Aktan: Aydınlık, mehtaplı gece.
Algan: Ele geçiren, alan.
Algın: Sevdalı, tutkun, aşık, güçlü, dolgun, keskin, güzel.
Alkım: Gökkuşağı.
Alkın: Korkusuz, yiğit.
Alpay: Cesur.
Altay: Asya’da Batı Sibirya ile Moğolistan’ı ayıran dağlık bölge.
Anı: Yaşanmış olgulardan belleğin sakladığı her türlü iz, bir olguyu anımsatan şey, hatıra.
Aras: Doğu Anadolu’da bir ırmak, Aras nehri.
Arat: Yürekli kişi, yüreklilik.
Arda: Sonra gelen, öndekinden sonra, yere dikilen nişan değneği.
Arıkan: Saf kan, temiz kan, soylu kan.
Arman: Dürüst ve temiz kişi.
Arkın: Arkada, geride olan, ağır, yavaş, sakin dingin.
Artun: Kendine güvenen, onurlu, ağırbaşlı.
Ata: Baba, dede, soyun büyüğü.
Ayaz: Duru ve sakin havada çıkan kuru soğuk.
Aybars: Ay gibi güzel ve temiz pars.
Aytekin: Ay gibi tek ve biricik olan, çok değerli.

B İLE BAŞLAYAN ERKEK BEBEK İSİMLERİ

Baran: Durağanlığı harekete çeviren etken, direnci kıran ya da direnç doğuran özellik, güç, ulu, yüksek.
Barın: Güç.
Barış: Savaştan ya da dargınlıktan sonra, iki yanın uzlaşması, anlaşması.
Barkın: Varlık, servet.
Bartu: En eski Türk hanlarından birinin adı.
Başar: Başarmak, başarılı olmak, bir işi güzel sonuçlandırmak.
Batı: Güneş`in battığı yön.
Batu: Güçlü, yiğit, alp, güneşin battığı yön.
Batuhan: Üstün gelen, gücü yeten, galip olan hükümdar.
Batur: Alp, yiğit, yürekli, bahadır.
Bediz: Açık, belli, görünen. Süs.
Beha: Ender, zor bulunan.
Behir: Deniz.
Beker: Güçlü, kuvvetli.
Bekir: Deve yavrusu. Sabah erken kalkan.
Bektürk: Türk geleneklerine güçlü bir şekilde bağlı olan.
Bener: Kendisinin koruyucu olduğuna inanan kişi.
Berdan: Eşitliği sağlayan kimse.
Berge: İz.
Bergin: Güçlü, kuvvetli.
Berk: Sert, sağlam, yıldırım.
Berkan: Parıldayış.
Berkay: Güçlü ve ay gibi.
Berke: Kamçı, kırbaç.
Berker: Güçlü, sağlam erkek.
Berkin: Çok kuvvetli.
Birant: Yemin, tek ant.
Birkan: Aynı kandan, aynı soydan olan.
Bora: Yağmur getiren fırtınalı sert rüzgar.
Boran: Rüzgar şimşek ve gök gürültüsü ile ortaya çıkan sağanak yağışlı hava olayı.
Buğra: Erkek deve.
Bulut: Havadaki su buharının yükselip yoğunlaşmasıyla oluşan su damlacıkları birikintisi.
Batu : Güçlü, kudretli.
Bedir : Dolunay. Ayın on dördü gibi güzel..
Behlül : Çok gülen, hayır sahibi, cömert.
Behzat : Soyu güzel, doğuştan asil.
Bekir : İlk çocuk. Genç, taze.
Bera : Meziyet sahibi.
Berkan : Şakıyan, parıldayan.
Berkin : Güçlü, sağlam.

İLGİLİ MAKALE  Bebekler ne zaman emekler?

C İLE BAŞLAYAN ERKEK BEBEK İSİMLERİ

Calp: Güçlü.
Can: İnsanın kendi varlığı, yaşam, birey kişi, ruh, güç kuvvet.
Canberk: Sert kişi, sağlam kişi, canı sağlam.
Caner: Yürekten sevilecek kimse.
Cankat: Cana can katmak.
Cankut: Kutlu kimse, uğurlu can.
Cenk: Harp, savaş.
Cem : Hükümdar, şah.
Cevdet : Güzel, kusursuz, cömert, olgun.
Cevheri : Cevher sahibi.
Coşku: Olağanüstü bir biçimde kendini gösteren duygu yükselmesi, heyecan.
Cafer : Çay, dere, küçük akarsu.
Cihangir : Cihanın büyük bir bölümünü ele geçiren.
Civan : Genç, taze, delikanlı.
Cüneyt : Küçük asker.

Ç İLE BAŞLAYAN ERKEK BEBEK İSİMLERİ

Çağ: Başı ve sonu belli olan ve bir özellik taşıyan, kimi zaman birkaç.
Çağan: Mutlu gün, bayram.
Çağdaş: Aynı zamanda yaşayan, çağımıza uygun, çağımıza yaraşır.
Çağlar: Hareketli, atik, çağlayan.
Çağrı: Birini bir yere çağırma işi, çağırma, yırtıcı bir kuş.
Çakır: Doğan ya da atmacaya benzeyen bir avcı kuş, ela gözlü kimse.
Çetin: İstenilen yola getirilmesi, elde edilmesi zor, güç olan, kolay olmayan, sert, sarp.
Çevik: Kolaylıkla, çabuklukla davranan, hareketleri hızlı, canlı
Çınar: Boyu otuz metreyi bulan, uzun yıllar yaşayan, geniş yapraklı ağaç

D İLE BAŞLAYAN ERKEK BEBEK İSİMLERİ

Demiralp: Demir gibi sağlam, dayanıklı erkek.
Deniz: Yeryüzünün büyük bölümünü kaplayan çok geniş ve tuzlu su.
Derin: Dibi, yüzeyin ya da ağzından uzak olan, çok içten gelen ve içe işleyen kendi türünde son derecesine ulaşmış, derinliği olan.
Devran: Dünya, felek, zaman, tarih.
Dinç: Sağlıklı, gücü kuvveti yerinde.
Dilhan: İçten, gönülden söyleyen.
Dinçer: Sağlam yiğit, güçlü yiğit anlamındadır.
Direnç: Bir etkiye karşı koyma, dayanma gücü.
Doğa: Kendiliğinden var olan, canlı, ve cansız nesnelerden oluşan. Kendini sürekli olarak değiştiren varlığın tümü, tabiat
Doğan: Uzun kanatlı, hızlı uçan, kuvvetli bir yırtıcı kuş.
Doğu: Bulunulan yere göre güneşin doğduğu yönde olan yer.
Dora: Dağ doruğu, bir şeyin üst kısmı, tepe, en yüksek yer.
Doruk: Dağların, tepelerin en yüksek noktası.

E İLE BAŞLAYAN ERKEK BEBEK İSİMLERİ

Ediz: Değerli, ulu, yüce, yüksek.
Efe: Yiğit, zeybek, ağa, ağabey.
Ege: Ulu, büyük.
Egemen: Üstün, sözünü, geçiren.
Emre: Dost, arkadaş, sevdalı, tutkun, ünlü.
Engin: Yüksek olmayan, düzey bakımından düşük, denizin, karasularından uzakta bulunan geniş bölümü, ucu bucağı görünmeyecek denli geniş.
Eralp: Yiğit erkek, yiğit kimse, yiğitler yiğidi.
Eray: Ay gibi yiğit.
Erberk: Sağlam, yiğit, sert yiğit.
Erdem: İyiliksever, acıma, alçakgönüllülük gibi övgüye değer niteliklerin genel adı.
Erdinç: Dinç yiğit.
Ergin: Olmuş, olgunlaşmış yetişmiş.
Ergün: Erken doğan güneş, yumuşak.
Erim: Bir şeyin erişebileceği uzaklık, iyi bir şeye işaret olan durum, sevgi.
Erinç: Mutluluk içinde yaşama, dirlik.
Erk: Yaptırma gücü, güç sözü geçerlilik.
Erman: Er kişi, yiğit kişi.
Erol: Yiğit ol, erkek ol, er ol.
Ersin: Yiğitsin, erkeksin, erişsin, ulaşsın.
Ertan: Güneş`in doğma zamanından az önce, şafaktan önce.
Ertekin: Yiğit ve tek, yiğit ve biricik, biricik yiğit, yiğit prens.
Eser: Yel, sert esen yel; esme işini yapar, esinti olur yel olur.
Esmen: Esen yel gibi kimse.
Evren: Gök varlıklarının tümü, kâinat. Ejderha.
Evrim: Ağır ağır ve kendiliğinden olan değişim, kendiliğinden gelişme.
Efe: Batı Anadolu köy yiğidi. Cesur.
Ekrem: Çok cömert, iyiliksever, keremi lütfu çok olan.
Emir: Şanlı, yüce ve en üstün makama sahip lider.
Emre: Aşık, dost, abi.
Enes: İnsan.
Engin: Uçsuz bucaksız deniz.
Enver: Çok nurlu, çok ışıklı, çok parlak, çok güzel.
Erdem: Fazilet.
Erhan: Yiğit, hakan.
Erkin: Bağımsız hareket eden.
Erman: Arzusu, isteği olan.
Eymen: Uğurlu, talihli, hayırlı. Sağ taraftaki.
Ezrak: Mavi, gök renkli. Su gibi saf ve temiz olan.

F İLE BAŞLAYAN ERKEK BEBEK İSİMLERİ

Ferdi: Bireysel, tek başına.
Ferit: Sıralanmış inci taneleri. Tek başına. Emsalsiz.
Feyyaz: Bereketli, gür, verimli. Eli açık.
Furkan: İyi ile kötü, doğru ile yanlış arasındaki her şeyi gösteren.
Fazlı : İyilik, fazilet, erdem, lütuf.
Faruk: Hak ile bâtılı ayıran.
Faysal: Kesin hüküm vereni. Keskin kılıç.
Feda: Kurban olma, gözden çıkarma.
Ferhat: Sevinç, neşe sahibi.
Feridun: Tek, eşi ve benzeri olmayan, kıymetli cevher.
Ferman: Emir. Padişahların tarafından verilen emir.
Fuat: Kalp, gönül.
Furkan: İyi ile kötü, doğru ile yanlış arasındaki farkı gösteren.

G İLE BAŞLAYAN ERKEK BEBEK İSİMLERİ

Gencer: Delikanlı, genç yiğit.
Gençalp: Genç yiğit.
Gençer: Delikanlı, genç yiğit.
Giray: Uygun, yaraşır.
Gökalp: Gök gözlü.
Gökay: Mavi ay; gökyüzündeki ay.
Gökberk: Mavi ve gözlü ve sert.
Gökdeniz: Mavi deniz.
Göker: Gökyüzünün yiğidi, gökyüzlü erkek, mavi gözlü kimse.
Gökhan: Eski Türklerde gök Tanrısı.
Gökmen: Mavi gözlü ve sarışın kimse.
Göksel: Gökyüzüyle ilgili.
Göktan: Mavi şafak, mavi tan.
Göktunç: Mavi gözlü ve tunç gibi.
Görkem: Gösteriş, görünüş, göz alıcı ve gösterişli olma hali, göz alıcılık, gösterişlilik.
Güçlü: Dayanıklı, zorlu, gücü olan, kuvvetli, sözü geçer.
Gün: Güneş`in yeryüzüne saçtığı ışık, gündüz, güneş.
Günal: Kırmızı güneş, al güneş.
Günberk: Güneş gibi yakıcı ve sert.
Giray: Kırım hanı.

H İLE BAŞLAYAN ERKEK BEBEK İSİMLERİ

Hakan: Eskiden Türk imparatorlarına verilen unvan.
Hakem : Hüküm veren.
Hakkı : Doğru olan, irfan sahibi, insaflı.
Halil : Dost, sevgili, samimi dost, içten arkadaş.
Haluk : İyi ve güzel huylu, geçim ehli, İslama yakışır.
Hamza : Aslan, heybetli, azametli.
Han : Hakan veya hakana bağlı hükümdar.
Hasan : Güzel, iyi, hoş.
Hatip : Hitabeden, güzel söz söyleyen.
Hayali : Hayal eden.
Haydar : Aslan, cesur, yiğit, kahraman.
Haşim : Ezen, parçalayan. Hürmet ve ikram eden.
Hızır : Yeşil.
Hüseyin : Küçük güzel.
Hüsrev : Padişah, hükümdar, sultan.

I İLE BAŞLAYAN ERKEK BEBEK İSİMLERİ

Ilgar: Akın.
Ilgaz: Hücum, akın.
Işın: Bir ışık kaynağından çıkan ve uzayıp giden ışık çizgisi.
Işıner: Işıklı erkek, aydınlık.
Işıtan: Aydınlatan, ışık veren.
Itri: Itır gibi kokan demektir.

İ İLE BAŞLAYAN ERKEK BEBEK İSİMLERİ

İlbey: Egemen olan.
İldeniz: Ülkenin, yurdun denizi.
İlkan: “Öncelikle an, hatırla” anlamında kullanılan bir ad.
İlke: Temel düşünce, ana görüş ve inanış.
İlker: lkle ilgili, ilk erkek çocuk.
İltan: Ülkenin ışığı.
İltay: Ülkenin yavrusu, çocuğu.
İmge: Düş, görüntü, tasarım.
İhsan : Hakkından fazlasını veren.
İlker: İlk erkek çocuk.

J İLE BAŞLAYAN ERKEK BEBEK İSİMLERİ

Jarin: Yakınmak, haykırmak.
Jeyan: Kükreyen ve kızmış olan.
Jehat: Becerikli, yetenekli.
Jiyan: Kızgın, hışımlı.

K İLE BAŞLAYAN ERKEK BEBEK İSİMLERİ

Kaan: Hükümdar, hanların hanı.
Kansu: Soyu su gibi saf ve temiz olan.
Kaplan: Kedigillerden, enine siyah çizgili, koyu sarı postu olan çevik ve yırtıcı hayvan.
Karan: Karanlık.
Kartal: Kızıl kara tüylü, güçlü kıvırcık gagalı, iri ve güçlü, yırtıcı bir kuş
Kaya: Büyük ve sert taş kütlesi.
Kıraç: Bitek olmayan, verimsiz veya sulanmayan yer.
Kıvanç: Mutlu bir olgudan duyulan şey, sevinç.
Koçer: Sağlıklı, yürekli kimse.
Koralp: Ateşli, canlı, hareketli yiğit.
Koray: Kamış, kargı gibi, içi boş şeyler.
Korcan: Kanı sıcak, kanı kaynayan.
Korkmaz: Hiçbir şeyden çekinmeyen, yiğit, yürekli.
Köksal: Kökünü derinliklere salmak.
Kurtuluş: Tehlikeli ve kötü bir durumdan kurtulma.
Kutay: İyilik getiren Ay, uğurlu Ay, kutlu ay.
Kuter: İyilik getiren, kutlu.
Kutlay: Uğurlu, kutlu ay.
Kutlu: İyilik, uğur getirdiğine inanılan, uğurlu kutsal.
Kutsal: Tapınılacak ya da uğrunda can verilecek denli sevilen.
Kuzey: Sağını doğuya, solunu batıya veren bir kimsenin tam karşısına düşen yön.
Kasım: Taksim eden, bahşeden.
Kerem: Asalet, izzet ve şeref sahibi, cömert, eli açık.
Kılıç: İki yüzü keskin eski bir silah.

L İLE BAŞLAYAN ERKEK BEBEK İSİMLERİ

Laçin: Bir cins şahin,sarp, yalçın.
Lami: Sert, çatık kaslı veya Aslan.
Lema: Her şeye gücü yeten.
Lemi: Becerikli, atılgan.
Levent: Dünya, varlık.

M İLE BAŞLAYAN ERKEK BEBEK İSİMLERİ

Meriç: Ülkemizin Bulgaristan sınırındaki nehir.
Mert: Sözünün eri; yiğit bahadır, batur
Merter: Sözünün eri; yiğit
Mete: Büyük Türk-Hun İmparatoru.
Mutlu: Bütün istek ve özlemlerine kavuşmuş olan, mesut.
Murat: İstek, arzu.
Mert: Sözünün eri, yiğit, bahadır.
Metin: Sağlam, dayanıklı.
Mir: Amir, kumandan, hükümdar.
Miraç: Merdiven, yükselen, yükseklere çıkan.
Mirza: Hükümdar soyundan gelen, beyzade.
Mithat: Methetme, övme.
Mustafa: Saf hale getirilmiş, süzülmüş.
Mutlu: Halinden, memnun, mesut.

N İLE BAŞLAYAN ERKEK BEBEK İSİMLERİ

Nabi : Haberci, haber veren.
Nebi : Haberci, haber getiren, peygamber.
Necat : Kurtuluşa, selamete eren.
Necdet : Kahraman, yiğit, efe.
Necmi : Yıldız
Nefi : Kazançlı, kârlı.
Nejat : Soy nesil, nesep, tabiat.
Nevzat : Yeni doğmuş çocuk.
Neşet: Yetişen, ileri gelen, doğan.
Neşat : Sevinç, neşe, keyif.
Nihat : Tabiat, huy, yaratılış, bünye, karakter.
Nusret : Yardım, başarı, üstünlük, zafer, galebe, fetih.

O İLE BAŞLAYAN ERKEK BEBEK İSİMLERİ

Olcay: Rastlantıları düzenlediği, böylece de insanlara iyi ya da kötü durumlar hazırladığı sanılan şey, şans, talih.
Olgaç: Olgunlaşmış, yetişmiş, bilen, bilgili.
Ongu: Onmuş olma durumu, sağlık, mutluluk.
Onur: Kişinin kendi öz saygısı.
Oray: Kent üstüne doğan, Ay, kentli Ay
Oğuz: Doğru, sağlam, güçlü, genç.
Okan: Anlayışlı, kavrayışlı.
Oktay: Hiddetli, kızgın, sinirli.
Orhan: Şehrin hakimi.
Ozan: Halk şairi, geveze.

Ö İLE BAŞLAYAN ERKEK BEBEK İSİMLERİ

Ödül: İyi bir işe, bir başarıya karşılık olarak verilen armağan.
Ökmen: Akıllı, zeki.
Ökten: Güçlü, yiğit.
Önal: Önce davran, başa geç.
Öncü: Önder, yol gösteren, önde giden, bir işte yol açan.
Önder: Yol gösterici, kılavuz.
Ömer : Diri, canlı, yaşayan hayat süren.
Övgü: Övmek için söylenen güzel söz, övme.
Özay: Özü Ay gibi.
Özberk: Özü sert, özü sağlam.
Özcan: Öz canı olan.
Özer: Özce yiğit.
Özgü: Belli bir şeyde ya da kimsede bulunan, başkasında olmayan.
Özgün: Hiç kimseye benzemeyen.
Özgür: Başkasının kölesi olmayan, eyleminde kimseye hesap vermeyen, hür.
Öztunç: Tunç gibi sağlam kimse, özü tunç.
Öztürk: Gerçek Türk; özü Türk, öz Türk.

P İLE BAŞLAYAN ERKEK BEBEK İSİMLERİ

Pamir: Dünyanın çatısı.
Peker: Sert yiğit, sağlam, dayanıklı.
Pekin: Kuşkuya yer olmayacak denli kesin.
Polat: Sertleştirilmiş demir, su verilmiş demir, çelik; çelik gibi sert.

R İLE BAŞLAYAN ERKEK BEBEK İSİMLERİ

Rasin: Beyaz ay, dolunay.
Raşit: Dürüst, güvenilir.
Refik: Yüce, ulu.
Reha: Candan, cana yakın.
Reşat: Kahraman, cesur, savaşçı.
Reşit: Yiğit, cesur.
Rafet : Merhamet etme, acıma, esirgeme.
Refah: Bolluk, rahatlık, her türlü sıkıntıdan kurtulma.
Reşat: Hak yolunda yürüme, doğru yol.
Rifat: Yükseklik, yücelik, büyük rütbe.
Rüçhan: Üstün olan.
Rıza: Kadere razı olan.

S İLE BAŞLAYAN ERKEK BEBEK İSİMLERİ

Safa: Saf, berrak, temiz, kedersiz, gönlü şen.
Salman: Özgür, hiç kimsenin kölesi olmayan.
Sarp: Geçilmesi, çıkılması güç, çok dik.
Sarper: Dik başlı yiğit, sarp yiğit.
Savaş: Birbirine düşman iki ordunun çarpışması, silahlı eylem.
Saygın: Saygı gösterilen, güvenilir olan, saygı gören.
Seçkin: Benzerleri arasında göze çarpan; seçilmiş.
Selçuk: Küçük sel; tez canlı, evecen, hızlı.
Serdar: Asker başı, kumandan, komutan, reis.
Sedat: Doğru ve haklı.
Serhat: Sınır boyundaki asker.
Sertaç: Başa konan taç.
Sezgin: Sezme yeteneği olan kimse, sezici.
Sinan: Mızrak.
Sonay Yılın son ayı.
Soner: Son erkek çocuk.
Sözer: İyi ve güzel konuşan, sözünde duran kimse.

Ş İLE BAŞLAYAN ERKEK BEBEK İSİMLERİ

Şaban: Aralık.
Şemsi: Güneş gibi parlayan.
Şeref: Asil, yüksek, şanlı, şöhretli atalara sahip olmak.
Şevket: Büyüklük, kudret ve kuvvetten doğan haşmet.
Şevki: Şevkli, neşeli, istekli.
Şir: Aslan.

T İLE BAŞLAYAN ERKEK BEBEK İSİMLERİ

Talu: İyi, güzel, seçilmiş, seçkin.
Tamay: Dolunay, Ay’ın dolgun durumu.
Tamer: Tam erkek, nitelikli, saygın kişi.
Tan: Güneş`in doğmasından önceki zaman, şafak.
Tanberk: Şafak gibi aydınlık ve sağlam kimse.
Taner: Şafak gibi aydınlık.
Tansu: Şaşkınlık verecek denli güzel şey, olağanüstü şey, insanları Hayran eden ve doğaüstü sayılan olay,
Tarkan: Ayrıcalıklı, saygın kişi.
Taylan: Uzun boylu ve yakışıklı kimse.
Tekin: Uğurlu.
Teoman: Hun İmparatoru Mete´nin babası.
Tolga: Bir tür savaş başlığı, kask.
Toprak: Yer kabuğunun canlılara yaşama ortamı sağlayan yüzey bölümü. Ülke, memleket. İşlenmiş arazi.
Toygar: Çayır kuşu.
Tuna: Çok bol. Yavru. Görkemli, gösterişli.
Tunç: Bakır, çinko ve kalay karışımı bir maden.
Tutku: Bir şeye karşı duyulan aşırı istek eğilim.

U İLE BAŞLAYAN ERKEK BEBEK İSİMLERİ

Uğur: İyilik kaynağı..
Ulaş: Yetiş, eriş.
Ulu: Çok büyük erdemleri olan, yüce; erişilmez derecede yüksek ve büyük.
Umut: Ümit.
Utku: Birçok emek ve çekinceli uğraşmalar sonucu erişilen mutlu sonuç, zafer.
Uygar: Kültürlü, eğitimli, görgü kurallarına uyan, medeni kimse.
Uysal: Yumuşak başlı, söz dinler, söz anlar, uyar.
Uzay: Bütün varlıkları her yandan kaplayan sonsuz boşluk..

Ü İLE BAŞLAYAN ERKEK BEBEK İSİMLERİ

Ülgen: Ulu, yüce, yüksek, sağlam.
Ünal: Ad sahibi ol, ünlen, tanın.
Ünsal: Her yana adını duyur.
Ünver: Her yana adını duyur, çok tanınmış biri ol, ünlen.

V İLE BAŞLAYAN ERKEK BEBEK İSİMLERİ

Vedat : Sevgi ve dostluk gösteren.
Vefa : Sözünde duran, dostluğunu devam ettiren.
Varan: Var olan her şey; önemli, yararlı, değerli şey, var oluş, zenginlik.
Vural: Vurarak al, vurup al.
Vurgun: Vurulmuş çok sevmiş kimse, tutkun.

Y İLE BAŞLAYAN ERKEK BEBEK İSİMLERİ

Yaver : Yardım edici, imdada koşan.
Yağız: Koyu buğday rengi, esmer.
Yalçın: Düz, çıplak ve dik; düz, kaygan, sarp, dik.
Yalın: Çıplak; içine başka şey katılmamış, sade; gösterişsiz, süssüz.
Yalman: Düz, çıplak ve yassı taş; mızrak ucu; dik, sarp, yalçın.
Yaman: İş bilir, kurnaz, becerikli.
Yekta : Tek, eşsiz, benzersiz.
Yetkin: Yetişkin, olgunlaşmış, erişmiş.
Yavuz : Yaman, korkusuz.
Yıldırım: Buluttan buluta ya da yere elektrik boşalması.

Z İLE BAŞLAYAN ERKEK BEBEK İSİMLERİ

Zafer : Maksada ulaşma, barışma, düşmanı yenme.
Ziya : Işık, aydınlık, nur.