Karanfil, yiyecek ve içeceklerde çok sık olarak kullanılan bir baharattır. Karanfil, diş macunu ve kozmetik gibi alanlarda da aroma olarak kullanılabilen bir maddedir. Tadı oldukça keskin olan karanfil, günümüzde pek çok kişi tarafından sıklıkla tüketilen bir baharattır ve pek çok faydası bulunur.

Karanfilin faydaları nelerdir?

Karanfilin çok sayıda faydası bulunmaktadır. Karanfil, baharat olarak kullanılan bir besin olmasıyla beraber tıbbi bir ürün olarak da kullanılabilmektedir. Karanfilin faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Karanfil bir besin deposudur

Karanfil, metabolizmaya ve gelişime katkısı bulunan manganez başta olmak üzere çok yüksek oranda mineraller içeren bir besindir. Bir çay kaşığı tüketimde yalnızca 6 kalori olmasının yanı sıra lif açısından da son derece iyi bir gıdadır.

  • Kemik gelişimine ve sağlığına katkı sağlar

Karanfil, kemik hastalığı olan osteoporozu önler ve kemik gelişimini destekler. Karanfilde yüksek miktarda bulunan manganez, kemiklerin güçlenmesine katkı sağlar. Yetişkinler için karanfil tüketimi, kemik sağlığına olumlu etki eder. Çocuklar içinse karanfil kullanımı zararlı olduğu için önerilmez.

  • Hastalıklara yakalanma ihtimalini düşürür

Araştırmaların sonucunda, karanfil tüketimi sonrasında vücuttaki hücrelerde tümör oluşumunun azaldığı gözlemlenmiştir. Yemeklerde karanfil kullanmak bu anlamda vücut sağlığı için çok faydalıdır.

  • Ağız ve diş sağlığı için son derece faydalıdır

Karanfil tüketimi, ağız ve diş sağlığına son derece olumlu etkileri olan bir besindir. Ağızda karanfil bulundurmak ayrıca diş ağrısını önler ve karanfili ağızda bekletmek diş eti için de iyileştirici özellik taşır.

  • Kan şekerini olması gereken seviyede tutar

Karanfil tüketimi, Tip 2 diyabet riskini azaltan bir eylemdir. Karanfil tüketmek, kan şekerini ani geçişlerle sınamadığı için doğru bir seçim olacaktır.

  • Mide ile ilgili problemleri azaltır

Karanfil, mide ile alakalı tüm problemleri ortadan kaldıran harika bir besindir. Özellikle mide ülserinin iyileşmesinde etkin rol oynayan karanfil, mide problemi yaşayan kişiler tarafından sıklıkla tüketilmelidir.

  • Birçok ağrıyı hafifletir

Diş ağrısı çeken kişiler muhakkak karanfilin diş ağrısını hafiflettiğini hatta kestiğini duymuştur. Doğal karanfil yaprakları ile diş ağrısından kurtulmak mümkün. Karanfil yaprağını ağrıyan dişin üzerine koyup birkaç dakika bekletilirse ağrı dinecektir. Diş çıkaran bebekler için de karanfil yağı son derece akıllıca bir çözümdür. Bebeğin diş çıkardığı yere karanfil yağı sürülürse bebeğin ağrısı kesilir. Bunun için ezbere bir yöntem uygulamaktansa, doktorunuza danışmayı unutmayın.

  • Tahrişi azaltır
İLGİLİ MAKALE  Günde 1 adet tüketmek tüm organları yeniliyor! Her gün mutlaka yiyin (Kaynak: izlehaber.com)

Karanfil tomurcuğu yağı, zehirli meşe ve zehirli bitkiler dolayısıyla var olan tahrişi ve kaşıntıyı yok etmek için sıkça kullanılır. Bitki yaralanmalarına ve kaşıntılarına karşı son derece etkili olan karanfili bunun için de kullanmak gerekir.

İbrahim Saraçoğlu’ndan karanfil kürü

Sabah kahvaltısından bir saat sonra yedi adet karanfili, çiğneme olmaksızın oda sıcaklığında olan bir yudum su ile direkt olarak yutun. Aynı gün içerisinde de akşam yemeğinden iki saat önce yine yedi adet karanfili, oda sıcaklığında olan bir yudum su ile direkt olarak yutun. Karanfil kürüne en az bir hafta kadar devam edin. Karanfilleri eğer su ile içmeden önce ikiye bölüp yutarsanız etkisi daha fazla olur. Ayrıca karanfili havanda ezmemelisiniz. Bu, karanfilin etkisini ortadan kaldıran bir yöntemdir.

Karanfilin besin değeri

Karanfilin besin değeri aşağıdaki gibidir:

Besin Değeri100 gramda1 Adet (2 g)100 gram için günlük % değer*
Kalori274 kcal5.5 kcal% 13.7
Karbonhidrat65.53 g0.1 g% 21.8
Lif33.9 g0.7 g% 135.6
Protein6.0 g0.1 g% 11.9
Yağ13.0 g0.3 g% 20.0
Kolesterol0.0 mg0.0 mg% 0.0
A Vitamini160.0 IU3.2 IU% 3.2
C Vitamini0.2 mg0.0 mg% 0.3
Potasyum1020.0 mg20.4 mg% 29.1
Kalsiyum632.0 mg12.6 mg% 63.2
Demir11.8 mg0.2 mg% 65.7