Çalışma hayatında aktif olarak yer edinen kadınlar, iş kadınları için sağlıklı ayakkabı seçimi konusunda araştırma yapmalıdır. Kadınlar, ayakkabıları tercih ederken farklı özelliklere bakarak seçim yapar. Bu özellikler genel olarak; şık bir duruş, zarif bir ayak görünümü ve sağlıklı ayaklar gibi özelliklerdir.

Ancak bazı durumlarda, sırf güzel olduğu ve iş hayatında şık olunacağına inanıldığı için sağlıksız ayakkabı seçimi yapılır. Bu durumun zararları oldukça fazla olmakla birlikte, iş hayatında kullanıma uygun olan sağlıklı ayakkabı seçiminde önemli durumlar vardır.

Kırmızı Ayakkabı

Kırmızı Ayakkabı

İş Kadınları İçin Sağlıklı Ayakkabı Seçimi Neden Önemlidir?

İş kadınları, çalışma hayatında aktif olarak yer almaya başladıktan sonra; çalışırken rahatlık durumunun sağlanmasının da oldukça önemli olduğunu fark edeceklerdir. Bu yüzden, sağlıklı ayakkabı seçimi yapılması gerekir.

Sağlıklı ayakkabı seçimi yapılmasının en önemli nedenleri şu şekildedir:

  • Ayaklarda oluşacak olan yorgunluk, vücudun bütün olarak daha yorgun hissetmesine neden olacaktır. Yanlış ayakkabı seçimi yapılması ve sağlıklı olmayan ayakkabıların tercih edilmesi de doğrudan bu duruma neden olur.
  • Sağlıklı ayakkabı seçimi, vücudun aynı zamanda hava almasına neden olur ve daha ferah bir ten hissi bırakır.
  • Sağlıklı ayakkabı seçimine bağlı olarak vücut, daha rahat kan dolaşımı sağlar. Bu durum, vücudun da sağlıklı olmasına neden olur.
  • Sağlıklı ayakkabı seçimi, vücudun stres oluşturmasına karşı alınan önlemlerden bir tanesidir. Yani, ayakkabı seçimi doğru bir şekilde yapıldığı zaman daha az stres yaşandığı ve hissedildiği ortaya çıkmıştır.
  • Sağlıklı ayakkabı seçimi, iş kadınlarının varis sorunu yaşamalarına engel olacak niteliktedir. Bu sebeple de oldukça önemlidir.

Başlıca bu durumlar, iş kadınları tarafından sağlıklı ayakkabı seçimi yapılmasının önemine yönelik olan durumlardır. Ayrıca, kadınların hem sağlıklı hem de şık olmasını sağlamak amacıyla doğru seçimlerin yapılması gerekir.

Video: Daha Sağlıklı Adımlar İçin Doğru Ayakkabı Almanın Püf Noktaları

İş Kadınları İçin Sağlıklı Ayakkabı Seçimi Neye Göre Yapılır?

İş kadınları, kendileri için sağlıklı olan ayakkabıları seçmek istediklerinde; ilk olarak bazı değişkenleri belirlemeleri gerektiğini bilmelidir. Bu değişkenlerin başında, iş kadınının sahip olduğu ayak numarası gelir. Ayak numarası, sağlıklı ayakkabı seçimi yapılırken merkezde bulundurulması gereken en önemli bilgidir.

İLGİLİ MAKALE  Vajinada kaşıntı neden olur, vajinada olan kaşıntıyı geçirmek için neler yapılmalıdır?

Çünkü ayak numarasından daha büyük olan ayakkabılar çıkma sorunu ve rahatsızlık hissi ortaya çıkarır. Benzer şekilde; ayak numarasından daha küçük olan ayakkabılar da sıkma ve havasız bırakma gibi sorunlara neden olur.

Her iki durum da, iş kadınının; iş hayatına odaklanırken zorluk yaşamasına, huzursuz olmasına ve yapması gereken işlemler sırasında kısıtlılık yaşamasına neden olabilir. Bu sebeple ayak numarası, belirleyici olmasına bağlı olarak tam olarak bilinmelidir.

Bir diğer önemli belirleme unsuru ise ayak yapısıdır. İş kadınları, birbirinden daha farklı olan ayak yapılarına sahip olabilir. Bazı kadınların ayaklarının ön kısmı daha geniş iken (genel olarak pençeli ayak olarak ifade edilir), bazı kadınların ayakları düz bir şekilde olabilir.

Bu durumdan da anlaşılacağı üzere, her kadın için sağlıklı olan ayakkabı yapısı oldukça farklı özelliklerde olabilir. Ayak yapısının tespiti yapıldıktan sonra, bu yapıya uygun ayakkabı seçilir. Bu işlemler sağlandığı zaman, iş kadınlarının rahat ve sağlıklı ayakkabı seçimi yapmaları sağlanır.

Video: BurcuEs | Giyinirken Yapılan Hatalar | Ayakkabı Nasıl Kombinlenir? | Moda Mı Dediniz?

İş Kadınları İçin Sağlıklı Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

İş kadınları, kendileri için sağlıklı olan ayakkabıları seçmek istedikleri zaman; ilk olarak ön koşullar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Yani, ayak numarası ve yapısı hakkında detaylı olarak bilgi sahibi olunduktan sonra sağlıklı olan ayakkabılar için seçim yapılmalıdır. Seçim işleminin yapılması, iş kadınlarının bizzat kendileri tarafından yapılması gereken önemli bir durumdur.

Çünkü her ayakkabı aynı kalıpta olacak diye bir durum söz konusu değildir. Bazı ayakkabıların kalıp olarak küçük, bazı ayakkabıların ise kalıp olarak oldukça büyük olduğu görülür. Bu durum, ayakkabı ile aynı ayak numarasına sahip olan kadının; ayakkabının bol gelmesi veya dar gelmesi sorunlarını yaşamasına neden olur.

Bu tür durumlarla karşılaşmamak, sağlıklı ayakkabıların iş hayatında hemen kullanılmasını sağlamak amacıyla; iş kadınının kendisi seçim yapmaya gitmelidir. Seçim aşamasında göz önünde bulundurulması gereken bazı durumlar söz konusudur. İş kadını, hangi çalışma ortamında faaliyet gösteriyorsa; seçmek istediği sağlıklı ayakkabıları da ortama uygun olarak seçmelidir.

İLGİLİ MAKALE  Bu 5 detay kadınları ilişkiden soğutuyor! Erkekler acilen bu davranışları bırakmalı

Örnek olarak; spor salonunda çalışan bir iş kadını, spor ayakkabılar arasından seçim yapmalıdır. Benzer şekilde, şirket ortamında çalışan ve çeşitli toplantılara katılım sağlayan iş kadınları ise; daha klasik olan veya topuklu olarak tasarlanan sağlıklı ayakkabıları tercih etmelidir. Bu şekilde; hem iş kadınları için en sağlıklı olan ayakkabıların seçilmesi, hem de ortama uygun olarak şıklığın sağlanması oldukça mümkündür.

Siyah Beyaz Ayakkabı

Siyah Beyaz Ayakkabı

İş Kadınları İçin Sağlıklı Ayakkabı Seçimi Ne Zaman Yapılır?

İş kadınları, ayakkabı seçimi yapmak istedikleri zaman; belirli sürelerde seçim yapmaları, bazı dönemlerde ise kesinlikle seçim yapmamaları gerektiğini bilmelidir. Özellikle; yaşanan gebelik dönemlerinde, adet olunduğu zamanlarda, yolculuk sonrasındaki ilk günde, iş kadınlarının ayakkabı seçmesi önerilmez.

Bu zamanların yanı sıra, stresli hissedilmesi durumunda; ayaklarda yaşanacak olan şişlikler ve kan dolaşımının yavaşlaması durumları söz konusu olabilir. Bu da, sağlıklı olduğu düşünülen ayakkabıların aslında uzun zaman içerisinde sağlıksız olarak görülmesine neden olabilir. Yaşanan durumlar bu şekilde olduğu zaman, ayakkabı seçimi yapılmaması önerilir.

Bu durumların yanı sıra; adet sürecinin son bulmasından sonraki ikinci hafta içerisinde, yolculuğa çıkılmadan hemen önce ve gebelik durumunun söz konusu olmadığı zamanlarda iş kadınları, kendileri için en sağlıklı olan ayakkabıyı seçebilir. Bu seçimlerin; uzun süreli olduğu, kadın için en sağlıklı olan ayakkabılar olduğu ve çalışma hayatında kolaylık, rahatlık gibi durumlara yardımcı olduğu bilinmelidir.