Beyni ve hafızayı güçlendirmeye katkısı olduğu bilinen İbni Sina’nın mucizevi baharatları insan sağlığına etkileri olduğu bilinen oldukça etkili ve kişinin beyinden ziyade hafızasının da güçlenmesine yardımcı olan baharatların başında gelmektedir. Bu baharatların düzenli ve yeterli miktarda kullanılması kişinin oldukça sağlıklı bir duruma evrilmesine yardımcı olurken, aynı zamanda beyinsel fonksiyonlarının da çok daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. İbni Sina’nın bu mucize dolu baharatlarını denemek ve sağlığınıza kavuşmak için günlük olarak bu baharatları tüketmeye özen gösterin. İşte mucizelerle dolu o baharatlar

İbni Sina’nın mucize 3 baharatını tüketin!

Son dönemlerin en popüler rahatsızlıklarından bir tanesi olan hafıza kaybı, kişinin yaşam kalitesinin düşmesine ve geçmişe dönük olayları hatırlamasının önüne geçen oldukça kötü bir durumdur. Bu durumun önüne geçmek ve yaşam kalitesini en üst seviyede yaşamak için düzenli olarak tüketilmesi gereken yiyecekler bulunurken, vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri de vücuda kazandırmak önemlidir. Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri saptamak ve gerekenleri vücuda tamamlamak için 6 ayda bir düzenli olarak kan tahlili yaptırmak önemlidir. Kan tahlillerinin sonucunda çıkan değer ile yola devam etmek hayatı çok daha sağlıklı yaşamanıza yardımcı olurken, yaşam kalitenizin de aynı oranda artmasına yardımcı olacaktır. Bu durumlar itibarıyla dengeli ve düzenli beslenmek de elbette önemlidir. Besinleri mikro ve makro dengelerine göre ayırt etmek ve bu denge hususunda gereken besinin gerekli miktarda tüketmeye çalışmak kişinin sağlığı açısından oldukça gerekli bir durumdur. Günümüzün en büyük problemlerinden bir tanesi olan hafıza kaybı noktasında uzmanların bazı bir takım önerileri bulunmaktadır. Bu önerilere dikkat edilmesi, kişinin hafızasıyla alakalı problemlerin yaşamasının önüne geçerken, zihnin çok daha berrak bir şekilde olmasına yardımcı olmaktadır. Hafızayla alakalı herhangi bir sorun ya da problem yaşamamak amacıyla yapılan araştırmalar sonucunda stres ve sıkıntıdan uzak durulması gerektiği belirlenmiştir. Stresten uzak durulacağı gibi aynı zamanda kızartma türevindeki ürünleri tüketmemeli ve spor hayatının her alanında sizinle birlikte olmalıdır. Tüm bu hususların dışında bazı besinler vardır ki tamamıyla nokta atışı yaparak beyinsel fonksiyonların çok daha sistematik çalışmasına  ve beynin güçlenmesine katkı sağlıyor. Mucizelerle dolu İbni Sina’nın yıllar evvel yazdığı reçetelerinden bir tanesi olan ve hafızanın güçlenmesine yardımcı olan 3 baharat son dönemlerin en rağbet gören ürünleri arasında yer alıyor. İbni Sina’ya göre bu baharatların yeterli ve düzenli miktarda tüketilmesi beynin çok daha aktif bir şekilde çalışmasına katkı yaparken, hafızanın da güçlenmesini sağlıyor. Peki ya İbni Sina’nın yıllar evvel önerdiği bu baharatlar hangileri?

İLGİLİ MAKALE  Diyabetle savaşan '4 baharat'. Sağlığınızı koruyun!

Zencefil;

İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde sindirim sisteminin güçlenmesine yardımcı olan zencefil, sindirim sistemiyle alakalı problemlerin kısa süre içerisinde tedavi edilmesine yardımcı olurken hafızanın da güçlenmesine ve beynin tüm fonksiyonlarının çalışmasına katkı sağlamaktadır. Zihnin aktif bir şekilde çalışmasına katkı sağlayan zencefil aynı zamanda bulanık görme ve midenin rahatlamasına da katkı sağlamaktadır.

Zerdeçal

Zerdeçal;

Bilhassa ruhsal problemlerin tedavisine iyi gelen zerdeçal nörolojik olan hastalıkların tedavisine de iyi gelmektedir. Nörolojik hastalıkların tedavisine iyi gelen zerdeçal aynı zamanda kusmanın da durmasına yardımcı olurken, midenin rahatlamasını sağlamaktadır.

Hardal;

Genellikle sos şeklinde tüketilen hardalın esasında baharatı tam bir şifa deposudur. Aç karnına tüketildiğinde zekanın gelişmesine katkı sağlayan hardal aynı zamanda kulak ve diş ağrılarının tedavisine de katkı sağlamaktadır. Düzenli olarak tüketildiğinde kişinin beyin fonksiyonlarının düzenli ve sistematik çalışmasına katkı sağlayan hardal baharatını yemeklerinizde tüketmeye özen gösterin.