Kilo vermek pek çoğumuz için oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Özellikle yaz aylarında hızlı kilo vermek isteriz ki, ince kıyafetlerin içerisinde rahat edelim ve güzel görünelim. Tüm bunlara bağlı olarak zaman çok yavaş kilo veririz bazen de hiç verememeye başlarız. Dr. Ayşegül Çoruhlu ise hızlı kilo vermenin mümkün olduğunu, bunu başarmak için bazı noktalara dikkat etmek gerektiğini söyledi. İşte, Dr. Ayşegül Çoruhlu’nun hızlı kilo vermek için verdiği 4 ipucu.

Birinci kural: Göbek çevresinin incelmesi

“Hızlı kilo vermek istiyorum ve bunu başarıyorum.” demek istiyorsanız, göbeğiniz ve belinizi ölçtüğünüzde incelme olması lazım. Tartıdaki kiloyu hızlı kilo vermek olarak algılamayın. Sadece ölçüm ile santimetrenin azalmasını algılayın. Hızlı kilo vermeyi kaslarımızı kaybederek de yapabiliriz. Fazladan su atarak da yapabiliriz. O yüzden bizim iyi ve hızlı kilo verme, göbeğimizde ölçüm yaptığımızda ne kadar incelme olduğunu görmektir. Hızlı kilo vermenin birinci kuralı, o ölçümden alacağımız santimetredir. Tartı, kas veya su kaybı ile bizleri yanıltabilir. O zaman biz, tartıda gördüğümüze hızlı kilo vermek demeyeceğiz. Mezuraya bakacağız. Eğer çabamız sonucunda göbek çevresi incelmeye başladıysa, hızlı kilo veriyoruz demektir. Biz sağlıklı kilo vermenin izdüşümünü göbek çevresi olarak belirledik. Tartıda kilo azalıp göbekte yağ azalmıyorsa, bir hata var demektir. Dolayısıyla vücuda kaç kalori soktuğumuz değil, o kalorinin vücutta yaptığı işler önemli.

İkinci kural: Akşam 5’ten sonra hiçbir şey yememek 

Öncelikli olarak istenmeyen ve gereksiz depo olan göbek çevresindeki yağların gitmesini istiyoruz. Bu yağların gidebildiği saatler var. Bütün gün aç kalınca, vücut bu yağları hedef almıyor. Vücudun tamamını eritmeye çalışıyor ve gerekirse kaslarınızı da yakıyor. Sadece yağın yanabilmesi ve o yağın da istenmeyen yağ olması için vücudun o yağı çektiği zamanla sizin yaptığınız yememe halinin üst üste binmesi lazım. Vücut bunu ne zaman yapar? Akşama doğru ve bütün gece boyunca. Siz gece uyurken vücuda bir enerji gerekliyse gidip kastan çekilmez. Varsa bel bölgenizden çekilir çünkü vücut bunun gereksiz olduğunu ve ilk ihtiyaçta kullanılması gerektiğini bilir. Bunun için ne yapıyoruz? Akşam yemeğini olabilecek en erken saate çekiyoruz. Çok hızlı kilo vermek istiyorsak da akşam yemeğini neredeyse hiç yemiyoruz. Hız ve sağlık üst üste binmiş oluyor böylece. Akşam saat 5’ten sonra normalle aynı kaloriyi alsanız bile bir pencere yaratıyorsunuz. Bu boşlukta da vücut bildiği şeyi yapıyor. Bu da karından yağ harcamaktır.

İLGİLİ MAKALE  Kilo vermek isteyenler buraya. Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu sırrı açıkladı! (Kaynak: soru.com.tr)

Üçüncü kural: Yavaş yemek yemek ve fazla çiğnemek 

Vücudun, gelen yiyeceğin miktarını anlaması için bir sinyal sistemi var. Biz aynı yiyeceği hızlı yediğimizde birim zamanda vücuda giren yiyecek çokmuş gibi algılandığı için vücudumuz çok yiyecek geliyor diye onu yakmak yerine tutmaya yönelir. Halbuki aynı tabağı uzun uzun çiğneyerek yavaşça yediğimizde yavaşça kana girdiği için o küçük zaman aralıklarında vücut depolamaya gerek duymaz. Kilonun temel sebebi zaten hızlı yemek yemek.

Dördüncü kural: “oz”lardan uzak durun

Son sırada ne yediğiniz var. Sonu “oz” ile biten şeyler zararlıdır ve kilo yapar. Mesela glikoz, laktoz, galaktoz. Hem şeker içeren ürünlerin azaltılması lazım hem de süt içeren gıdaların bir miktar azaltılması lazım. Şeker grubuna unlular da dahil. Onları kesmek gerekirken, sütü azaltmak yeterlidir. Baklagiller de sonrasında glikoza dönüştüğünden onları da azaltmalıyız. Bunu yapmak da bize hızlıca kilo verdirir. Sebzemizi meyvemizi, balığımızı, yumurtamızı yiyoruz. Bunları yapmak hızlı kilo vermeyi oldukça kolaylaştırır.

Dr. Ayşegül Çoruhlu’nun hızlı kilo vermek için ipuçlarını anlattığı videosuna ulaşmak için: