Chia tohumu insan sağlığına birçok yararlı yağ asitlerini içermektedir. Kaliteli lif ve protein deposu olan chia tohumu, adaçayı bitki ailesine ait bir bitkiden elde edilen tohumlardır. Chia tohumu gluten içermeyen bir besindir. Bu yüzden çölyak hastası olan bireyler, chia tohumunu rahatlıkla tüketebilirler. Ayrıca chia tohumunu su, badem sütü, pirinç sütü gibi içeceklere attığımızda şişmektedir. Şiştikten sonra ise jelimsi bir yapıya bürünen chia tohumunu, yumurta yerine kullanabiliriz. Bir bardak suyun içerisine attığımız chia tohumunu, yumurtanın olduğu tariflerde yumurtanın yerine kullanabiliriz.

Chia tohumu oldukça doyurucu bir besindir. Bu yüzden diyet listelerinde yerini alan chia tohumu, tadının nötr olması sebebiyle hem tatlı yemeklerde hem de tuzlu yemeklerde kullanılabilir. Ancak bilinmesi gerekir ki chia tohumu, kalori bakımından da zengin bir yiyecektir. Bu yüzden chia tohumu tüketirken, chia tohumu miktarına dikkat etmek gerekmektedir.

Her sabah bir bardak su içerisine atılan chia tohumu ne ie yarar?

Chia tohumu, antioksidan maddeleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu yüzden her sabah chia tohumu içmek, vücudunuzdaki toksin maddelerin atılmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda bu antioksidan maddeler kalp ve damar sağlığına iyi gelmektedir. Her sabah chia tohumu ile bir bardak su içmek kan basıncının dengelemektedir. Bu sayede dengelenen tansiyon ile birlikte ani kalp krizi riski de düşecektir.

Chia tohumunda yüksek miktarda kalori bulunmaktadır. Bu yüzden sabahları chia tohumu ile birlikte bir bardak su içmeniz, sizi gün içerisinde daha enerjik yapacaktır. Aynı zamanda yüksek miktarda lif ve protein barındıran chia tohumu, gün içinde daha az acıkmanızı sağlayacaktır. Bunlarla beraber sizi tok tutmanızın bir diğer sebebi ise chia tohumunun midenizde su ile birlikte şişmesidir.

Chia tohumu, içerisindeki maddeler sayesinde metabolizmayı hızlandırmaktadır. Bu yüzden vücudunuzdaki yağ yakımını hızlandırabiliyorsunuz. Ayrıca yüksek miktarda lif içeren chia tohumu, bağırsakların daha verimli ve daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Bu sayede sabah içeceğiniz bir bardak su ve chia tohumu, gün içinde daha rahat bir şekilde tuvalete çıkmanıza vesile olur. Bunlarla beraber iyi bir ödem attırıcı olan chia tohumu, düzeni bir şekilde tüketildiğinde, vücuttaki ödemleri hızla atmaya başlar.

İLGİLİ MAKALE  Kabızlığa sonsuza dek veda edin! Kabızlıktan korunmak için 'chia tohumu' mucizesi

Chia tohumu günlük ne kadar kullanılmalıdır?

Chia tohumu kalori bakımından yüksek olduğu için çok aşırı tüketimi sağlıklı olmayabilir. Bu yüzden uzmanlar chia tohumu için günlük 1 ya da 2 kaşık kadar tüketilmesini uygun görmektedir. Eğer çok daha fazla chia tohumu tüketirseniz, ishal gibi sindirim sorunlarıyla uğraşabilirsiniz. Çünkü chia tohumu, bağırsakları çalıştırmaktadır. Ancak çok fazla chia tohumu tüketmek, bağırsakların verimsiz çalışmasına neden olabilir.

Chia tohumunu kimler kullanmamalı?

Hamile kadınların chia tohumu kullanmaları önerilmemektedir. Çünkü chia tohumu, adaçayının bitki ailesindendir. Bu bitki ailesindeki bulunan maddeler, hamile kadınların düşük yapmasına neden olabilir. Bu yüzden hamile kadınlar, chia tohumu tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır. Eğer kronik bir hastalığınız varsa ve kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsanız, chia tohumu kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınızdır. Çünkü chia tohumunda bulunan içerikler, kanın incelmesini sağlamaktadır.