Sabah rutinlerini sever misiniz? Kimileri bu rutinlere sıkı sıkıya bağlıdır ve sabah uyandığında kendini bu rutinlerle zinde ve keyifli hisseder, kimisi de asla sabah insanı değildir ve suratından düşen bin parça keyifsiz bir şekilde uyanır. Peki, siz hangisisiniz? Hangisi olursanız olun her sabah uyandığınızda hazırda beklettiğiniz bir kaşık dut pekmezini kaşıkla ağzınıza götürün ve görün bakın vücudunuzda ne gibi değişimler olacak?

Bu değişimlerden kastımız elbette olumlu değişim. Vücudunuzun, bağışıklık sisteminizin git gide güçlendiğini siz de şaşırarak fark edeceksiniz. Çünkü pekmez hem birçok rahatsızlığın tedavi edici etkilerini taşır hem de tam bir enerji ve demir deposudur.

Bir yaz meyvesi olan dut, tıpkı üzüm gibi birtakım işlemlerden geçerek pekmez haline getiriliyor. Mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağı olan besleyici karadut pekmezini evde yapmak mümkün olduğu gibi hazır da alabilirsiniz.  Karadutların yıkanıp temizlenip kaynatılarak ve şekere yatırılarak elde edildiği bu besinin sayısız faydaları biliniyor.

Dut pekmezi yapımı

Dut pekmezi yapımı

Halsizliğe ve yorgunluğa birebir

Son zamanlarda çokça tercih edilen doğal yaşam ve organik gıda seçenekleri içinde en çok görünen ve tercih edilen gıdalardan biri dut pekmezidir. Yüksek enerji verici özelliğe sahip olan dut pekmezi halsizliğe, yorgunluğa ve kansızlığa iyi gelir. Karaciğer ve böbrekleri güçlendirici etkiye sahiptir ve basur, siyatik ve mide hastalıklarına iyi gelmektedir. Antioksidan bileşik içeriği vücudun her daim diri ve genç kalmasını destekler.

İzleyin: Dut Pekmezi Nasıl Yapılır Evde Beyaz Dut Pekmezi Nasıl Yapılır Pekmez Nasıl Yapılır?

Dut pekmezinin faydaları arasında sayabileceğimiz sayısız şey var. Dut pekmezi, besin değeri yüksek olduğu için tarih boyunca çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanılmış. Kırsal alanlarda ve bahçelerde çokça bulunan bu ağaç oldukça iyi meyve verir. Bu sağlıklı meyve sadece lezzetiyle değil faydalarıyla da tercih ediliyor. Dut, tek başına da pekmez olarak tüketildiğinde de oldukça faydalı ve sağlıklı bir meyve. İçeriğinde karbonhidrat, lif, yağ ve protein bulunan bu meyve, eski medeniyetlerde dahi eklem ağrıları, ateşli hastalıklar, ağız kokusu gibi durumlar için kullanılıyordu. Siyah ve beyaz iki farklı türü olan dutta ayrıca bol miktarda antioksidan bulunuyor.

İLGİLİ MAKALE  Balgam söktürücü özellikli pekmez ve terayağı karışımı nasıl hazırlanır? (Kaynak: soru.com.tr)

Kilo aldırır, şekeri yükseltir mi?

Dut pekmezinin faydaları hakkında daha fazlasını keşfetmek mümkün ancak zaman zaman dut pekmezi kilo aldırır ya da şekeri yükseltir gibi endişeler olabiliyor. Bu noktada çözüm yolu her şeyin fazlasının zararlı olduğunu bilmek ve dengeli bir tüketim yoluna gitmek gerek

Dut, morus alba isimli ağaca ait bir meyvedir. Genellikle kırmızıya yakın bir rengi olduğunu düşünsek de aslında beyaz, siyah gibi türleri de vardır. Dut ağaçları yılda 10 metreye kadar büyüyebilir ve 30 metrede tam olgunluğa ulaşabilir. İpekböceklerinin en sevdiği besin olan yapraklar kışın dökülür ve ertesi sezon tekrar çıkar. Dut meyvesi ise birkaç ay içinde olgunlaşır ve genellikle mayıs ayında tamamen olgunlaşmış, tüketilebilir bir hale gelir.

İzleyin: Evde Karadut Pekmezi Nasıl Yapılır Evde Horum Dutu Pekmezi Nasıl Yapılır?

Pekmez, vitamin ve mineral içermesinin yanı sıra şeker bakımından da oldukça yüksek bir besindir. Kültürümüzde de son derece önemli yer tutan pekmezin özellikle göçebe topluluklarsa, savaş ve kıtlık zanlarında can kurtaran bir gıda maddesi olarak çok işe yaradığını biliyoruz. Hem dayanıklı saklama koşulları hem de tatlı olması sebebiyle son derece kolay şekilde tüketilen dut pekmezinden yapacağınız kurabiyeler çocuklar için de adeta bir demir deposu olacak. Hastalıklara karşı vücudu her daim bir savaşçı gibi koruyan bu gıdayı beslenme biçiminize mutlaka ekleyin.