Son zamanlarda özellikle virüs yolu ile bulaşan salgın hastalıkların artmasından kaynaklı olarak evlere kapanan insanlarda bağışıklık sisteminin zayıflaması ve bundan dolayı sürekli hastalıklara yakalanma gibi durumlar baş göstermiş durumda. Hal böyle olunca insanlar da bağışıklık sistemi güçlendirici çareler aramaya başlıyor ve her zaman olduğu gibi işin ucu doğanın mucizevi faydalarına geliyor. İşte bu doğal kaynaklardan faydalanmanın bir başka yolu ise soğan kabuklarını kaynatarak içmek.

Soğan kabuğunu kaynatmak

İnsan vücudu için özellikle de bağışıklık sistemini düzenlemek için ideal bir tedavi yöntemi olan soğan kabuğunu kaynatarak tüketmek hem çok basit hem de çok kullanışlı. Soğan kabuklarının göz yakan yapısına dayanabilmek mesele iken bu dayanışın sonunda ise inanılmaz bir iksir elde ediliyor. Bu yöntemden faydalanmak için yapmanız gereken ise soğan kabuklarından 2 avuç kadar almak ve derin bir tencereye koymak. Ardından üzerine 1 litre sıcak su ekleyin ve 10 dakika kadar kısık ateşte dinlenmeye bırakın. Sonrasında ise kabukları süzebilir ve suyu farklı bir kaba alabilirsiniz. Günde 1 fincan kadar tüketerek faydalarını görebilirsiniz. Soğan kabuğu kaynatırken dikkat edilmesi gereken nokta ise kabukların iyice yıkanmış ve temizlenmiş olması. Hazırladığınız soğan kabuğu suyunu serin alanlarda saklayabilirsiniz.

Soğan kabuğunun faydaları

Soğan kabuğunun insan vücuduna bilinen faydaları hem bağışıklık sistemi hem de saç sağlığı ile karşımıza çıkar. İşte kaynatılarak tüketilen soğan kabuğunun faydaları:

Boğaz ve üst solunum yolunu temizler

Soğan kabuğu doğal bir antioksidan maddedir ve üst solunum yolunda bulunan iltihaplanmayı geçirmeye yardım ederek kızarıklık, boğaz ağrısı ve balgam şikayetlerinden kurtulmayı sağlar. Özellikle soğuk kış günlerinde kullanımı hastalıklara karşı direnç oluşturur.

Böbrekleri temizler ve tazeler

Böbreklerdeki zararlı serbest radikalleri temizleyen soğan kabuğu yine antioksidan etkisi ile böbreklerdeki pis yapıların temizlenmesini ve idrar yolunun açılmasını sağlar. Aynı zamanda böbrek taşı için kullanılabilecek bir yöntemdir.

Kan şekeri dengeleyicidir

Soğan kabuğu kan basıncını dengeleyen bir yapıya sahiptir. Bu faydası ile soğan kabuğu aynı zamanda açlık hissinin azaltılmasına da yardımcı olarak kilo vermeyi destekler.

İLGİLİ MAKALE  Yaz aylarında sıklıkla tüketilen yeşil eriğin faydaları

Düzenli ve kaliteli bir uyku

Soğan kabuğu sinir hücrelerini rahatlatan yapısı ile gergin sinirleri gevşeterek uykusuzluk sorununun çözülmesine yardım eder. Aynı zamanda sürekli uyku sorunu yaşayanlar da soğan kabuğu ile uyku geçirici etki kazanabilir ve böylece ne çok ne az tam da ihtiyaç duyduğunuz uykuya kavuşabilirsiniz.

Enfeksiyonlardan kurtulmanın yolu

Soğan kabuğu antioksidan özelliği ile doğal bir antibiyotik rolü oynayarak hücrelerde bulunan zararlı serbest radikalleri temizler ve enfeksiyona bağlı hastalıklara karşı tedavi olarak görülmektedir. Soğan kabuğu hücre temizleyen ve yenileyen yapısı ile kansere kadar birçok hastalığı tedavi edebilir.

Doğal ödem atıcı

Soğan kabuğu aynı zamanda metabolizmayı dengeleyen yapısı ile sağlıklı bir kilo verme aracı olarak görülebilir. Damar ve kasların arasında kalan suları temizleyen ve vücudu zararlı maddelerden arındıran soğan ödem atmaya yardım ederek kilo verme hızını yükseltir. Bağırsak çalışmasını düzenleyerek sindirimi de kolaylaştıran soğan kabuğu aynı zamanda daha mutlu ve huzurlu hissetmeyi sağlar.

Bahçe bitkilerine ilaç

Soğan kabuğu insan vücuduna olduğu kadar bitkilerinize da faydası olan bir kür hazırlamada kullanılabilir. Çiçeklere verilen sulara soğan kabuğu suyu eklendiğinde içerdiği mineral ve vitamin dolu yapı ile çiçeklerin hem daha hızlı hem daha sağlıklı büyümesini sağlar ve bitlikeri haşerelere karşı korur.

Daha temiz ızgaralar

Soğan kabuğu aynı zamanda asidik sayılan yapısı ile temizlik konusunda da faydalı bir alternatif olarak sayılmaktadır. Izgaralara yapışan ve kararan yağ lekelerinden kurtulmak için soğan kabuğu ile ıslatılmış bir bezi lekelere sürmeniz temizlik ve daha parlak ızgara demirlerine erişmenizi sağlar.

Ağız ve diş temizliği sağlar

Soğan kabuğu içerdiği vitamin dolu yapı ile diş eti bakımında kullanılabilir. Aynı zamanda düzenli kullanımı ile diş minesini güçlendiren soğan kabuğu ağız kokusunu da gidermede kullanılır. Ağız içerisinde biriken zararlı bakterileri temizleyen soğan kabuğu daha beyaz dişler sağlar.