Vücudunuzun yaklaşık yüzde 60’ı sudur. Vücut, gün boyunca, çoğunlukla idrar ve ter yoluyla ve ayrıca nefes alma gibi düzenli vücut işlevlerinden dolayı sürekli olarak su kaybeder. Dehidrasyonu önlemek içinse her gün içecek ve yiyeceklerden bol bol su almanız gerekir. Peki ama ne kadar?

 Her gün ne kadar su içmeniz gerektiğine dair birçok farklı görüş var. Sağlık uzmanları genellikle günde yaklaşık 2 litre veya 250 ml’lik bardak ile 8 bardak su içmenizi önerir. Buna 8X8 kuralı denir ve hatırlamak kolaydır. Ancak bazı uzmanlar, susadığınız zamanlarda bile gün boyunca sürekli su yudumlamanız gerektiğine inanıyor. Çoğu şeyde olduğu gibi, bu da kişiye bağlıdır. Pek çok faktör ne kadar suya ihtiyacınız olduğunu etkiler. Bireysel ihtiyaçlarınız için ne kadar su içmeniz gerektiği ile ilgili birkaç bilgiyi sıraladık.

Ne kadar suya ihtiyacınız var?

Doktorlar yetişkinler için kadınların 2,7 litre, erkeklerin 3,7 litre su tüketmeleri gerektiğini belirtiyor. Buna sudan gelen sıvılar, çay ve meyve suyu gibi içecekler ve yiyecekler dâhildir. Su ihtiyacınızın ortalama yüzde 20’sini yediğiniz gıdalardan aldığınızı da unutmayın.

Başkalarından daha fazla suya ihtiyacınız olabilir.

Nerede yaşadığınız su ihtiyacınız açısından oldukça önemli. Sıcak, nemli veya kuru iklimlerde daha fazla suya ihtiyacınız olur. Aynı zamanda dağlarda veya yüksek bir rakımda yaşıyorsanız yine su ihtiyacınız fazla olacaktır.

Beslenme tablonuzda çok fazla kahve ve diğer kafeinli içecekler varsa, fazla idrara çıkma sebebiyle daha fazla su kaybedebilirsiniz. Beslenmeniz tuzlu, baharatlı veya şekerli yiyecekler açısından yüksekse, muhtemelen daha fazla su içmeniz gerekecektir. Ya da, taze veya pişmiş meyve ve sebzeler gibi su içeriği yüksek olan çok fazla su içeren yiyecek yemiyorsanız daha fazla su içmeniz gerekir.

Sıcak bir iklimde yaşıyorsanız terleme nedeniyle daha sıcak aylarda soğuk olanlara göre daha fazla suya ihtiyacınız olabilir. Güneşte veya yüksek sıcaklıklarda veya sıcak bir odada fazla zaman geçirirseniz, daha hızlı susuzluk hissedebilirsiniz.

Gün içinde sürekli hareket ettiğiniz bir işiniz varsa, çok yürüyorsanız veya ayakta duruyorsanız, masa başında oturan birinden daha fazla suya ihtiyacınız olacaktır. Eğer egzersiz yaparsanız veya herhangi bir yoğun aktivite yaparsanız, su kaybını karşılamak için daha fazla su içmeniz gerekecektir.

İLGİLİ MAKALE  Rüyada su içmek ne anlama gelir? Rüyada su içmenin yorumu

Enfeksiyonunuz veya ateşiniz varsa veya kusma veya ishal nedeniyle sıvı kaybederseniz, daha fazla su içmeniz gerekecektir. Şeker hastalığı gibi bir sağlık sorununuz varsa, daha fazla suya ihtiyacınız olacaktır. İdrar söktürücü gibi bazı ilaçlar da su kaybetmenize neden olabilir.

Hamileyseniz veya bebeğinizi emziriyorsanız, susuz kalmamak için fazladan su içmeniz gerekir. Sonuçta vücudunuz iki veya daha fazla kişi için çalışıyor.

İzleyin: Günde Ne Kadar Su İçmeliyiz? | Günde 2 Litre Su İçmek Nereden Çıktı?

Su alımı enerji seviyelerini ve beyin fonksiyonlarını etkiler mi?

Birçok insan, gün boyunca susuz kalmazsanız, enerji seviyelerinizin ve beyin fonksiyonunuzun düşmeye başladığını ifade ediyor. Bunu destekleyecek pek çok çalışma da var. Kadınlarda yapılan bir araştırma, egzersizden sonra yüzde 1,36 sıvı kaybının ruh hali ve konsantrasyonu bozduğunu ve baş ağrısı sıklığını artırdığını gösteriyor. Çin’de bir üniversitede 12 erkek ile yapılan bir başka araştırma, 36 saat boyunca su içmemenin yorgunluk, dikkat ve odaklanma, reaksiyon hızı ve kısa süreli hafıza üzerinde gözle görülür etkileri olduğunu bulmuştur. Hafif bir dehidrasyon bile fiziksel performansı düşürebilir. Daha yaşlı, sağlıklı erkekler üzerinde yapılan bir klinik çalışma, vücuttaki su kaybının sadece yüzde 1’inin kas güçlerini, güçlerini ve dayanıklılıklarını azalttığını bildirmiştir. Vücut ağırlığının yüzde 1’ini kaybetmek çok fazla görünmeyebilir, ancak kaybedilecek önemli miktarda sudur. Bu genellikle çok terlediğinizde veya çok sıcak bir odada ve yeterince su içmediğinizde olur.