Yaz aylarının gelmesiyle özellikle bayanlar detoks arayışına girmeye başladılar. Detoks yağ yakıcı ve tok tutucu etkisiyle kilo vermeyi hızlandırıyor. Detoks suyuna gelmeden önce detoksun ne demek olduğunu bilmek gerekiyor.

Detoks Nedir?

Detoks zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılması demektir. Vücut dışarıdan aldığı zararlı maddeleri her sabahın erken saatlerinde ve akşam ilerleyen saatlerinde kendiliğinden uzaklaştırır ve temizler. Ancak yaş ve bazı problemlerden dolayı temizleme işlemini tam yapamaz. İşte bu yüzden insanların arada bir detoks yaparak biriken zararlı maddeleri uzaklaştırması sağlanmalıdır.

İnsanlarda toksin birikmesinin iki başlıca nedeni vardır. Bunlardan ilk nedeni meyve, sebze ve dışarıdan alınan yiyeceklerde bulunan çevresel toksinleri vücuda almaktır. İkinci neden ise insanların çoğunda görülen yorgunluk, stres, uykusuzluk ve sınır sisteminde ki bozukluklardan kaynaklanan toksin birikmesidir. Bu nedenlerle oluşan toksinin insan vücudundan hızlıca atabilmesi için detoks günleri yapmalıdır.

Detoksun Faydaları Nelerdir?

 • Vücutta biriken zararlı maddelerin atılmasını sağlar.
 • Vücudun enerjisini arttırır. Zindeliğinin yükselmesine neden olur.
 • Bağışıklık ve sindirim sisteminin güçlenmesine, düzene girmesini sağlar.
 • Detoks vücutta biriken fazla suyu, ödemi, hazımsızlığı ve şişkinliği atmasına yardımcı olur.
 • Kan dolaşımını düzenlemeye faydası vardır.
 • Vücudun ihtiyaç duyduğu mikro besinleri (demir, kobalt, iyot, çinko, manganez, selenyum, krom, bakır, molibden ve vitaminleri) dışarıdan almasını sağlar.
 • Detoks insanlarda yaşlanmayı geciktirir.
 • Vücutta oluşan stresleri azaltmaya yardımcı olur.
 • Cilti temizler, saçları güçlendirmeyi sağlar.
 • Detoks insanlara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırabilir.

Detoks Orucu Nedir?

 • 1 ile 3 gün arası uygulanan oruç tutmadır.
 • Taze meyve suları, su ve bitki çayları içilebilir.
 • Tuzlu su ve ya limonlu su gibi belirli sular içilir.
 • Ağır yiyecekler yenilmez.
 • Şifalı otlarla yiyecek içecek hazırlanır ve tüketilir.
 • Müshil kullanılarak bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur.
 • Alkol, sigara, kahve ve şeker yasaklıdır.

Detoks Suyu Nedir?

Detoks suyu, taze meyve ve sebzelerle yapılan bir çeşit sudur. Bazı durumlarda meyveli su veya aromalı su adı da verilmektedir. Özellikle yüksek kalorili içecekler yerine geçen, kilo verme döneminde uygulanan bir içecek türüdür.

Detoks Suyu Ne İşe Yarar?

Detoks suyu birden fazla amaçla kullanılması tercih edilebilir.

 • Detoks suyu vücuttaki fazla ödemi atılmasına yardımcı olur.
 • Detoks suyu yağ yakımını kolaylaştırır.
 • Detoks suyu metabolizmayı hızlandırarak daha hızlı kilo vermesini sağlar.
 • Alkol, sigara gibi toksin maddeleri vücuttan atılmasını sağlar.
 • Vücuda enerji verir.

Detoks Suyu Nedir?

Detoks Suyu Nasıl Hazırlanır?

Detoks suları isteğe bağlı olarak seçilen meyve, sebze veya otlardan hazırlanıp tüketilebilir.

Detoks suyu hazırlarken kullanılacak malzemeler tarife ve isteğe göre doğranır, rendelenir veya ezilir; içine su eklenerek karıştırılır.

Sıcak suyla hazırlanan detoks suları ise fazla bekletilmeden tüketilmelidir.

Soğuk suyla hazırlanan detoks suları kullanılan malzemelerin aromalarının ve tatlarinin birbirine karışması için bir gece buzdolabında bekletilmesi önerilir. Ertesi gün malzemeler süzülerek sadece detoks suyu tüketilmelidir. Beklemek istemeyenler malzemeleri robottan geçirerek tatların birbirine daha çabuk geçmesini sağlayabilir.

Detoks Suyu İçin Sıklıkla Kullanılan Malzemeler

 • Salatalık ve nane karışımından oluşan detoks suyu.
 • Limon ve zencefil karışımından oluşan detoks suyu
 • Böğürtlen ve portakaldan oluşan detoks suyu
 • Limon ve kırmızı biberden oluşan detoks suyu
 • Karpuz ve naneden oluşan detoks suyu
 • Greyfurt ve biberiyeden oluşan detoks suyu
 • Portakal ve limon karışımdan oluşan detoks suyu
 • Limon ve yeşil limondan oluşan detoks suyu
 • Çilek ve fesleğenden oluşan detoks suyu
 • Elma ve tarçın karışımından oluşan detoks suyu
İLGİLİ MAKALE  Her sabah ılık ballı su içmenin inanılmaz sonuçları

Detoks Suyu Tarifleri

Maydanozlu detoks suyu;

Sıcak maydanozlu detoks suyu yapmak için; 1 tutam maydanozu iyice yıkayıp, içi su dolu küçük bir cezveye veya tencereye ekleyip ocağın altını açarak 10 dakika kaynatın. Sonra ocağın altını kapatarak 5 dakika demlenmesini bekleyin ve ılık olarak içebilirsiniz.

Soğuk maydanozlu detoks suyu yapabilmek için; 1 demet maydanozun çeyreğini robottan geçirin ve üstüne 1 su bardak soğuk suyu ekleyip robotu çalıştırın. İçindeki su yemyeşil ve köpüklü oluncaya kadar robotu çalıştırmaya devam edin.

Maydanozlu detoks suyunun kullanımı: Özellikle sabahları aç karnına düzenli olarak 4-5 gün içilip 3 gün ara verilmelidir. Aralıksız içilirse aşırı sıvı kaybına neden olabilir.

Faydaları: Ödem-gaz sorunlarını gidererek zayıflamaya neden olur, sindirime faydası vardır ve idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir, cildi güzel görünüme kavuşturur, serbest radikalleri zararlı toksinleri vücuttan uzaklaştırır, böbrek, kalp-damar ve göz sağlığını korumaya yardım eder, demir eksikliği anemisinin önlenmesine yardımcı olur, adet söktürücü olarakta tüketilebilir.

Tarçınlı limonlu detoks suyu

Bir su bardağı su kaynatın, ocağın altını kapatarak kaynamış suyun içine 1 adet çubuk tarçını koyup 15 dakika demlendirin. Sonra 6 çorba kaşığı limon suyunu koyun. İsteğe bağlı olarak 1 çay kaşığı balla lezzetlendirebilirsiniz.

Kullanımı: Her gün sabah aç karnına tüketilmelidir. Herhangi bir yan etkisi saptanmadığından düzenli olarak tüketilebilir. Zayıflamak amaçlı kullanılmak istendiğinde özellikle öğünlerden 30 dakika önce tüketilmelidir.

Faydaları: Tarçın tek başına bile çok faydalı bir besin kaynağıdır. Fakat keskin kokusu ve aromasıyla tek başına tüketmek biraz zordur. Bu yüzden böyle detoks karışımında daha kolay tüketimi sağlıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığı ve griple iyileştirmeyi kolaylaştırır, vücuttaki iltihaplanma ağrılarını azaltır, kemik sağlığını korumaya yardım eder, idrar söktürücü olarak kullanılır, vücudu toksinlerden arındırmaya ve kilo vermeye de yardımcı olur.

Greyfurtlu detox suyu

Bir tane greyfurt ve limonun suyunu sıkıp bardağa koyun ve üstüne bir çay kaşığı zencefil ve bir çay kaşığı tarçın koyup iyice karıştırın. Damak zevkinize göre 1 çay kaşığı da bal ekleyebilirsiniz.

Kullanımı: Zayıflama amaçlı kullanmak istiyorsanız, kahvaltıdan 20 dakika önce ve akşam uyumadan 1 saat önce içmelisiniz. Düzenli olarak 1 ay boyunca her gün içmelisiniz . Bunun yanında daha fazla etki görebilmek için su tüketimine dikkat etmeli fazla miktarda su tüketmelisiniz.

Faydaları: Greyfurtlu detoks suyu metabolizmayı hızlandırmayı sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir, enerji kazandırır, tokluk hissi verir, bağırsaklardaki fazla toksinleri dışkı yoluyla atar, böbrekleri iltihap ve toksinlerden temizler, karaciğeri fazla toksinlerden arındırır.

İzleyin: Çağla | 3 Detoks Suyu Tarifim | Yaşam-Güzellik-Bakım

Elmalı detoks suyu

Elmalı detoks suyu yapmak için beş su bardağı içme suyuna 1 tane limonun suyunu ve 2 adet çubuk tarçını koyun. İyice yıkanıp temizlenmiş kabukları soyulmamış 2 tane ekşi elmayı 5 dilime keserek ekleyin ve 1 gece buzdolabında bekletin. İsteğe bağlı olarak elmalı detoks suyunu malzemeleri kaynatarak da hazırlayabilirsiniz. Ancak limon suyunu kaynayan karışım ılıdıktan sonra ilave etmeniz önerilir. Çünkü limonun acı tadının gelmesini önler.

İLGİLİ MAKALE  Günde ne kadar su içilmeli?

Kullanımı: Her gün elmalı detoks suyunu 2 su bardağı aç karnına ve uyumadan 1 saat önce tüketin. Yan etkisi yoktur bu yüzden düzenli bir şekilde istediğiniz süreyle tüketilebilirsiniz.

Faydaları: Elma çok faydalı bir meyvedir. Cilde çok iyi geldiği bilinmektedir. Elmayı tek başına yemenin bile çok faydası vardır. Fakat elmalı detoks suyunun faydalarına gelirsek, serbest radikallerin zararlarına karşı vücudu korumayı sağlar, kemik sağlığına çok iyi gelir, tiroit bezinin düzenli çalışmasına neden olur, metabolizma hızını ve kandaki oksijen seviyesini yükseltir, insana enerji verir, zindelik kazandırır, cilde güzel bir görünüm verir ve içindeki elma sayesinde karaciğeri korur.

Seyredin: Ödem Attırıcı Detoks Suyu Tarifi – Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel

Salatalıklı detoks suyu

Salatalık içinde en çok su barındıran sebzelerin başında gelir. Yüzde doksanı sudan oluşturmaktadır. Tarifi ise oldukça kolay ve pratiktir. Yapımına göre oldukça etkili bir detoks suyudur.

Bir adet salatalığı iyice yıkayıp, kabuğunu alacalı soyup halka şekilde doğrayın ve 5 su bardağı içme suyuna koyun. Limonu da yıkadıktan sonra kabuğuyla birlikte dilimleyip 10 nane yaprağıyla birlikte salatalıklı suya ekleyin ve 1 gece boyunca buzdolabında bekletin.

Sonra sabahları kahvaltı yapmadan 1 saat önce aç karnına için. Tercihinize bağlı olarak da gün boyu su gibi bu salatalıklı detoks suyunu içebilirsiniz. Bu detoks suyunu karın şişliğiniz varsa ac karnına tüketirseniz göbeğinizi olumlu etki edecektir.

Taze zencefil ve limon detoksu

Bir sürahiye 5 tane limonun suyunu sıkın ve üzerini içme suyuyla doldurun. Orta boy bir zencefil kökünü rendeleyip bu suya koyun.

Yaptığınız detoks suyunu bir gece buzdolabında bekletin. Her sabah ve yemeklerden önce aç karnına düzenli bir şekilde içildiğinde yağ yakımını artırır. Ayrıca iltihab oluşmasını önler, sindirimi düzenlemeye yardımcı olur, idrar söktürücü olarak da kullanılabilir.

Video: 3 GÜNDE 3 KİLO DETOX SUYU 💪Yağ Yakıcı İştah Kapatıcı Detoks Suyu💪

Detoks Suyu Ne Kadar Süre Tüketilmelidir?

Detoks suları kullanım alanına göre süreleri değişmektedir. Zayıflamak için tüketiliyorsa her sabah aç karnına kahvaltılardan önce ve yemeklerden 30 dakika önce tüketilmelidir. Detoks suları en fazla 10 gün boyunca uygulanmalıdır. Fazla sıvı su kaybını engellemek için de detoks suyu kullanırken bol bol su içmeye özen gösterilmeli.

Sağlık amaçlı detoks suyu tüketilmek istendiğinde ise en az 1 hafta sürmektedir. Bazı detoks sularını aralıklı olarak ve dönüşümlü olarak günlük diyetinizin bir rutini haline getirebilirsiniz.