Sahip olduğumuz fiziksel özellikler, hayatı yaşama biçimimiz, davranışlarımız ve konuşmalarımız kişiliğimiz hakkında çok fazla bilgi barındırıyor. Biz aslında farkında olmasak bir doğuştan sahip olduğumuz bazı özellikler zaman içerisinde yapılandığını ve geliştiğini düşündüğümüz kişiliğimizden parçaları içerisinde barındırıyor.  Bu konuda en net bilgiye ise gözlerimiz sahip. Yani aslında gözler gerçekten yalan söylemiyor, gerçek bizi ortaya çıkarıyor.

Göz rengine göre hangi özelliklere sahipsin?

Gözlerimiz ruhumuzu yansıtması ile bilinir. İnsan başka birinin gözlerine baktığı zaman bazen kendisini, bazen ise karşısındaki kişinin içinde gizlenen gerçek gerçek kişiliğini görebilir. Bu söylediklerimiz sadece bir edebiyat köşesi sözü değil, aynı zamanda bilimsel gerçekler. İsveç’te yer alan Orebro Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir çalışma ile bu durumun bilimsel gerçekliği göz önüne kondu. 428 denekle gerçekleştirilen ilginç deney sonucunda insanların sahip oldukları göz renklerine göre bazı kişilik özelliklerini yansıttıkları bilgisine ulaşıldı. Bu durumun arkasında yata gerçek ise gözün direkt olarak beyin ile bağlantılı bir organ olması ve beynin düşünce sisteminin gözlere yansıması. Beynimizde yer alan frontal lob kısmının göz rengini etkilediği bilgisine ulaşan bilim insanları, frontal lob ve göz renginin aynı genden ortaya çıktığının kanıtladı. Göz renginin karakterimize nasıl yansıdığını merak edenler için ise işte göz renginize göre kişilik özellikleriniz:

Koyu kahverengi ve siyaha yakın göz rengi

Dünyanın büyük bir çoğunluğu kahverengi göz rengine sahip olsa da, koyu kahverengi gözlere sahip bireyleri diğer kahverengi gözlü bireylerden ayıran bir özellik var. Onlar doğuştan lider ve zor kararlar almak onların işi. Yapılan araştırmalarda koyu kahverengi göz rengine sahip bireylerin diğer bireylere göre sözlerini dinletme ve oluşan durumlar ile baş etme konularında daha yatkın becerilere sahip oldukları ortaya konuldu. Odaklanma konusunda daha başarılı olduğu belirtilen oyu kahverengi gözlü kişiler aynı zamanda sporda da daha başarılı olma potansiyeli taşıyor. En önemli özellikleri ise disiplini elden bırakmamaları.

Mavi göz rengi

Kimilerine göre nazar sebebi olan ve çok azınlık bir kesimde bulunan mavi göz rengine sahip bireyler için durum tamamen seçimler üzerine. Dilerse melek dilerse şeytan olabilen mavi gözlü bireylerin en öne çıkan karakter özellikler ise egoist olmaları. Gelişime daha açık, daha modern ve adapte olma hızı daha yüksek olan bireylerin göz rengi genel olarak mavi renk. Aynı zamanda mavi gözlü bireylerin manevi yönleri diğer bireylere göre çok daha gelişkin. Bir başka şaşırtan mavi göz özelliği ise acıya karşı daha dayanıklı olmaları. Yapılan araştırmalarda sancılar ve hamilelik gibi durumlarda mavi gözlü kadınların daha kolay bir süreç yaşadığı ortaya konuldu. Mavi göz rengine sahip bireyler kötü olmayı tercih ettiklerinde ise karşılarında olmaktan korkmak gerekiyor.

İLGİLİ MAKALE  Gözde arpacık neden çıkar, nasıl geçer?

Ela göz rengi

Ülkemizde kahverengi renkten sonra en çok görülen göz rengi ise ela renk. Ela göz rengine sahip bireyler için daha çok özgürlükçü ve spontane yaşamayı seven bireyler oldukları yorumları yapılıyor. Fakat bunun yanında sahip oldukları bir başka özellik ise doğuştan gizemli oluşları. Ne zaman ne yapacaklarını bazen kestirmek zor ve bu dengeli ruh haline sahip olsalar bile daha dengesiz bir kişilik ortaya çıkmasına yol açıyor. Ayrıca ela gözlü bireylerde sindirim hastalıklarının daha çok yaşandığı da testler sonucu ortaya konulmuş durumda.

Açık kahverengi göz rengi

Bal rengine yakın açık kahverengi gözlere sahip birini gördüyseniz, bir süre durun ve yalnızca onlara bakın. Ne kadar sevecen ve sıcakkanlı bireyler olduklarını anında fark edeceksiniz. Genel olarak arkadaş canlısı oldukları söylenen açık kahverengi göz rengine sahip bireyler kibar, anlayışlı ve ağırbaşlı kişilikleri ile her zaman ön plana çıkabiliyorlar. Fakat bir de kötü özellikleri var. Açık kahverengi göz rengine sahip insanların diğer insanlara göre daha az uyuduğu ve bu nedenle de uyku sorunları yaşayan brelerin çoğunlukla açık kahverengi göz rengine sahip bireyler oldukları ortaya konuldu.

Yeşil göz rengi

İşte gelmiş geçmiş en çekici insanların göz rengi. Yeşil göz rengine sahip bireyler genel olarak şeytan tüyüne sahip bireyler olarak nitelendiriliyorlar. Diğer bireyleri bir anda etkiler altına almaları ile tanınan yeşil göz rengine sahip bireyler bunu ise bakışları ile yapıyor. Daha karmaşık bakışlara bir çift yeşil göz eklendiğinde ise çevrelerindeki herkesin kaçınılmaz sonu onlardan etkilenmek oluyor. Ayrıca eşil göz rengine sahip bireyler için tabiri caiz ise kukla ustası da deniyor. Her ne kadar liderlik vasfı onların özelliği olmasa da, perde arkasında işleri yöneten bir çift yeşil göz her zaman duruyor. Aynı zamanda yeşil göz rengine sahip bireyler için en çok belirtilen tabirler yaratıcı, özgüvenli ve kriz yönetimi yüksek oluyor.