İnsan sağlığının en önemli bir parçası olan kalp sağlığıdır. Kalp sağlığına dikkat etmek oldukça önemli. Bunun için de düzenli olarak doktor kontrolüne gitmeli ve herhangi bir teşhis konulması ihtimaline karşı, tedavi sürecine hızlı bir şekilde başlamanız gerekmektedir. Bunlar ile beraber bazı kalp hastalıkları direkt kendini belli etse bile bazı kalp hastalıkları ise gizli bir şekilde devam eder. Ancak yapılan araştırmalar ve belirli incelemeler sonucunda, gizli kalp hastalıklarının nasıl bir belirti gösterdiği açıkça belli oldu. Eğer sizde de bu belirtiler gösteriliyorsa, hemen bir doktora başvurmalı ve gerekli kontrolleri çabuk bir şekilde yaptırtmalısınız. Bu yazımızda sizlere, gizli kalp hastalıklarının belirtisi olabilecek bazı semptomlardan bahsettik.

Kalp krizi nedir?

Öncelikle kalp krizinden bahsetmemiz gerekiyor. Kalp krizi, kalp kasını besleyen koroner damarlarda kan akışını etkileyecek oranda darlıkların oluşması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.Bu kalp krizleri yüksek ağrılar ile ya da küçük belirtiler ile görülebilmektedir.

Gizli kalp hastalıkları belirtileri nelerdir?

Gizli kalp hastalıklarından birine sahip olan kişilerde belirli semptomlar görülebilmektedir. Bu semptomların başında ise ağrı, sıkışma, yanma ve nefes darlığı gelmektedir. Bazı kroner damarlarda darlıklar meydana gelebiliyor. Ancak kişilerde herhangi bir şikayet bulunmadığı için bir rahatsızlık ya da şüphe söz konusu dahi olmuyor. Bu yüzden de bu hastalığa “sessiz iskemi” denilmektedir. Sessiz iskemi, kişinin kendinden şüphelendirmeyecek ufak tefek belirtiler ile kendisini göstermektedir. Bu yüzden de bu tür hastalığa sahip olan kişiler, genellikle ilk etapta doktora başvurmamaktadır.

Bütün bunlara rağmen gizli kalp hastalıklarının da küçük belirtileri bulundu. Bu yüzden de uzmanlar, bu tür belirtileri gösteren kişilerin direkt olarak doktora başvurmaları gerektiğini ve gerekli kontrollerini yaptırtmaları gerektiğini söylemektedir. Gizli kalp hastalıkları belirtileri ise günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan ve önemsiz gbi görülen belirtiler olabilmektedir. Tabii ki de her bu belirtiyi gösteren kişilerin gizli kalp hastası olduğu söylenemez. Çünkü farklı farklı hastalıklar nedeni ile de bu belirtileri gösterebilirsiniz. Gizli kalp hastalıklarına işaret edebilecek olan belirtiler şu şekildedir:

  • Hazımsızlık
  • Çabuk yorulma
  • Göğüste ani ağrılar
  • Sol kol karıncalanması
  • Nefes darlığı
  • Kalp sıkışması
  • Konuşma bozukluğu
İLGİLİ MAKALE  Kalp hastalığına anında 'etki' ediyor! Düzenli olarak mutlaka tüketin. Kuzu göbeği mantarı nedir?

Erken teşhis çok önemli

Gizli kalp hastalıklarında erken teşhis çok önemli. Aslından her hastalıkta erken teşhis çok önemli. Bir hastalığın ne kadar hızlı bir şekilde teşhis edilmesi, söz konusu hastalığın tedavi sürecinin çok daha kolay bir hale gelmesine neden oluyor. Bu yüzden de uzmanlar, insanların düzenli bir şekilde doktor kontrolüne gitmelerini ve detaylı bir taramadan geçemelerini sıklıkla tavsiye etmektedir. Kalp hatalıkları da ciddi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden de uzmanlar, gizli kalp hastalıklarına neden olabilecek ufak belirtilerden bir ya da birkaçının gösterilmesi halinde, direkt olarak bir doktora gitmeli ve kalp ile ilgili kontrollerinin detaylı bir şekilde yaptırtılması gerektiğini söylemektedir.

Kimlerde daha çok görülüyor

Yapılan araştırmalar sonrasında ise sessiz iskemi hastalığının kimlerde daha fazla görüldüğü ile ilgili önemli bir bulgu keşfedildi. Yapılan araştırmalar sonrasında sessiz iskemi ya da bilinen adı ile gizli kalp hastalıkları, erkeklerde daha çok 45 yaşınan sonra görülmeye başlanıyor. Bu durum kadınlarda ise menopoz döneminden sonra ortaya çıkmaktadır. Bu verilere dayanarak, belirli yaş aralığında ya da belirli dönemlerde olan insanların bu tür hastalıklara daha çok dikkat etmesi ve gerekli durumlarda direkt olarak bir doktor kontrolüne uğraması tavsiye ediliyor.