Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte insanlar, tatil planları hazırlamaya başladı. Havaların ısındığı bu günlerde insanların ilk istediği şey, şezlonglara uzanıp soğuk denizlere girmek. Ancak İstanbul’da yaşayan kişilerden bazıları, İstanbul’a yakın tatil yerlerine gitmeyi tercih ediyor. Genellikle Türkiye’de tatil denildiğinde akıllara Marmaris, Fethiye, Bodrum ve Antalya gibi Ege ve akdeniz sahillerinde bulunan yerler gelmektedir. Ancak pek fazla bilinmese bile İstanbul’un bulunduğu Marmara bölgesinde de en az Ege sahilleri kadar güzel tatil yerleri bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere İstanbul’a yakın yerlerde tatil yapmak isteyenler için yerlerde bulunan tatil bölgelerinden bahsedeceğiz.

İstanbul’a yakın tatil bölgeleri

Marmara Bölgesi’nde birçok farklı tatil beledeleri bulunuyor. Marmara Denizi’ne ve Karadeniz’e kıyısı olan her yerde de oldukça güzel manzaralara şahit olabiliyorsunuz. Ayrıca bu bölgelere ulaşmak da oldukça kolay. Şehir içi otobüsler ile yada gemi seferleri ile bu bölgelere gitmeniz çok kolay. Gelin hep brilikte İstanbul’a yakın tatil beldelerini inceleyelim.

Balıkesir – Erdek

Balıkesir’in en güzel kıyı şeritlerinden biri olan Erdek, tatlı butik otelleri ile müşterilerini ağırlıyor. Aynı zamanda temiz suyu ile herkesi şaşırtan bu bölge, yerel halkının misafirperverliği ile tam bir tatil cenneti. Akşam saatlerinde sahilde yürüyüş yaparken cıvıl cıvıl eğlencelerin içerisinde kendinizi bulabilir, yeni arkadaşlar edinebilir, tatilinizi en güzel şekilde yaşayabilirsiniz. Balıkesir’e İstanbul’dan gidebilmek için öncelikle İDO seferi bulmanız lazım. Daha sonra ise bu seferler ile Bandırma’ya ulaşacaksınız. Bandırma’da terminalden indikten sonra ise minibüsler ile Erdek’e  kolayca ulaşabiliyorsunuz.

İstanbul – Kilyos

Şehirden çıkmak istemeyenler için Kilyos tam bir cennet. Karadeniz’e kıyısı olan Kilyos, temiz denizi ve tatlı otelleri ile oldukça hoş bir tatil geçirmenizi sağlayacak yegane yerlerden biridir. Bununla birlikte Kilyos’a gitmek için metrobüs ve otobüsü kullanabilirsiniz. Sahil manzarası oldukça hoş olan bu tatil beldesinin insanları da en az Kilyos’un manzarası kadar hoş. Kısa tatiller için kaçılabilecek en güzel yerlerden biri olan Kilyos, harika beachleri ile insanların doya doya eğlenmesini sağlayan yerlerden biridir.

Kocaeli – Kerpe

İstanbul insanlarının akın akın gittiği bölgelerden biri olan Kerpe, şehrin karmaşasından uzaklaşmak ve denizi doya doya seyredebileceğiniz yegane yerlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. İster burada bir pansiyon kiralayıp bütün Kerpe’yi gezebilir, İsterseniz bir otelde havuzunuzun başında tatil yapabilirsiniz. Ancak Kerpe’ye giderseniz, orayı kesinlikle gezmeden dönmenizi önermiyoruz.

İLGİLİ MAKALE  İstanbul'dan günübirlik nereye gidilir? Hafta sonu gezi rotaları

İstanbul – Polenezköy

Denizlerden ve havuzlardan sıkıldıysanız, Polenezköy’e bir bakın deriz. Yeşilin 50 tonunu görebileceğiniz bu beldede tatil yapmak oldukça eğlenceli olacaktır. Doğa ile iç içe olunan bir ortam ve yeşillikleri ile oksijene doyacağınız bir alandır. Polenezköy, 1800’lerde sürgün edilmiş Polonyalılar tarafından kurulmuş bir köydür. Ancak zamanla Polenezköy, tam bir tatil beldesine dönüşmüş ve doğa severlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Tekirdağ – Şarköy

İstanbul insanının en çok tercih ettiği Şarköy tatil beldesi, İstanbul’dan 234 kilometre uzaklıktadır. Otobüs ile kolay bir şekilde ulaşım sağlanılan bu tatil beldesinde, denize doyabileceğiniz ve mavinin her tonunu görebileceğiniz koylar mevcut. harika plajları ve tatlı otelleri ile İstanbula’a yakın yerde tatil yapmak isteyenler için oldukça ideal bir seçim olacak olan Şarköy, tatil yapanlara tam bir cennet gibi gelebilir.