İkinci el otomobil alacaklar için oldukça önemli olan bu adımı atlayan birçok otomobil alıcısı bulunmaktadır. Satın aldıkları ikinci el otomobillerin hasar kayıtlarını incelemeden otomobilleri satın alabiliyorlar ve bu durumun sonucunda da hüsran ile karşılaşabiliyorlar. Ancak hasar kaydı sorgulama işlemini e-Devlet Kapısı üzerinden kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz. e-Devlet Kapısı üzerinden birçok işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu yazımızda sizlere e-Devlet üzerinden hasar kaydı sorgulama işlemlerini nasıl yapabileceğinizi anlattık.

Hasar kaydı en kolay nasıl sorgulanır?

Otomobillerin hasar kaydı sorgulama işlemlerinin iki farklı yolu bulunmaktadır. Bu yollar sayesinde kolay bir şekilde satın alacağınız otomobilin hasar kaydının dökümünü görebiliyorsunuz. Hasar kaydını sorgulamak için SMS yolunu veya e-Devlet Kapısı yolunu tercih edebilirsiniz.

e-Devlet’ten hasar kaydı sorgulama nasıl yapılır?

e-Devlet sistemi üzerinden satın alacağınız otomobillerin hasar kaydını sorgulatma işlemlerini yapabiliyorsunuz. Bunun için de e-Devlet sistemine gelin ve giriş yapın. Ardından da arama kısmına “Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama (Gerçek Kişi)” yazarak arama tuşuna basın. Ya da direkt olarak verdiğimiz linke tıklayarak devam edebilirsiniz. Karşınıza çıkan sayfada ise satın alacağınız aracın plakasını yazın. Daha sonra ise satın alacağınız araç ile ilgili hasar dökümü karşınıza çıkacaktır. İsterseniz bu belgeyi yazdırabilir, PDF olarak kaydedebilir ya da sadece inceleyebilirsiniz.

SMS ile hasar kaydı sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Bu yöntem ile birlikte sadece telefonunuzdan gönderceğiniz kısa bir mesaj ile satın alacağınız aracın hasar durumunu öğrenebiliyorsunuz. Turkcell, Türk Telekom, Vodafone ile anlaşmalı olarak devreye alınmış olan SMS projesi ile kişiler mesaj atarak arabalarının hasar geçmişlerini ve araç detay bilgilerini, eksper raporuna göre değişen parçalarını ve mağdur bilgilerini, trafik poliçelerinin olup olmadığını ve eğer bir kazaya karıştılarsa kaza tespit tutanaklarının durumunu Turkcell, Avea, Vodafone farketmeksizin “5664”e mesaj atarak sorgulayabilirler. Gelen mesajda ise sorgulanılan araç ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilir ve detaylı bir hasar kaydı raporu görebilirsiniz.

e-Devlet şifresi nasıl alınır?

e-Devlet şifresi alabilmek için herhangi bir PTT şubesine gidebilirsiniz. PTT şubesine giderek çok uygun miktar karşılığında, kendinize ait bir e-Devlet şifresi edinebiliyorsunuz. Bununla beraber aldığınız şifreyi direkt olarak değiştirebilir ve istediğiniz bir şifre oluşturabilirsiniz.