İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde insan sağlığına son derece faydalı gıdalar arasında yer alan domates kişinin sağlıklı bir yaşam içerisinde bulunabilmesi için sıklıkla tercih edilen gıdaların başında gelmektedir. İnsan sağlığına bu denli faydalı bir gıda olan domates son dönemlerde meyve mi yoksa sebze grubuna mı dahil olduğu sıklıkla aratılan ve haliyle de merak edilen konular arasında yerini almaktadır. Haberimizin bu bölümünde tam da bu konuya açıklık getirerek, domatesin hangi grupta yer aldığına değineceğiz…

Domates hangi yiyecek grubuna girer?

Her gün tükettiğimiz gıdalar hakkında esasında pek çok az bilgiye sahibiz. Gıdaların içerisinde yer alan vitamin ve minerallerin ne olduğu, hangi gıdanın ne zaman tüketilmesi gerektiği, hangi gıdalar birbirleriyle tüketildiğinde çeşitli tepkimelerin olabileceği tarzında düşünecek olursak bu liste elbette uzayıp gider. Haberimizin bugünkü konusu ise domatesin meyve mi yoksa sebze mi olduğuyla alakalı. Sebze ya da meyvenin oluşabilmesi için bir tohumun toprakta çimlenmesi akabinde filiz vererek kendi standardına uygun büyüme sürecini geliştirmesi gerekmektedir. Antioksidan açısından zengin birbirinden farklı sebze ve meyveleri kendi içlerinde ayıran en temel özellikse şüphesiz çekirdekleridir. Meyveler tohumlarını yapısal olarak içlerinde taşırken, tohumlar çiçeğin dişi organlarıdır. Döllenme sonrasında da yumurtaların gelişmesi sonucunda meyveler çekirdeklerini içerlerinde taşımaya başlarlar. Sebze ve meyveyi de birbirinden ayırt edilmesine yardımcı olan en temel durum meyvelerin çekirdekli yapıya sahip olmalarıdır. Domates bandında düşünecek olursak da, domatesi yıllardan beri sebze olarak tüketmiş olsak da esasında domates bir meyvedir. İçerisinde çekirdekleri bulunan ve son derece lezzetli olan bir meyvedir.

Domatesin faydaları nelerdir?

  • İçerisinde bol miktarda C, A, K vitamini barındıran domates son derece sağlıklı bir vitamin deposudur. Bağışıklığın korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda kişinin cilt sağlığını da büyük ölçüde güzelleştirmeye ve kişinin çok daha güzel bir cilt yapısına sahip olmasına yardımcı olmaktadır. İçerisinde bol miktarda K vitamini barındıran domates, kemiklerin güçlenmesine ve kişinin dirençli bir yapıda olmasına yardımcı olmaktadır.
  • Domatesin yapı gereği kırmızı bir renkte olmasını sağlayan durum içerisinde bol miktarda bulunan likopen bileşenidir. Likopen antioksidan seviyesiyle alakalı bir bileşen olurken, kişinin kalp sağlığını büyük ölçüde koruma altına almaya yardımcı olmaktadır. Kalp sağlığını koruma altına alan domates aynı zamanda kalp krizine karşı da kişiyi korumaktadır.
  • Domatesin içerisinde bulunan likopen aynı zamanda kişinin göz sağlığı açısından da son derece önemlidir. Katarakt ve sarı nokta gibi hastalıklara karşı kişiyi koruma altına alan domatesi yeterli ve düzenli olarak tüketmeniz son derece önemlidir.
İLGİLİ MAKALE  Bir gecede nasırdan kurtulma yöntemi: Nasıra karşı domates kürü (Kaynak: izlehaber.com)

  • Domates yapı gereği su ve liften oluşması durumuyla hazımsızlığın artmasına ve kişinin kabızlık problemine karşı kendisini koruma altına almasına yardımcı olmaktadır. Kabızlık problemini kısa süre içerisinde çözümleyen domates, pişmesi durumunda reflüsü olan bazı kişilerde ağrı oluşturduğu için reflüsü olanların dikkatli tüketmesi çok daha sağlıklı bir seçim olacaktır.
  • Diyabet hastası kişileri büyük ölçüde koruma altına alan domatesin yeterli ve düzenli olarak tüketilmesi sağlık açısından son derece önemlidir.
  • Yapılan araştırmalar sonucunda domatesin halis zeytinyağı ile birlikte tüketilmesi kişinin cilt sağlığını koruma altına alırken, kişinin çok daha güzel bir görünüm içerisinde olmasına büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.
  • Yapılan bir diğer araştırmalara göre likopen maddesi yine kişinin kansere hastalığına yakalanmasını önlerken, kanserli hücrelerin sağlıklı bir durum içerisinde olmasına da yardımcı olduğu belirlenmiştir. Prostat, yumurtalık, akciğer ve mide kanseri gibi pek çok kanser çeşidinde olumlu gelişmelerin yaşanmasına yardımcı olan domatesi beslenme periyodunuzdan eksik etmeyi ihmal etmeyin. Domatesi kahvaltılarınızda tüketebileceğiniz gibi, omletlerin içesinde, salatalarda sıklıkla yer vererek içerisinde bulunan tüm vitamin ve minerallerden yararlanabilirsiniz.

Domatesin besin değeri nedir?

Besin Değeri100 gramda1 Adet (110 g)100 gram için günlük % değer*
Kalori17 kcal18.7 kcal% 0.8
Karbonhidrat2.6 g0.3 g% 0.9
Lif0.9 g1.0 g% 3.8
Protein0.9 g1.0 g% 1.9
Yağ0.2 g0.2 g% 0.3
Kolesterol0.0 mg0.0 mg% 0.0
A Vitamini84.0 IU92.4 IU% 1.7
C Vitamini24.5 mg27.0 mg% 40.9
Potasyum242.0 mg266.2 mg% 6.9
Kalsiyum14.0 mg15.4 mg% 1.4
Demir0.5 mg0.6 mg% 2.8